Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Lavička: Odveta bude náročná, ale na Letné jsme položili slušný základ

Trenér Sparty Vítězslav Lavička | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trenér Sparty Vítězslav Lavička | foto: MAFRA - Michal Šula

MALMÖ (Od našeho zpravodaje) Ještě tři zápasy chybějí k tomu, aby Sparta vstoupila mezi fotbalovou šlechtu kontinentu. První z nich přijde ve středu: pokud tým Vítězslava Lavičky zvládne odvetu 3. předkola Ligy mistrů v Malmö, zajistí si tím evropské poháry do konce podzimu. "V Praze jsme položili slušný základ," říká Lavička po úvodní výhře 4:2.

Postup by vám garantoval minimálně Evropskou ligu. Vnímáte i tento rozměr, nebo všechno směřuje na Ligu mistrů?
Odletěli jsme s vědomím toho, že pokud se nám podaří odvetu zvládnout, byla by splněna jistota zápasů v evropských soutěžích pro podzim. Ale náš úmysl a náš sen, který ve Spartě máme, je posunout klub blíž té velké evropské soutěži. Lize mistrů.
 
Je třeba zdolat Švédy, kteří si před úvodním duelem hodně věřili. Myslíte, že to platí pořád?
Podle toho, jak jsme teď jejich výroky četli, jim sebevědomí zůstává. Jsou si vědomi toho, že potřebují dohánět dvoubrankové manko, ale dva vstřelené góly na půdě soupeře jim dávají naději. Víme, že nás čeká náročná odveta - ale také si uvědomujeme, že jsme na Letné položili slušný základ pro to, abychom se posunuli tam, kam všichni chceme. Abychom udělali další krok.

ČTĚTE TAKÉ

Co od Malmö očekáváte?
Potřebují smazat dva góly, takže se dá očekávat, že tam bude ofenzivní snaha. Všichni víme a poznali jsme už v Praze, že kvalitu a sílu dopředu mají. Pro nás z toho jednoznačně vyplývá, že naše defenziva musí pracovat kompaktně a aktivně. Abychom nedali soupeři prostor ani možnost nás potrestat.
 
Ale jen hlídat skóre by bylo riskantní, že?
Samozřejmě do toho nepůjdeme s úmyslem jenom bránit. Chceme hrát tak aktivně, abychom svoji ofenzivní hrou - kterou podle mě máme kvalitní - vstřelili nějaký gól a postup si pojistili.
 
Chybět vám bude stoper Mario Holek, je to pro vás komplikace?
Je to stabilní hráč naší sestavy, takže ano. Ale to nic nemění na tom, že hráči, kteří jsou připraveni jej nahradit, jsou dostatečně zkušení a už prokázali kvalitu. Nemáme pochybnosti.
 
Jak to s Holkem vypadá pro další zápasy?
Jeho kotník se bohužel i při maximální péči našich lékařů a maximální snaze Maria nepodařilo dát do takového stavu, aby byl na Malmö připraven. Zůstává v Praze a dál se léčí. Mění se to den ode dne - uvidíme, jaký bude vývoj vzhledem k našim příštím zápasům.

Trenér Sparty Vítězslav Lavička zdraví fanoušky

Trenér Sparty Vítězslav Lavička zdraví fanoušky

Naopak v Malmö už je Ladislav Krejčí. Nastoupí?
Je s námi ve výpravě, která čítá 18 hráčů a 2 brankáře; nechali jsme si dva hráče rezervu. Definitivně se rozhodneme až po tréninku, zatím nechceme prozrazovat. Tomáš Přikryl na jeho místě odehrál velmi dobrý zápas nejenom proti Jihlavě, ale i předtím, i když teď to ještě korunoval dvěma důležitými góly. Uvidíme. Ale každopádně jsme rádi, že s námi Láďa je.
 
Jak byste popsal náladu, s níž jste do Švédska přicestovali?
Je odhodlaná, se zdravým respektem k soupeři. Budeme sázet na to dobré, co se nám doposud podařilo. Nejen v prvním utkání s Malmö, ale ve všech zápasech, které jsme zatím v sezoně odehráli.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...