7. listopadu 2014 0:43 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Dobrý výkon, odčinili jsme porážku z Plzně, chválil sparťanský kouč Lavička

David Lafata a sparťanský trenér Vítězslav Lavička. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Lafata a sparťanský trenér Vítězslav Lavička. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Když mu soupeřův trenér po pohárovém zápase gratuloval k vítězství, kouč sparťanských fotbalistů Vítězslav Lavička svůj protějšek ze Slovanu Bratislava požádal o pomoc. Aby za tři týdny tým Jozefa Chovance sebral body Bernu, což je sparťanský konkurent v boji o postup ze skupiny Evropské ligy.

„Říkal, že se o to pokusí. Pevně věřím, že Slovan zabojuje. Ale to nejdůležitější je stejně na nás,“ prohlásil Lavička.

Sparta je po čtvrtečním vítězství 4:0 v čele skupiny I s devíti body o skóre před Neapolí. Třetí Bern ztrácí tři body, Slovan je na nule. Zbývají dvě utkají, postupují první dva.

„Pro nás je dobře, že Neapol vyhrála, ale boj o postup je otevřený. Sice jsme Bernu odskočili, ještě musíme další body urvat. Na oslavy není čas. Je zapotřebí se připravit na oba zbývající zápasy.

Ten nejbližší vás čeká za tři týdny s Neapolí. Věříte, že k postupu uděláte rozhodující krok?
Hostíme favorita a budeme spoléhat na svou hru doma, na svoje kvality a podporu našich fanoušků.

Slovan jste porazili s přehledem. Překvapila vás vysoká výhra?
Potěšila mě. Stejně jako všechny sparťany. Chtěli jsme odčinit porážku v Plzni a musím říct, že to kluci vzali za správný konec. Jsme rádi, že jsme vyhráli přesvědčivě. A dovolím si tvrdit, že i po dobrém výkonu.

Z TÁBORA SOUPEŘE

Ale nebyl začátek z vaší strany až příliš rozpačitý, opatrný?
Nechtěli jsme hrát opatrně, ale Slovan byl aktivní v obraně a pro nás nebylo jednoduché se tam dostat. Chtěli jsme být trpěliví, ale naráželi jsme. Jsem rád, že po půlhodině jsme to otevřeli. Sice nám pak k dalším dvěma gólům pomohly standardky, ale s přibývajícími minutami bylo vidět, že soupeř nestíhá. To byl důsledek toho, že jsme měli dobré držení míče, což hosty stálo hodně sil.

Je to pro psychiku důležité, že jste po porážce v Plzni další zápas vyhráli?
Věděli jsme, že nás čeká náročný týden.Chtěli jsme to zaváhání hned napravit. Říkali jsme, že v kritických momentech se ukáže charakter každého hráče. Kluci zaslouží uznání.

Sparťanský brankář David Bičík.
Tiémoko Konaté (vlevo) se snaží obelstít Františka Kubíka.
Fotbalisté Sparty oslavují vstřelenou branku do sítě Slovanu.
Trenér Slovanu Bratislava Jozef Chovanec.

Neudělal jste žádnou změnu v sestavě. Zvažoval jste nějakou? Například ohledně stopera Brabce, kterému zápas v Plzni nevyšel.
Zvažovali jsme to, některé změny se nabízely. V Plzni individuální výkony nejen Kuby nebyly standardní. A teď jsem moc rád, že výhru nad Slovanem jsme opřeli právě i o zlepšené výkony.

Zvlášť pochvalu zaslouží kapitán Lafata, který dal v letošním pohárovém ročníku svůj dvanáctý a třináctý gól. Souhlasíte?
On prostě dokáže zúročit práci celého týmu. Jsme rádi, že ho máme, což tady říkám často.Je nejen důležitým střelcem, ale i správným kapitánem a lídrem. Naplňuje očekávaní, s jakým do Sparty přišel. Jeho přístup nejen v zápasech, ale v tréninku je příkladem pro všechny.

Miloslav Novák

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!