Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vrátil se do země, kde nastartoval kariéru. Džeko v Plzni skóroval

Sport

  11:29
PLZEŇ (od našeho zpravodaje) - První hlavička letěla nad břevno a on jen naštvaně spráskl ruce. Při druhé míč zase parádně zkrotil brankář Kozáčik. Ale pak… Po další obrovské šanci už angličtí fandové v rohu plzeňského stadionu na chvíli vyměnili chorál Come on City! Come on City! za skandování Edin Džeko!

Džeko radostí naskočil na své spoluhráče. foto: MAFRA - Michal Šula

Bosenský útočník ve službách zámožného klubu z Manchesteru snadno poslal míč levačkou po zemi k tyči a svůj tým na začátku druhé půle do vedení.

"První zápas je vždycky důležitý. Nechceme dopadnout jako v minulých dvou letech, kdy jsme nepostoupili ze skupiny, proto jsme chtěli zápas zvládnou a povedlo se," říkal po utkání pro klubovou televizi. "Ale Plzeň hrála v prvním poločase dobře, bylo to proti ní těžké."

Pro fotbalisty City byla Plzeň nejspíš jen obyčejným soupeřem, s nímž uťali loňskou bídu, kdy ze šesti zápasů ve slavné Lize mistrů nevyhráli jediný. Zato pro sedmadvacetiletého střelce to byl přece jen výjimečný večer. Proč? Na zemi, kde nastartoval kariéru, nezanevřel. Ani zdejší jazyk nezapomněl.

0:1! Takhle Džeko otevřel skóre v utkání s Plzní.

Než mladý slovenský talent Rusnák odešel ze City na hostování do třetí anglické ligy, zněla kabinou i čeština. Džeko ji rád procvičoval, aby mu slovíčka nevypadla z hlavy.

Už tehdy před lety, na konci ledna 2006, vyprávěl v Praze: "Jazyk je důležitý, abych se chytil, chci ho umět."

Je to víc než sedm a půl roku, za sebou měl podzimní hostování v druholigovém Ústí a v zimní přípravě se rval o místo v Teplicích. Důrazně. Nejlepším střelcem se stal na turnaji v Drážďanech a pak i na Tipsport Cupu v pražském Edenu.

Bylo pár minut po posledním utkání, ochotně kývl na rozhovor, přes hlavu přetáhl klubovou šusťákovku a už kráčel z umělky do nejbližší budovy. "Tady můžeme mluvit, jen ať nefouká," vyzval a sedl na rozkývanou židli k nízkému stolku.

Skromný a vstřícný, zato cíle hned vysoké: "Doma v Sarajevu jsem byl se Željezničarem třikrát druhý. Do Česka jsem si přišel pro titul." Do Česka ještě ne, ale byl to další krok na cestě vzhůru.

Jeho silný příběh zaujal také štáb televize, která pro unii UEFA připravila speciální reportáž. Právě Plzni dal Džeko tehdy svůj první gól v české lize, dalších patnáct ho vyneslo do Německa, kde už se dočkal. Byl králem střelců i celé ligy. Wolfsburg stál 112 milionů korun, přibližně 800 milionů pak za něj vysázel Manchester City. Také s ním se stal mistrem, jen gólů už tolik nedával.

"Věřím, že bude zase stejně nebezpečný," řekl o něm kouč Manuel Pellegrini. "Zase to bude ten Džeko, který pálil v Německu."

Proti Plzni odehrál 82 minut, šancí měl víc, ještě po gólu třeba střílel levačkou nad. Ovšem i tak úkol útočníka splnil. Skóroval a odrazil tým za vítězstvím.

Autor: