21. listopadu 2012 16:55 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Vrba o Coimbře: Jsem rád, že nejedeme na výlet

Pavel Vrba | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Vrba | foto: Reuters

Plzeňští fotbalisté už mohli slavit postup do jarní fáze Evropské ligy. Momentálně jim však chybí ještě bod, který budou chtít ulovit už ve čtvrtek v portugalské Coimbře. "Nepůjdeme jen uhrát remízu. Budeme aktivní," slibuje kouč Západočechů Pavel Vrba.

Opravdu vás Coimbra trochu nenaštvala, když favorizované Atlético porazila? Už jste mohli mít jistý postup.
V koutku duše jsme samozřejmě doufali, že Coimbra doma zaváhá a nám domácí vítězství s Tel Avivem bude stačit k postupu. Ale fotbal je takový, že se překvapení dějí.

Kvůli tomu musíte ještě uhrát bod. Není takové vědomí zrádné?
Spoléháte pochopitelně na to, že máte v tabulce určité postavení. S Lokerenem jsme v kvalifikaci o Evropskou ligu věděli, že nám k postupu stačí výsledek 1:0 a podle toho se pak hra odvíjela. Určitě ale nepůjdeme hrát na bod. Budeme se snažit být aktivní, ale zároveň budeme vědět, co nám stačí.

Budete myšlenku na bod raději od hráčů odhánět?
Nebudeme spoléhat na to, že nám stačí bod. Nemáme však důvod hrát naivně jako v Tel Avivu, kdy jsme chtěli třicet minut kombinovat, postupně se dostávat do útoku a oni čekali chytře na naše chyby v rozehrávce a dostali se díky nim do útoku. Teď musíme kontrolovat střed hřiště a vyrážet do brejků, to je celkem výhodná pozice.

Venku jste přitom v pohárech zatím neremizovali. Buď vítězství, nebo prohra.
Teď byl bych spokojený za remízu. Pokud přijde poprvé, tak se zlobit nebudu. Necestuje s námi kvůli zdravotnímu stavu záložník Kolář a uvidíme, jak se bude cítit Rajtoral. Podle toho se rozhodneme, zda v Coimbře nastoupí.

Může Coimbra překvapit?
Je to podobné mužstvo jako Tel Aviv. Mají skvělou přechodovou fázi. Jsou rychlí a techničtí. Můžeme je potrestat ze standardek. Jejich ofenziva je lepší než defenziva.

Udělal soupeř nějaký pokrok od zápasu v Plzni, kdy jste ho poměrně lehce přehráli 3:1?
V poločase jsme sice tehdy prohrávali, ale souhlasím, že po herní stránce jsme byli lepší. Ale pro ně to byl první zápas v evropských pohárech, to je vždy složité. Moc nevíte, co od toho můžete čekat, mezinárodní fotbal je jiný než ligový. Oni neměli zkušenosti, kdyby je měli, mohlo to pro nás třeba dopadnout hůř.

Ale ani v domácí lize se jim nedaří.
Momentálně jsou čtvrtí od sestupu, jenže v Evropě je to ošidné. Nevím, jestli třeba nepreferují Evropskou ligu. Výsledky z domácí ligy pro mě nemají vypovídající hodnotu.

A má pro vás nějakou vypovídající hodnotu, že se v Evropské lize váš tým prosazuje hlavou, zatímco v té domácí přiliš ne?
V lize je to pro nás složitější, souvisí to se stylem soupeřů. Ve vápně je větší počet protihráčů, naše prosazení pak zavisí na předfinální přihrávce. Někdy v lize nemáme štěstí, někdy je menší prostor. Coimbra určitě nebude tak zalezlá, musí hrát na vítězství.

V závěru podzimu se jeví, že Plzeň je v dobré formě. Souhlasíte s tím, že se týmu teď daří nejlépe v dosavadním průběhu sezony?
Byli jsme připravení v začátku soutěže, kdy jsme v pohárové Evropě hráli na velmi vysoké úrovni. V důležitém začátku byla forma dobrá. Pak přišly ty nepříjemné věci a ve střední části domácí soutěže to na nás mělo vliv. Teď už z toho ale mají kluci jen zábavu. Ukázalo se také, že případ a jeho pozadí je trošku složitější. Hráči se znovu věnují pouze fotbalu, což nám prospívá. Doufám, že zase někdo nebude psát, že jsme si v Evropské lize nebo domácí soutěži něco kupovali, protože to ani nejde.

Vážně byli hráči kvůli korupční kauze myšlenkami jinde?
Nejsme slepí, nejsme hluší. Ty věci nejde nevnímat.

Filip Saiver, vrb

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.