21. prosince 2009 14:40 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Vyhozený kouč Manchesteru City? Jen hračka bohatých šejků

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Mark Hughes se loučí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mark Hughes se loučí. | foto: Reuters

PRAHA/LONDÝN Celkem 200 milionů liber (zhruba 6 miliard korun) vydal za posily ambiciózní kouč Manchesteru City Mark Hughes za osmnáct měsíců vlády na lavičce klubu, jenž více jak rok vlastní bohatí šejkové z Abú Zabí. Ani to, ani solidní výsledky v letošní sezoně, jej neuchránily od sobotního vyhazovu. Majitelé klubu o dvě hodiny později dosadili do horkého křesla Itala Roberta Manciniho.

Přišlo to náhle, přestože anglické deníky se předháněly ve spekulacích vlastně celý rok. Co? Vyhazov manažera Marka Hughese z Manchesteru City. Šestačtyřicetiletý Velšan byl pod možná největším tlakem ze všem manažerů v anglické Premier League.

Klub, který loni na podzim převzali bohatí šejkové z Abú Zabí, měl jen ty nejvyšší cíle. A ty chtěli majitelé naplňovat pokud možno okamžitě. Také proto do klubu napumpovali za čtrnáct měsíců 200 milionů liber.

I přes tento enormní tlak, prokázal ambiciózní Hughes koncepční práci a nakupoval hráče, které potřeboval. Citizens, kteří se v minulých letech potáceli blíže sestupovým vodám než pohárovým příčkám, se pod jeho vedením jednoznačně dařilo. "Shodli jsme se, že bychom měli získat 70 bodů nebo se pohybovat okolo šestého místa," uvedl očividně překvapení Hughes po svém vyhazovu.

Koncepční práce? Pro bohaté šejky neznámá slova
Aby ne. Klub sice po skvělém začátku momentálně mírně klopýtá, přesto se s přehledem na požadovaném místě drží. Navíc s minimální ztrátou na pozice zaručující alespoň kvalifikaci do Ligy mistrů. Přesto Hughes dostal padáka a hned vzápětí byl do funkce jmenován o rok mladší Ital Roberto Mancini, který naposledy trénoval Inter Milán (a dovedl jej ke třem titulům v italské lize).

"O ničem jsem nevěděl, od vedení jsem neměl žádné signály. Rychlost, se kterým byl jmenován můj nástupce, ale ukazuje, že s ním museli jednat již delší dobu," pokračoval zklamaný Hughes, vyhlášený fotbalový gentleman. Toho také mrzí, že pomyslnou smetanu za úspěchy jeho koncepční práce (o čemž nepochybuje), sklízne někdo jiný.

"Jsem moc zklamaný z toho, že mi klub nedal šanci naplnit mé plány. Nebudu si totiž moc vychutnat úspěch, který bude nepochybně následovat," zakončil své povídání dnes již bývalý kouč Citizens a podle všeho pouze figurka v rukou bohatých šejků.

Ti si tak vyhozením oblíbeného manažera rozhodně nevylepšili pověst, kterou na ostrovech mají – bohatí, nesympatičtí a netrpěliví. Jak dlouho je bude "bavit" Mancini, který sice získal s Interem Milán třikrát po sobě italský titul, ale v evropských pohárech s "Nerazzurri" žádnou díru do světa neudělal? To ukáží až následující týdny a měsíce. Scéna je nyní jeho...

Lidovky.cz