Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyhrajte Euro a dám vám svou výplatu, tvrdí čtvrtina evropských fanoušků

Sport

  6:00
PRAHA - Více než šest z deseti Evropanů se chystá fandit na nadcházejícím fotbalovém mistrovství Evropy svému týmu. Čtvrtina fanoušků by byla ochotna vzdát se jednoho procenta z ročních příjmů, pokud by to jejich mužstvu vyneslo titul.

58 % Čechů bude u obrazovek fandit českým fotbalistům. foto: ČTK

Českému týmu bude fandit 58 procent Čechů, v jeho vítězství ale věří jen 11 procent z nich. Nejhorlivějšími fanoušky jsou Turci a Poláci, vyplývá z průzkumu ING Bank.

„Z průzkumu je jasně vidět, jakou vlnu emocí významná sportovní klání spouštějí. Pod jejím vlivem jsou fanoušci schopni i nečekaných rozhodnutí, například vzdát se procenta ze svého ročního příjmu pro absolutní výhru svého favorita či obětovat měsíc používání mobilního telefonu,“ uvedl ředitel retailového bankovnictví ING Bank Libor Vaníček.

Pětina Čechů by byla ochotna dát za „last minute“ vstupenku na finále za účasti českého týmu více než 3000 korun. Osm procent dotazovaných by obětovalo dokonce i více než 5500 korun.

Za titul by fandové oželeli mobil

Evropský průměr táhnou nahoru Turecko a Polsko, kde by za výhru vyměnilo část svých příjmů 54 respektive 42 procent fanoušků. V Česku by se stejně zachovala jen sedmina dotazovaných.

Mnozí lidé tvrdí, že by byli bez mobilního telefonu doslova ztracení. Čtvrtina Evropanů nicméně na dotaz, zda by se na měsíc vzdali mobilu výměnou za výhru týmu, který podporují, odpověděla ano.

Největší odhodlání prokázali opět obyvatelé Turecka (42 procent), Polska (33 procent) a Rumunska (31 procent). V Česku by se kvůli výhře vzdala mobilu asi pětina dotázaných.

Triumf Čechů čeká jen 11 procent fandů

V případě neúčasti na šampionátu nebo vypadnutí v jeho průběhu mají Evropané tendenci fandit sousedním státům.

Podpora své reprezentace ale neznamená automaticky víru v její vítězství. To dobře dokazuje příklad Polska, jehož tým podporuje 72 procent obyvatel, ale pouze 18 procent očekává jeho vítězství.

V Česku je připraveno fandit svěřencům Pavla Vrby 58 procent lidí. Že by se však Češi stali mistry Evropy, to očekává pouze 11 procent, což je za Rakouskem a Rumunskem nejnižší podíl.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Prodej bytu 2+kk 51m2
Prodej bytu 2+kk 51m2

Hluboká nad Vltavou, okres České Budějovice
4 500 000 Kč

Mohlo by vás zajímat