Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vyjde to, věří v postup na MS trenér Bílek před finišem kvalifikace

Petr Čech

  16:23
PRAHA - Dva hráči mu vypadli kvůli zranění, další má trest. Významně musí trenér českých fotbalistů Michal Bílek sáhnout do sestavy, až ji v pátek bude skládat pro kvalifikační utkání s Arménií. "Hübschman, Vydra i Darida by hráli od začátku, takže oslabení to je," připustil Bílek.

10. Michal Bílek - Jeden z nejméně oblíbených trenérů národního týmu, leč jeden z nejúspěšnějších. Michal Bílek rovněž zažil svou sparťanskou chvilku slávy. Na rozdíl od svých dvou předchůdců (Hřebík, Griga) však vydržel podstatně déle. V letech 2006 až 2008 vedl Spartu do 54 duelů a hned 33 jich zvládl za tři body. V roce 2007 si dokonce jako první trenér Sparty připsal double a postaral se tak o zápis do historie. foto: MAFRA - Michal Šula.

Kvalifikace o postup na mistrovství světa 2014 v Brazílii je na prahu podzimního finiše. Zbývají čtyři utkání, po Arménii půjde české národní mužstvo v úterý 10. září v Turíně proti domácím Italům.

To už bude moci nastoupit Vladimír Darida, ale Tomáš Hübschman s Matějem Vydrou nikoli. "Bohužel, zranění k fotbalu patří," prohodil český kouč.

Zrovna Vydra v březnu v Arménii dal dva góly a zápas rozhodl. Je jeho absence o to citelnější?
V Arménii byl výborný, počítal jsem s ním. Rychlostní typ hráče, umí se prosadit jak v soubojích jeden na jednoho tak v zakončení. Bude nám chybět. Je to nepříjemné, protože s námi nemohl být ani v červnu na Itálii. Musíme vybrat jinou variantu.

Variantu s Václavem Kadlecem, který je podobným typem útočníka jako Vydra?
Nastoupit může kdokoli z útočníků.

ČTĚTE TAKÉ

Jaké jsou možnosti? Nastoupíte s jedním útočníkem, nebo se dvěma?
Dovedu si představit všechny možnosti. Třeba Rabušice s Kozákem. Lafatu s Kozákem. Všichni spolu můžou hrát bez nejmenších problémů.

Kozák v pondělí vyjednával o přestupu do Aston Villy. Je to pro něj dobrá volba?
V Laziu nedostával tolik příležitostí, logicky chce změnit dres. Rozumím mu, Premier League by ho mohla posunout dál.

V minulých dnech přestoupili Václav Kadlec a Darida. Nemůže se to v nejbližších zápasech reprezentace na nich jakkoli i negativně projeví?
Oba naši ligu přerostli. Venca se uvedl poměrně dobře, což je vždycky důležité. O Vláďovi Daridovi nemám nejmenší pochyb. V naší lize převyšoval všechny, v reprezentaci si vybudoval silnou pozici. Byl jsem proto, aby to oba zkusili v lepší soutěži než je ta naše.

Už víte, kdo by proti Arménii mohl nahradit Daridu? Hušbauer?
Je to jedna z možností. V záloze se uvolnila dvě místa, na která se nabízejí ještě Vaněk nebo Hořava. Ale je pravda, že Hušbauer hraje teď za Spartu velmi dobře, dává góly.

Nastávají dny, které rozhodnou, jestli šance na mistrovství světa bude dál žít. Jak to vnímáte?
Při obědě jsem klukům říkal, že nás čeká finále. Čtyři finále. Každý z nás si uvědomuje, o co se hraje. Máme kvalitu, abychom tři zápasy vyhráli. Já mužstvu věřím, cítím vůli se o šampionát poprat. Věřím, že to vyjde.

Arménii musíte porazit, abyste pozici ve skupině měli ve vlastních rukách. Jde o poslední utkání doma, v němž vás čeká soupeř, který je lepší venku.
Fanoušci kvalitu Arménců moc neberou, ale jejich ofenzivní síla je obrovská.  Způsob hry budí značný respekt. U nich jsme v první půli měli problémy, podržel nás Petr Čech. Jak hru otevřete, tak to využijí. Vepředu mají skvělé hráče, útočná fáze je vynikající. Uvidíte v pátek.

Ale také prohráli doma s Maltou. Je to pro vás nečitelný soupeř?
Dostali brzy gól, Malta se zatáhla a oni se k nim nemohli dostat. Mají rychlé hráče, kteří mají rádi prostor. Proto často mají venku lepší bilanci než doma.

To znamená, že hru nesmíte otevřít a být trpěliví. Souhlasíte?
Chtěl bych pozvat fanoušky, aby nám pomohli. Potřebujeme kulisu, která hráče požene dopředu. Tři body, vítězství pak pomůže nám, abychom kvalifikaci dobře dohráli.

Když neporazíte Arménii, ztratíte i vy víru v postup?
My v pátek vyhrajeme. Do hlavy si nepouštím žádné negativní myšlenky.

Autor: