24. května 2008 9:40 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Z baroka vylétl mezi stálice

Rozhenal se rozhodne po EURO.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozhenal se rozhodne po EURO. | foto: ČTK

BAD KLEINKIRCHHEIM Pestřejším fotbalovým životopisem se od posledního evropského šampionátu nemůže pochlubit žádný z fotbalových reprezentantů. Za poslední čtyři roky si David Rozehnal vyzkoušel ligu ve čtyřech zemích. Tři z nich se přitom v Evropě počítají mezi elitní.

Hvězdy typu Čecha, Kollera či Jankulovského v tomto měřítku za sedmadvacetiletým obráncem zaostávají. Putování Rozehnala začalo po odchodu z Olomouce v belgických Bruggách, ve Francii strávil dvě sezony v Paris St. Germain, loni v létě přestoupil do anglického Newcastlu, z něhož od začátku roku hostuje v Laziu Řím.


Společně se sbíráním zkušeností na klubové scéně se vyvíjela také reprezentační kariéra vysokého stopera. Neprůbojný nováček, jehož styl kouč Brückner ohodnotil po nepovedeném utkání v kvalifikaci o MS 2006 s Arménií kriticky jako "baroko“, na sobě zapracoval a o budoucnost v národním týmu nepřišel. Od úspěšné baráže s Norskem si reputaci trvale napravil a usadil se v základní sestavě českého týmu. "Fotbalově i mentálně jsem se posouval stále výš,“ shrnul včera Rozehnal svůj vývoj na soustředění reprezentace v Rakousku.


Která ze zmíněných etap mu přinesla nejvíc užitku? "Po fotbalové stránce mi moc pomohl příchod do Paříže,“ porovnal Rozehnal jednotlivá období. I když St. Germain nepatřilo během jeho působení do nejužší francouzské špičky, český obránce v něm po herní stránce znatelně vyspěl. "David byl tehdy hodnocen jako jeden z nejlepších evropských obránců,“ všiml si Rozehnalova růstu i jeho agent Pavel Zíka. Kolem rodáka z Kožušan se najednou točila velká jména jako FC Sevilla, eminentní zájem měl i Dortmund, ale volba padla na Newcastle. Za přestup vysázel pařížskému klubu podle spekulací 124 milionů korun, což byla víc jak dvojnásobná částka než ta, za niž Rozehnal do St. Germain přišel.


Také anglickou kapitolu dnes vnímá Rozehnal pozitivně, i když se sbfyzickým ostrovním stylem potýkal se střídavými úspěchy.  Rozehnalova trápení si na začátku roku všimli na Apeninském poloostrově. Těsně před koncem přestupového termínu ho Newcastle pustil do Lazia Řím. Za hostování s následnou opcí vyplatil italský klub milion eur. Vysoká částka se dlouho zdála jako podivná investice, česká posila často zahřívala lavičku. Výrazné zlepšení nastalo v závěrečné fázi sezony. Rozehnal si mohl oddechnout. "Herní praxe pro mě přišla v pravou chvíli. Odehrál jsem pět zápasů v kuse.“


Před EURO nyní stojí Rozehnal na rozcestí. Kdyby byla volba na něm, zřejmě by před návratem do Newcastlu raději volil pokračování v Laziu. "S větším důrazem na taktiku mi italská liga sedí víc než ta  anglická. A Řím je navíc báječné místo pro život. Ale teď o tom nepřemýšlím.“ O dalším osudu českého reprezentanta se rozhodne na začátku června.