Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Z kádru Teplic zbylo kvůli chřipce jen torzo

Sport

  8:05
TEPLICE - Devět fotbalistů onemocnělo chřipkou, jeden z nich prasečí. Dnešní utkání v Olomouci je stále v ohrožení. Profesionální sport v Česku poprvé obchází přízrak epidemie prasečí chřipky. Virus H1N1 byl v sobotu diagnostikován u fotbalisty Teplic Michala Smejkala, což před dnešní dohrávkou vedoucího týmu ligy v Olomouci vyvolalo velký spor. Mělo by být utkání odloženo?

Výklus hráčů Teplic. foto: ČTK

V severočeském klubu totiž kromě Smejkala chřipka sklátila dalších osm hráčů základní sestavy, v jejich případě však stejný vir zatím potvrzen nebyl. "Všichni zůstali doma, ale s týmem odjeli na Moravu i tři čtyři hráči, kterým to lékař nedoporučil. Vzhledem k situaci, v jaké jsme se ocitli, ale chtějí hrát," říkal včera mluvčí Teplic Petr Heidenreich.

Severočeši už v pátek požádali fotbalový svaz o odložení utkání, ale jejich žádost byla zamítnuta. "Když jim onemocní pět šest hráčů, mají snad dostatečně široký kádr, aby utkání mohli odehrát. I lékaři řekli, že by se hrát mohlo," bránil se šéf ligy Ivo Lubos.

Kvůli viróze se na tréninku Teplic během týdne sešlo jen dvanáct hráčů. Kouč Jiří Plíšek proto tým doplnil o hráče divizní rezervy, ale část z nich také onemocněla.

"Požádali jsme o testy na prasečí chřipku, ale sehnali jsme jen dvě sady. Andrej Hesek byl negativní, u Smejkala byla nemoc potvrzena. Další testy by měly proběhnout v úterý," doplňoval Heidenreich. Nakazil se cestou zbytek týmu? Do Olomouce tak odcestovalo osmnáct hráčů, ale jestli bude stejný počet z nich připraven nastoupit, není jisté. "V autobuse na sebe budou prskat a zítra už budou nemocní všichni," říkal mluvčí.

Podobné problémy přitom v minulém týdnu sužovaly i olomouckou kabinu, kde dva hráči onemocněli příušnicemi. "Až v utkání se ukáže, kdo nakonec nastoupí, a kdo ne. Myslím, že i Teplice mají natolik široký kádr, že se s tím vyrovnají," odmítl odložení utkání olomoucký kouč Zdeněk Psotka.

Teplice na tomto scénáři přesto trvají. "Svaz by měl mít přece zájem, aby hráli skutečně jen zdraví hráči. Oslabený organismus představuje riziko," řekl Heidenreich.

Podle Lubase ale o žádné riziko pro zdraví nepůjde. "Předpokládám, že budou hrát jen ti, co jsou zdraví," přemýšlel. "Musí to rozhodnout lékaři. Podřídím se, až mi řeknou: tohle je už velké riziko."

Přesto je stále možné, že dnes vyrazí olomoučtí fanoušci na stadion zbytečně. Utkání může být odloženo na poslední chvíli. "Situace se mění každou hodinu. Lékař zhodnotí stav hráčů dopoledne a rozhodne," popisoval Heidenreich.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!