28. října 2010 18:27 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Za obvinění z korupce se bude UEFA s bafuňářem soudit

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Lidové noviny

NYON Evropská fotbalová unie UEFA se bude soudit s bývalým pokladníkem kyperského svazu Spyrosem Marangosem. Ten měl do dneška předložit důkazy o korupci při volbě pořadatele mistrovství Evropy 2012, podle agentury AP tak ale neučinil.

Žalobě se naopak vyhnul německý list Süddeutsche Zeitung, jehož prostřednictvím Marangos obvinil pět vysokých představitelů UEFA, že se před třemi roky při volbě nechali uplatit 11 miliony eur. Turnaj získaly Polsko s Ukrajinou, jejichž společná kandidatura porazila nabídku Itálie poměrem hlasů 8:4.

"Podnikáme právní kroky proti němu, abychom ochránili pověst UEFA a donutili ho předložit nám důkazy, které má," uvedl mluvčí unie Rob Faulkner. Marangos podle něj tvrdil, že měl na cestu do švýcarského sídla UEFA málo času. "Chtěl, abychom přijeli na Kypr," dodal mluvčí. V rozhovoru pro list Gazzetta dello Sport Marangos uvedl, že kdyby předložil zástupcům UEFA požadované dokumenty, ohrozil by tím životy tří svědků.

Prohlásil také, že se bojí o svou ženu, syny, přátele a novináře. "Jsem připraven poskytnout všechny informace, ale jen tady na Kypru v přítomnosti státních orgánů," řekl. Peníze při uplácení funkcionářů UEFA prý byly převáženy uvnitř velkých plyšových medvědů a milionové částky byly "vyprány" právě na Kypru. "Chci spravedlnost, Euro 2012 by měla dodatečně získat Itálie," prohlásil.

Polští a ukrajinští představitelé obvinění z úplatků popřeli a nevěří mu ani fotbaloví funkcionáři v Itálii a na Kypru. Šéf italského fotbalu Giancarlo Abete má plnou důvěru v UEFA. "Je správné, že bude vyšetřován, když vznesl tyto pochybnosti. Snad tahle ošklivá záležitost brzy skončí," řekl Abete.

Marangos přišel s obviněním pár dní poté, co kvůli údajné korupci před volbou pořadatelů mistrovství světa v letech 2018 a 2022 pozastavila FIFA výkon funkce dvěma členům své exekutivy. Do vyšetření případu jsou suspendováni Amos Adamu z Nigérie a Reynald Temarii z Tahiti.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ REFERENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 27 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz