Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začalo fotbalové Euro – šampionát podvodníků, simulantů a sprosťáků

Sport

  11:50
PRAHA - Ve Francii začalo Euro, na které se bude dívat celá Evropa. Začíná fotbalový šampionát šejdířů, lhářů, podvodníků a sprosťáků, v němž podlost má navrch. Příliš tvrdá slova? Bohužel fotbal urazil od chvíle, kdy hráči gentlemansky a férově soupeřili o slávu a čest, velký kus cesty směrem do morálních bažin, a ačkoli se to všude hemží nápisy o respektu, tak o úctě k soupeři, ke hře nebo k fanouškům nemůže být ani řeč.

A když ho nemůžeš chytit za trenýrky, čapni ho aspoň za dres. Hlavně ať ti neuteče. Momentka ze zápasu Wales - Slovensko. foto: Reuters

Představte si několik situací. Hráči bojují o míč, který utíká do autu, soupeř přiznává, že ho tam kopl on, a podává balon protivníkovi. Míč se dostává do pokutového území, kde se útočník snaží prodrat kolem obránce, ten však zabrání akci rukou, rozhodčí má zastíněný výhled, takže si toho nevšímá, ale obránce se sám přiznává a nese míč na značku penaltového kopu. Brankář se natahuje po míči, který těsně překročil brankovou čáru, neváhá, přizná, že byl gól, a gratuluje soupeři ke krásné ráně.

A jak to bude vypadat ve skutečnosti?

Britové: Byly to útoky ruských komand. UEFA hrozí oběma týmům vyloučením z Eura

Míč padne do autu a osm borců na hřišti se začne hlásit, že balon patří jejich mužstvu, že to tam přece kopli ti druzí. Pokud někdo zahraje rukou, bude se do krve hádat, že to není pravda, a v nastalé pětiminutovce jeho spoluhráči budou na sudího pořvávat nepublikovatelné výrazy. Ještě daleko ostřejší výrazy budou nenápadně šeptat soupeřům do uší, aby je vyprovokovali ke vzteklé reakci.

Žalování, zdržování, pokousání

Reprezentanti evropských národů na sebe budou sudímu žalovat, budou nepokrytě simulovat, budou schválně zdržovat, když bude jejich tým ve vedení, budou se zákeřně faulovat, občas na sebe nenápadně plivnou, a když bude situace hodně napjatá, tak se možná i pokoušou (i když Uruguayec Suárez zvaný Kousal na Euru z pochopitelných důvodů nebude).

Jenže to není všechno. Morálně odpudivých scén skýtá moderní fotbal víc. Třeba před každým rohem se hráči neférově navzájem drží za dresy i za trenýrky, pokud nějaký borec chvátá do šance, neváhá ho bránící muž zcela nečestně skopnout, za což se mu ještě dostává zvrhlé pochvaly od fanoušků a komentátorů z jeho země.

A to ještě hrozí, že hráče, celý tým či rozhodčího někdo podmázl, aby vyhrálo předem dané mužstvo. I když s jistou mírou naivity můžeme doufat, že toto se na Euru v příliš velké míře neděje.

Říkáte si, že tak to prostě ve fotbale chodí a jen naiva by to chtěl změnit. Ale není to vlastně děsivě znepokojující? Že nám nevadí, že nejpopulárnější hra na světě je prolezlá podvody a neférovostí. Copak nám nevadí, že se na to dívají naše děti a berou to jako normu? Copak by fotbal bez toho všeho nebyl krásnější hrou?

Zášť proti soupeři se převaluje do hospod i na dětská hřiště

Jistě i ostatní sporty převzaly některé fotbalové „nešvary“, jak s oblibou říká jeden televizní komentátor, taková házená, basketbal či lední hokej mají také své nadávky, „taktické“ fauly a různé další podpásovky a o tom, co se děje pod hladinou při vodním pólu, je lepší nepřemýšlet.

Ovšem v žádném jiném sportu nepanuje taková zášť a touha soupeře ošulit, zadupat a pokořit ho jakýmkoli způsobem – tato zášť se v případě prohry našeho milovaného národního týmu často obrátí proti rozhodčímu.

Cristiano Ronaldo.

Navíc se tento jev převaluje jako tsunami na tribuny, do hospod a obývacích pokojů. A v jakési pokřivené formě se pak neférovost objevuje i v amatérských soutěžích nebo v soutěžích dětí - už tam uvidíte a uslyšíte nadávky, simulování a zákeřné fauly, vždyť Ronaldo a spol. to tak přece také dělají, že.

V žádném případě už nejde o fotbal jako hru, ale o triumf za každou cenu.

Vysvětlení toho všeho je jednoduché: ve hře – zvláště na Euru – je „nehynoucí“ sláva a peníze, tedy hodně peněz. Rychlou změnu by přinesla totální revoluce, vyhození všech současných hráčů a nastolení nových pořádků, což se, uznejme to, nepodaří. A tak musíme doufat v pomalou změnu: jak dlouho se fotbal kazil, minimálně třikrát tak dlouho se bude napravovat.

Tlak společnosti? Zoufale malý

V něčem se fotbal už mění sám, respektive ho ke změnám nutí tlak společnosti. Pod dojmem stále populárnějšího ragby, které svou image staví na protipólu fotbalu, se začíná opatrně brojit proti simulování. Přece jen je k smíchu, když velká fotbalová hvězda, chlap jako ze žurnálu, dostane od protihráče v souboji rukou do ramene a pak se chytne za nos a svíjí se na trávníku jako v posledním tažení, zatímco sličná ragbistka po ráně do úst vyplivne krev a jde dál do hry.

Fotbal sportem slečinek? Tufan je za česání se před gólem Modriče všem pro smích

I přes kilogramy banánů, které napadaly po Evropě na trávníky, se také fotbalu daří bořit rasové předsudky, což je krásně vidět na současných reprezentačních výběrech.

Mluví se – ano, zatím pořád jen mluví – o zavedení videa, aby se dalším „nešvarům“ dalo předejít či je alespoň zpětně potrestat.

Přesto se člověk milující čest a férovost neubrání dojmu, že to zoufale nestačí. Jenže co čekat od bafuňářů, kteří mají plné ruce práce s tím, aby se nějak vyvlíkli z milionových úplatků, které si navzájem vypláceli. Na boj za čistý a férový fotbal jim nyní moc času nezbývá. Pomalými posuny se tak za 350 let možná dočkáme...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....