Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žádný Střížkov. Kapr a spol. jsou Bohemians

Sport

  7:30
PRAHA - Ve špičce druhé ligy budou na jaře s velkou pravděpodobností stále bojovat Bohemians Praha. Klub ze Střížkova měl název i logo s klokanem přestat používat podle pravomocného rozsudku vrchního soudu a jediným subjektem se slavným jménem v profesionálních soutěžích měli zůstat prvoligoví Bohemians 1905, kteří to prezentovali jako zásadní milník. Přesto se podařilo vývoj kauzy ještě změnit.

Bohemians Praha-Mladá Boleslav. foto: ČTK

K Městskému soudu v Praze právníci střížkovského klubu podali zatím nevyřešenou žalobu pro zmatečnost rozhodnutí vrchního soudu a také zažádali o odklad vykonatelnosti. "V tom jsme jim vyhověli," řekla LN mluvčí městského soudu Martina Lhotáková. "Teď není důvod, proč bychom měli měnit název," tvrdí spokojeně i šéf střížkovských Bohemians Karel Kapr.

INFOGRAFIKA:

Grafika: spor Bohemians

"Rozsudek sice je pravomocný, ale jeho účinky by v takovém případě nastat neměly," dává za pravdu výkladu střížkovské strany také advokát Tomáš Bouzek. Po dalším zvratu je možné, že se případ může táhnout ještě dlouhou dobu. Neexistují totiž žádné konkrétní lhůty, ve kterých by mělo dojít k dalšímu posunu. "Soud by ale k pozastavení vykonatelnosti nesáhl, pokud by nebyl přesvědčený, že žaloba pro zmatečnost má šanci na úspěch," upřesňuje Bouzek.

Sponzory mají vždy jen na rok

V nejkomplikovanějším příběhu českého fotbalu se kličkuje jinde než na hřišti – rozhodující jsou zákulisní schopnosti. Vedení Bohemians 1905 řešení problémů značně zaměstnává. "Trávíme tím většinu času," říká předseda představenstva Dariusz Jakubowicz. Za větší závaží než tahanice o název však považuje záležitosti spojené s nedořešeným konkurzem po původních Bohemians. "To bereme jako naši prioritu."

Komplikace se projevují při přestupech hráčů, kteří patřili do konkurzní podstaty předchozích Bohemians. Německé Schalke tak stále po třech letech zaplatilo jen desetinu z celkové přestupové sumy 70 milionů korun za záložníka Jana Morávka. Tento týden zase odešel nejlepší útočník v zelenobílém Milan Škoda do Slavie pouze na hostování půl roku před vypršením platného kontraktu, protože správce konkurzní podstaty nedal souhlas k přestupu a klub tak přišel o odstupné ve výši 10 milionů korun.

PSALI JSME:

Nejistota se projevuje také na postoji sponzorů, se kterými se musí obnovovat smlouvy každý rok. "Potřebovali bychom, aby nám fungovali v horizontu tří až pěti let. Dnes je naše spolupráce spíš otázkou sympatií."

O řešení kauzy Bohemians před zvolením novým předsedou Fotbalové asociace ČR mluvil často Miroslav Pelta. Necelé dva měsíce po nástupu do funkce se připravuje na únorové jednání se zástupci všech zainteresovaných subjektů. "Dnes u nich vnímám hodně vyhrocené osobní vztahy. O dosažení dohody se ale chci pokusit," míní Pelta.

Jinak se zřejmě fanoušci rozuzlení těžko dočkají. "V právní rovině používá druhá strana veškeré druhy obstrukcí. Pokud to tak bude pokračovat, spory nikdy neskončí," odhaduje Jakubowicz.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...