Zmar na Letné. Sparta vypadla, kapitán Šural byl vyloučen, fanoušci vtrhli na trávník |
Spartě hrozí sankce ze strany Evropské fotbalové unie (UEFA), která pohárové soutěže organizuje.
Jelikož kvůli problémovým divákům klub opakovaně pykal, lze předpokládat, že UEFA může zvolit mimořádně tvrdý postup.
Pravděpodobné jsou pokuty i zavřené hlediště na příští pohárová utkání.
„Počkáme na zprávu delegáta, ale není pochyb o tom, že s námi disciplinární komise UEFA řízení zahájí. Pravda je i to, že za poslední dva roky bylo s námi zahájeno řízení několikrát, což nám nepomůže,“ upozornil sparťanský mluvčí Ondřej Kasík.
Sparta pykala dvakrát v předminulém ročníku. Za údajné rasistické skandování v zápase Evropské ligy proti Interu Milán měla na duel s Beer Ševou zavřenou část hlediště.
„V případě opakování stejného prohřešku hrozí bezodkladné uzavření celého stadionu. AC Sparta Praha se jako moderní evropský klub vymezuje proti rasismu i jiným projevům nesnášenlivosti,“ zdůraznilo tenkrát vedení Sparty.
Za výtržnosti v Miláně v druhém utkání proti Interu klub platil pokutu 1,2 milionů korun a měl zavřený sektor v utkání vyřazovací fáze na hřišti Rostova na Donu.
UEFA k nevhodným projevům publika řadí hučení, urážky, diskriminaci či házení předmětů na hřiště.
Ve čtvrtek večer proti Subotici diváci v 74. minutě po gólů hostů házeli na hřiště kelímky a plastové lahve. Krátce poté několik chuligánů vtrhlo na hřiště, rumunský sudí duel na několik minut přerušil.
V očích disciplinárky Spartě uškodí incident z Milána z prosince 2016, protože od té doby neutekly ještě dva roky, takže klub je jakoby v podmínce a bude brán jako recidivista.
Sparta v pátek po poledni oznámila, že proti výtržníkům připravuje postup. „Klub využije všech nástrojů, které má pro podobný případ k dispozici. Záznamy z kamerového systému byly předány policii,“ píše se na klubovém webu.
Sparta po zjištění totožnosti diváků hodlá postupovat podle návštěvního řádu. Podmínky umožňují uložení pokuty či vymáhání vzniklé škody, která vznikne v i v případě sankcí ze strany UEFA.
„Návštěvní řád umožňuje klubu udělit také zákazy vstupu na stadion a to i natrvalo. Možnost udělit výtržníkům zákaz vstupu mají také soudy, nebo správní orgány,“ poznamenává Sparta.
„Klub děkuje fanouškům, kteří tým vyprovodili ve čtvrtek z hrací plochy potleskem. Klub si této formy podpory, obzvláště po vyřazení z Evropské ligy, mimořádně váží.“
Spartu má kvůli chování fanoušků problémy dlouhodobě už od osmdesátých let minulého století.
Například v roce 1989 musela s CSKA Sofie hrát v Trnavě, protože ji UEFA za výtržnosti v předchozím utkání proti Fenerbahce zavřela stadion a nařídila duel odehrát 300 kilometrů od Prahy.
Nebo na podzim 2005 při utkání Ligy mistrů proti Arsenalu byly uzavřeny sektory pro celkem 7 tisíc diváků, což bylo víc než třetina kapacity. Důvodem bylo nevhodné chování fanoušků v předchozím duelu na hřišti Thunu.
Na podzim 2014 se odehrály nechutné scény při zápase na hřišti Slovanu Bratislava, i když na vině byly tábory obou klubů, nevyhovující stadion i nedostatečná pořadatelská služba. UEFA hlavní vinu kladla Spartě a jejím fanouškům.