Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Ženeva fandí Portugalsku

Portugalsko zatím vede.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Portugalsko zatím vede. | foto: ČTK

ŽENEVA Ženeva je ponořená do fotbalu, to je jisté. Všude na domech z oken visí vlajky, převážně ty domácí s helvétským křížem. Při toulkách městem mě však zarazila jedna věc, zdaleka největší počet nedomácích vlajek patří našemu dnešnímu soupeři - Portugalsku.

Ano, je to tak. Ženeva fandí dnes hlavně Portugalcům. Naopak českou vlajku skoro neuvidíte. Maximálně tak v kombinaci se švýcarskou, tureckou a portugalskou, to protože město hostí fotbalisty těchto čtyř národů. Případně u hotelů, ty se rozhodly vyvěsit rovnou vlajky všech zemí, které se kvalifikovaly na letošní turnaj. Jenže na autech, v oknech bytů, všude... Portugalsko.

Dlouho mi to vrtalo hlavou. Pátral jsem po příčině. Je to snad tím, že Češi porazili Švýcary v prvním utkání? Že Švýcaři cítí křivdu za neodpískanou penaltu v jejich prospěch (takhle to tady cítí opravdu všichni)? Nebo jsou domácí takoví fajnšmekři, že jim jde jen o to, že prostě fotbalisté ze západu Pyrenjského poloostrova hrají pohlednější fotbal?

 
Nakonec jsem narazil na starousedlíka, který dokázal mluvit anglicky (to bohužel občas nezvládají ani ti, co pracují pro UEFA) a všechno mi osvětlil. "Ale ne, to není tak, že bychom fandili Portugalsku. Ve městě prostě žije a pracuje spousta lidí z Portugalska," usmíval se chlapík v obleku.

A je to. Záhada vyřešena a konečně se mohu soustředit na fotbal, i když město fandí zelené. Nakonec, už se to tu začíná plnit i červenou a pokřiky, že kdo neskáče, není Čech.

,
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.