10. června 2011 12:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

'Zrádce' Kubíček: Nyní mě mají za banditu

Jiří Kubíček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Kubíček. | foto: ČTK

PRAHA Už to vypadalo, že se Jiří Kubíček vytratil z fotbalového dění. Nahrávka dlouholetého olomouckého funkcionáře, kterou předal soudu, může ale jeho bývalý klub potopit. "Jen jsem se bránil," tvrdil po včerejší návštěvě disciplinární komise, která řešila údajnou korupci v první lize.

Odhadnete, jestli případ dopadne pro váš bývalý klub špatně?
To ne. Škála trestů je různá. Co to vlastně znamená špatně?

Kdyby byla Olomouc vyloučena z ligy…
To máte stejné jako u pana Michálka (bývalý šéf Státního fondu životního prostředí, který upozornil na korupci na ministerstvu životního prostředí – pozn. red.). Někteří ho berou za banditu, jiní zase za hrdinu. Já zatím nevím, do jaké vlastně patřím sorty. Počkejme až na výrok soudu, pak vám to povím. V Olomouci se nyní cítím jako bandita, ale pár přátel mě bere jako hrdinu.

Současné olomoucké vedení tvrdí, že dokáže nesmyslnost nahrávky. Co si o tom myslíte?
Když se udělá nahrávka na diktafonu a přetáhne se do počítače, najdete u jejích vlastností údaj, kdy byla uložena. Tu doličnou jsem uložil 7. května 2010 v 8.47. To byl den, kdy jsem se rozhodl, že z olomouckého klubu odejdu. Moji právníci mě ale varovali, že bych se nemohl bránit, kdyby mě soud v tomto případě odsoudil. Šel jsem tedy za panem Římským (pokladník klubu, který mluví na nahrávce o výběru částky před utkáním s Bohemians Praha – pozn. red.) a položil mu pár otázek. Tohle byl ten důkaz, který zajišťoval moji nevinu. Nahrávku jsem pořídil pro vlastní obranu, nikdy bych ji nedal z ruky. Když se mě na ni ale zeptal soudce, musel jsem mu ji předat.

Proč jste ji neposkytl už policii během vyšetřování?
Proč bych jim to dával? Byl jsem u nich na výslechu, ale pak na mě na rok úplně zapomněli.

Co říkáte na další olomouckou námitku, že jste prý nahrávkou chtěl vedení vydírat kvůli prodeji svého podílu v klubu?
Dostal jsem nabídku na odkoupení tří procent akcií. Jeden známý mi ale poradil, ať neprodávám a raději to beru jako spoření na důchod. Sám jsem vedení klubu o tom napsal dopis. Jestli mě někdo ještě nařkne, že jsem ho vydíral, podám na něj trestní oznámení.

Vyhrožoval vám kvůli probíhající kauze někdo v Olomouci?
Nikoho takového jsem nepotkal. Mám kancelář 40 metrů od svého bytu, takže jen pendluju ráno tam a v noci zase zpátky. Nějací lidé se ale ptali mých známých, jestli nevědí, kde bydlí Kubíček. Prý že mě chtějí zastřelit. Pak zjistili, že jde o moje známé, omluvili se a utekli.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.