Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zvrat v kauze Hillsborough. Za mrtvé fanoušky Liverpoolu může policie a organizátoři

Sport

  14:00
PRAHA - Nejnovější vyšetřování tragédie v Hillsborough, při které v roce 1989 zemřelo 96 fotbalových fanoušků Liverpoolu, potvrdilo zásadní přehmaty policie a pořadatelské služby. Naopak diváci svým chováním ke katastrofě nepřispěli, konstatoval soud.

POHNUTÉ OSUDY: Fotbalové peklo jménem Hillsborough. Po fatální chybě policie vyhaslo 96 životů

Porota zveřejnila závěry dvouletého vyšetřování ve Warringtonu, kam se sjeli i pozůstalí šestadevadesáti obětí.

Verdikt soudu může vést po sedmadvaceti letech k trestnímu stíhání viníků, napsal britský zpravodajský server Daily Telegraph.

Minuta ticha před zápasem legen v Liverpoolu na počest obětí z Hillsborough.
Fanoušci Liverpoolu během exhibičního utkání na počest obětí z Hillsborough.

Ze svých pochybení se můžou zodpovídat tehdejší policisté, představitelé anglické fotbalové asociace, pořadatelé či zástupci Sheffieldu Wednesday, na jehož stadionu se tehdy zápas hrál.

Co přesně porota konstatovala?

 • Policie v čele s velitelem Davidem Duckenfieldem zásadně pochybila - některá její rozhodnutí přímo vedla k nebezpečným situacím.
 • Stadion v Hillsborough neodpovídal bezpečnostním předpisům.
 • Záchranáři vyhlásili výjimečný stav se zpožděním.
 • Klub nezajistil dostatečné značení na stadionu a na vstupenkách, což vedlo ke zmatkům.
 • A hlavně - chování fanoušků k tragédii nepřispělo.

Někteří pozůstalí po verdiktu přímo v soudní síni tleskali a volali „Ano!“, popsal atmosféru server BBC. Další pak venku zpívali „You’ll never walk alone“, což je slavná hymna Liverpoolu.

Jedna z největších tragédií ve fotbalové historii se stala 15. dubna 1989. Liverpool měl hrát v semifinále Anglického poháru proti Nottinghamu Forrest a na neutrální stadion Sheffieldu Wednesday se sjela spousta fanoušků.

Pořadatelé umístili fanoušky Liverpoolu na menší tribunu, přestože jich bylo víc než příznivců soupeře. Jejich počet přesáhl i bezpečnou kapacitu...

Chaos vznikal už při vstupu na stadion, protože otevřené byly jen některé brány. Když se fanoušci nakupili před vchodem a výkop utkání se blížil, policie nechala otevřít další cestu na už tak přeplněnou tribunu.

Vznikla mačkanice, ze které nebylo úniku. Nově příchozí natlačili nebožáky v dolních řadách na zátarasy, které se staly smrtícím lisem.

Hrůzný důsledek: 96 mrtvých a stovky zraněných.

Zbytečná tragédie, které se dalo předejít, změnila fotbal. Postupně zmizela místa ke stání a na stadionech po celé Evropě platí čím dál přísnější pravidla.

Aby se podobná katastrofa už neopakovala.

Autor: