4. listopadu 2008 17:50 Lidovky.cz > Sport > Hokej

41 legend bylo uvedeno do hokejové Síně slávy

Legendy českého hokeje Jiří Holeček (vlevo) a Dominik Hašek s premiérem Mirkem Topolánkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Legendy českého hokeje Jiří Holeček (vlevo) a Dominik Hašek s premiérem Mirkem Topolánkem. | foto: ČTK

PRAHA Jedenačtyřicet osobností českého hokeje bylo dnes u příležitosti oslav sta let českého hokeje uvedeno do nově vzniklé Síně slávy Českého svazu ledního hokeje (ČSLH). Zlaté pamětní medaile, děkovnou plaketu a dopis od premiéra České republiky si jich osobně převzalo jedenadvacet. Dvanáct hráčů, trenérů či funkcionářů bylo oceněno in memoriam, zbývajících osm se z různých důvodů nezúčastnilo.

"Jste nejlepší synové českého hokeje a toto je ocenění, že si vážíme vaší práce a vážíme si všeho, co jste pro český hokej udělali," řekl prezident ČSLH Tomáš Král. Síň slávy v Česku vznikla hodně pozdě, ale podle Krále má před sebou úspěšnou budoucnost. "Její historie začíná dnešním dnem a doufám, že bude pokračovat se všemi poctami a náležitostmi, jak je běžné v celém světě," přál si Král.

Nelehký výběr jmen mě na starosti bývalý úspěšný hráč, trenér, funkcionář a hokejový historik Karel Gut. "Nezávidím mu to. Měl jsem o něj i strach, aby to nakonec neodnesl, protože měl v posledních dnech obavy, jestli rozhodl správně. Hodnotit ty desítky a stovky hráčů, kteří prošli historií českého hokeje, nebylo nic jednoduchého," podotkl Král.

PŘEHLED OCENĚNÝCH:
Období 1908-45:
Josef Maleček, Jan Peka, Josef Šroubek, Ladislav Troják (hráči), Jiří Tožička (trenér).

Období 1946-69: Augustin Bubník, Vlastimil Bubník, Stanislav Konopásek, Bohumil Modrý, Václav Roziňák, Josef Černý, Vladimír Zábrodský (hráči), Karel Gut (hráč i trenér), Vladimír Bouzek, Mike Buckna (trenéři), Miroslav Šubrt (funkcionář).

Období 1970-92: Jiří Holeček, Jiří Holík, Oldřich Machač, Vladimír Martinec, Václav Nedomanský, Milan Nový, František Pospíšil, Vladimír Růžička, Jan Suchý (hráči), Jaroslav Pitner (trenér), Vladimír Kostka (trenér, funkcionář), Zdeněk Andršt (funkcionář).

Období 1993-2008: Jiří Dopita, Dominik Hašek, Jaromír Jágr, František Kaberle ml., Pavel Patera, Martin Procházka, Robert Reichel, Martin Straka, David Výborný (hráči), Ivan Hlinka (hráč, trenér), Josef Augusta, Luděk Bukač, Stanislav Neveselý (trenéři).

ČTK

On-line reportáž | HOKEJ

Česko - Švýcarsko
4 : 2
40:00
Skončila druhá třetina.
39:30
Češi hlídají konec třetiny s pukem na holích.
38:12
Loeffel to zkusil z velké dálky, což si Bartošák v klidu pohlídal.