Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bitva bez konce. Nedvěd už jeden hokejový 'nekonečný příběh' zažil

Sport

  15:40
PRAHA - Takovýto zápas se může vyvinout klidně jednou za pár let, ale co kdyby náhodou? Proč by se to nemohlo stát zrovna nyní? Hokejisty Liberce a pražské Slavie čeká ve středu sedmá bitva čtvrtfinálové série. Bitva, která pošle vítěze dál. A která už v extralize nezná pravidlo samostatných nájezdů. V případě remízy ji může zkrátka rozhodnout jen zlatý gól a je úplně jedno, jak dlouho to bude trvat.

Liberec (Nedvěd). foto: ČTK

"Příprava na zápas je ale stejná jako kdykoliv jindy," praví liberecký zadák Jan Výtisk. "Kdepak, nic zvláštního u nás není." Kustodi obou těchto týmů připravují ovoce a vitaminy, hráči jako vždy vyžadují iontové a energetické nápoje. Nebude chybět čokoláda, energetické tyčinky či gely, které dodávají cukr a zmírňují únavu. V extralize pravidlo zlatého gólu funguje teprve třetí rok, už předloni ale vznikl dosavadní rekord nejdelšího zápasu v Česku.

Tehdy klíčové čtvrtfinále Pardubic a Plzně rozhodl až útočník Martin Adamský, který hostům v čase 86:07 vystřelil postup. "My používali gely, které mají dodat okamžitě energii. Cítil jsem, že mi to trochu pomohlo, jenže jsem byl stejně pořád unavený," popsal tu fyzickou zátěž spoluhráč Tomáš Vlasák.

I pardubický kouč Václav Sýkora líčil: "Musíte se snažit hráče povzbudit, zvláště když se s přibývajícím časem stupňuje únava. To pak už máte i trochu zkreslené myšlení." Jenže co je to oproti bitvám v NHL, kde takové pravidlo platí odjakživa. A kde absolutní rekord drží Detroit s Montrealem z března roku 1936, kdy jediný gól padl v čase 176:30. Extrémně náročný duel si v Česku dokáže představit jen málokdo, ale jeden muž ze současného Liberce ho přímo pamatuje.

Liberec - Slavia (Petr Nedvěd).

Kapitán Petr Nedvěd má s dlouhým prodloužením zkušenost: před 15 lety totiž sám rozhodl drama svého Pittsburghu proti Washingtonu – po sedmi hodinách, v čase 139:15, až v závěru čtvrtého prodloužení. Ve třetím nejdelším utkání novodobé historie dokonce museli během přestávek v prodloužení nosit hráčům do šatny pizzy, protože několik hodin předtím nejedli.

V hale stánky s občerstvením zavřely o půlnoci, a když duel ve čtvrt na tři ráno skončil, z osmnáctitisícového davu zbyla v hledišti Mellon Areny už méně než polovina lidí. "Spící děti měli v náruči," popisoval Nedvědův otec Jaroslav. Jaromíra Jágra čekal v to ráno po návratu domů maminčin vzkaz, kdyže chce ráno vzbudit... Slavné číslo 68 nato: "Nikdy, umřel jsem." "Byli jsme šťastní, zároveň hrozně unavení," říkal Nedvěd mladší.

Mimochodem – netradičně delší zápas si Jágr znovu zahrál včera za Omsk, který po tuhém boji v Magnitogorsku vyhrál 3:2. Čtvrtý duel čtvrtfinálové série, v níž Avangard srovnal na 2:2, skončil až v 10. minutě třetího nastavení. To Nedvědův Liberec teď může překazit bilanci Slavii. Pražané dosud v 10 rozhodujících bojích play off nezvládli jediný – právě s Libercem ve vypjatém čtvrtfinále. Zítra tomu bude přesně šest let.