Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Boj o finále hokejové extraligy startuje. Kudy do něj vede cesta?

Sport

  16:00
PRAHA - Budou to série, v nichž jsou určeni jasní favorité. A série, kde má dojít k odvetám za minulost. Zatímco Třinec cítí potřebu srovnat účty se Slavií, hokejisté Vítkovic nosí v hlavách ještě loňské finále s Pardubicemi, kde jednoznačně podlehli ve čtyřech zápasech.

Dominik Hašek s pohárem nad hlavou foto: ČTK

Právě tahle dvojice dnes rozehraje v extraligovém play off první semifinále. "Ale ani jedna série nedopadne jednoznačně," říká LN hokejový kouč Zdeněk Venera. Vždyť každý ze čtyř klubů musí mít kromě svých zbraní také nějakou slabinu. A každá se dá využít.

Vítkovice (4.) - Pardubice (5.)

Termíny: Sobota, neděle (od 17.00 a 18.10, Ostrava), středa a čtvrtek (oba od 18.10, Pardubice), případné další zápasy neděle 27. března (Ostrava), úterý 29. března (Pardubice), čtvrtek 31. března (Ostrava).

Vzájemná bilance ze základní části: 1:2, 3:4, 2:1sn, 0:4.

TIP LN: 4:2 pro Pardubice.

VÍTKOVICE - PARDUBICE
Štístko Málek.
Je otázkou, zda se Vítkovicím podaří zastavit Pardubice, přestože v základní části skončily lépe než východočeský tým. Jenže se mluví o komplexu, který v kádru přetrvává z finále loňské sezony - Vítkovičtí v něm prohráli 0:4... Na druhou stranu svůj tým obměnili a přitáhli do něj několik nových tváří včetně brankáře Romana Málka.

A ten se proti Pardubicím pyšní parádní bilancí: "Dvakrát jsem proti nim chytal za Slavii, jednou za Plzeň a pokaždé jsme postoupili. Dvakrát to bylo dokonce i v rozhodujícím sedmém utkání na jejich ledě," řekl ČTK Málek. Právě o jeho formu se bude ostravský klub opírat.

Rozjetý stroj. Až to děsí... Pardubičtí v součtu s loňskou sezonou vyhráli v play off už 16 zápasů v řadě. "Úplně nás smetli," vzpomíná na letošní čtvrtfinále Venera, jehož Zlín po vyřazení odvolal. "Mají tak vyrovnaný kádr, že nebylo ani poznat, kdo je první pětka a kdo čtvrtá. Navíc mají ve svých řadách ještě rezervy, viděl jsem, jak jim zvlášť trénuje skupinka dalších hráčů." Obhájce titulu měl dlouhou pauzu po základní části a po rychlém postupu přes Zlín odpočíval znovu. Nejdéle ze všech, což jim může paradoxně v nerozehranosti nakonec ublížit.

Třinec (1.) - Slavia Praha (7.)

Termíny: pondělí a úterý (od 17.00 a 18.10, Třinec), pátek a sobota (od 18.10 a 17.40, Praha), případné další zápasy pondělí 28. března (Třinec), středa 30 března (Praha), pátek 1. dubna (Třinec).

Vzájemná bilance ze základní části: 5:3, 3:4sn, 5:3, 1:2

TIP LN: 4:1 pro Třinec.

TŘINEC - SLAVIA PRAHA
Velká očekávání. Letos působí suverénním dojmem a právě tohle se Třinci může stát osudným. Jako největší favorit na titul totiž zároveň čelí největšímu tlaku. Navíc se Slavií nemá v historii play off pozitivní bilanci, z tří předešlých sérií prohrál dvě. "Máme i několik nastřelených hráčů, hodně kluků je ze čtvrtfinále s Litvínovem potlučeno. Musíme vše doléčit, nabrat zpět ztracenou sílu," přiznal před pár dny kouč Pavel Marek. Třinečtí po postupu 4:2 na zápasy přesvědčili. Přesto na hřištích soupeřů nejsou tak dominantní jako doma.

(Ne)zkušenost? Senzace jménem Slavia nemá proti Třinci co ztratit -a každý postup dál by byl jen bonusem nad očekávání. Jenže právě tohle může po sérii s Libercem pomoct Pražanům i nyní. Tým bez výrazných hvězd zdobí hlavně soudržná bojovnost. A přestože se zdá, že s mladým útokem nemá příliš zkušeností, je Slavia týmem, který čtyřikrát v řadě postoupil do semifinále a o titul si za poslední dekádu zahrál nejčastěji ze všech. "Má možná nejlepší obranu v lize," praví Venera.

Taková zajímavost: ve Slavii jsou jen čtyři hráči s kladnou bilancí v hodnocení +/- za účast na ledě při vstřelených a obdržených brankách, jenže parta bojovníků to vynahrazuje kompaktností. Může ale doplatit na únavu. Po předkole, kde také hrála do rozhodujícího klání, už má za sebou 12 náročných bojů.