Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brankáři bez práce. Zn.: Chcete mě?

Sport

  9:48aktualizováno  16:04
PRAHA - Dříve byli žádaným zbožím, oporami týmů. Teď se nad exreprezentačními gólmany vznáší nejistá budoucnost. Snad to může opravdu znít jako z psího útulku Zdeňka Srstky: "Jsou dobří, spolehliví. A nudit se s nimi taky ještě nemusíte." Možná opravdu ne.

Brankář Vítkovic Marek Pinc dostává gól. foto: ČTK

Jenže gólmany Milana Hniličku, Marka Pince i Slováka Jána Lašáka spojují stejné trable. Nemohou si najít práci, přestože je hokejová sezona už pár týdnů v plném proudu. Přestože mají už leccos za sebou... Přestože ještě před rokem startovali všichni tři na mistrovství světa v Kanadě. První dva za Česko, třetí v dresu východního souseda i letos. Je to konec slávy?

Bývalí reprezentační gólmani bez práce.

"Věk nezastavíte," vysvětluje důvody agent Jaromír Henyš. "Navíc v současné době finančních úspor kluby zkrátka šetří. Proto dají přednost mladším a levnějším." Ti mladší si o příliš peněz opravdu neřeknou. Jsou vděční za šanci. A šance, té se věru někteří chytili.

MAREK PINC: Však na to pak kluby doplatí

Na ledě v mateřském Litvínově trénuje tři hodiny denně. A čeká. Jako před dvěma měsíci, kdy byl blízko kontraktu ve Skandinávii, z kterého pak sešlo. "Možná se rýsuje něco nového. Snad to už konečně klapne," doufá Marek Pinc (30). Jeden z těch hokejových brankářů, již se ještě nedávno těšili své slávě. Jenže dnes jsou nežádoucí.

* LN Prozradíte vaši poslední nabídku, kterou jste dostal?
Nechci o ní mluvit, dokud nebude podepsaná. Řeknu jen, že je to zase úplně jiná soutěž.

* LN Česká už nepřišla v úvahu?
Když mi vedení Vítkovic oznámí, že mě jedině prodá a na hostování nikam nepustí, je to všechno těžší. Já jsem bez smlouvy, ale pořád moc možností nemám.

* LN A co působit v Litvínově?
To dál souvisí s Vítkovicemi.

* LN Vy jste se s tamním trenérem Aloisem Hadamczikem nepokoušel najít řešení?
Nemá smysl se k tomu vyjadřovat. Ani nechci, promiňte.

* LN Prý existovala šance, že byste mohl chytat nižší soutěž...
Ale to já zase nechci. Já jsem teď v nejlepších brankářských letech, nechci jít dolů. Pořád věřím, že toho můžu hodně ukázat.

* LN Ani trochu v téhle situaci neztrácíte víru v sebe sama?
Fakt ne, vždyť chytat nezapomenete. I na ledě se cítím výborně. Když teď nemám práci, v tréninku si přidávám navíc, přestože jsem spíše zápasový typ.

* LN Tak proč dosud o vás takový zájem není?
Protože kluby začaly víc sázet na mladé, levnější gólmany. Ale koukám, že pár týmům se to možná vymstí, už na to začínají doplácet. Tak ať se taky potom nediví, že jsou tam, kde jsou.

Jen vzpomeňte na výkony 19letého Jakuba Sedláčka ze Zlína, 23letého Marka Schwarze z Mladé Boleslavi. Nebo stejně starého Jakuba Štěpánka, talent, který z týmu Vítkovic vyřadil právě Pince. Jejich týmům se daří. Všichni tři dnes figurují v pětici nejlepších.

A všichni tři píší příběh opačný v porovnání s cestou svých slavnějších předchůdců. "Každého potkalo něco jiného," připomíná Holeček osudy vysloužilých.

Pinc je "vězněn" Vítkovicemi
Vždyť Lašáka z týmu Pardubic paradoxně vyřadil comeback ještě staršího Dominika Haška. Hniličku zase únavový syndrom z loňského roku. A Pinc? Jeho důvod už znáte. Jenže teď si nové angažmá nemůže najít i vinou malé vůle Vítkovic. Ty s ním sice v létě neprodloužily smlouvu, avšak tím jejich vazba nekončí. Že to není možné?

Pinc je totiž registrován jako jejich hráč. Klub tak za něj může chtít podle stanovených tabulek peníze. "Řekli mi, že mě na hostování nepustí, jedině prodej," líčí gólman. "Přitom o něj zájem byl! On už mohl dávno chytat," dodal Henyš z agentury zastupující Pince. Ten tak pouze trénuje a netrpělivě čeká na nabídku kupujícího.

Lašák si pro změnu shání dočasné angažmá v cizině. "Dříve bylo volno v Rusku, byli jsme žádaní. Teď tam chodí Američané a dostávají sedm milionů dolarů. Možná Slováci ztratili na posledním šampionátu kredit," nechal se slyšet.

Jsou to jiná slova než ta Hniličkova, jenž po terapii s psycholožkou tvrdí, že má svůj vrchol teprve před sebou. "Jenže věřte tomu, kdo skoro rok nechytal," uvažuje Holeček. I tak tvrdí: "Kdyby tu byli dobří brankáři v optimálním věku, dostaly by jejich zkušenosti přednost." Nebo by mohli skončit jako Roman Čechmánek. Další slavný vysloužilý, který už raději skončil.

REPREZENTAČNÍ GÓLMANI BEZ PRÁCE

Marek Pinc (30 let), Česko, poslední angažmá: Vítkovice
CO DOKÁZAL: Na pět let se stal oporou Vítkovic. Předloni pak zazářil v play off za Liberec, který si ho vypůjčil místo Milana Hniličky odcházejícího v té době do Ruska. Za své výkony si vysloužil místo v nominaci pro světový šampionát v Kanadě, kde také v reprezentaci chytal naposled.
PROČ NECHYTÁ: Loni ho z postu jedničky vyřadil talentovaný Jakub Štěpánek, svými výkony navíc naštval kouče Aloise Hadamczika, který s ním už přestal počítat. Proto se od léta připravuje v Litvínově a čeká, kdo si jeho služby od Vítkovic koupí.
CO O SOBĚ TVRDÍ: "Stále mám co nabídnout, jsem brankářem v nejlepších letech. Cítím se dobře a v trénincích si přidávám dávky navíc."

Milan Hnilička (36 let), Česko, poslední angažmá: Liberec
CO DOKÁZAL: Byl u olympijského triumfu v Naganu, stal se trojnásobným mistrem světa. Za svou kariéru přidal ještě olympijský bronz z Turína, jedno stříbro a tři bronzy z MS. Liberec dvakrát dovedl v extralize k třetímu místu, ještě loni byl členem Ufy, vítěze KHL. Za národní tým si naposledy zachytal před rokem a půl na MS v Kanadě.
PROČ NECHYTÁ: V polovině loňské sezony ztratil post jedničky a kvůli únavovému syndromu musel v Liberci dočasně přerušit kariéru. Po uzdravení a spolupráci s psycholožkou se začal připravovat na nový ročník na Kladně, jenže nabídku zatím nedostal.
CO O SOBĚ TVRDÍ: "Zjistil jsem, že nemít angažmá je skvělá zkušenost, získal jsem nadhled nad spoustou věcí. Přesto věřím, že svůj absolutní vrchol mám teprve před sebou."

Ján Lašák (30 let), Slovensko, poslední angažmá: Pardubice
CO DOKÁZAL: Byl u všech úspěchů i zklamání slovenského národního týmu. Na MS 2002 ho dovedl k senzačnímu zlatu, dva roky předtím získal stříbro, v roce 2003 bronzem zkompletoval sbírku. Na skok se podíval do NHL i do Ruska, během výluky v roce 2005 vychytal Pardubicím extraligový titul. Reprezentační dres oblékl i na posledním MS ve Švýcarsku.
PROČ NECHYTÁ: V Pardubicích měl pevnou pozici, dokud v létě neohlásil svůj comeback Dominik Hašek. Proto se s ním klub domluvil, ať si dočasně hledá nové angažmá. Nedávno mu po dohodě přestal také vyplácet mzdu. Lašák pardubické zápasy sleduje jen z tribuny a dosud marně čeká na konkrétní nabídku z ciziny.
CO O SOBĚ TVRDÍ: "Tak to prostě je, s tím nic nenadělám. Jen prostě doufám, že zase budu mít kde hrát. Snad to dopadne."

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ MISTR (35-45.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat