Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak zvýšit počet vstřelených gólů? Zamezit podvodům s výstrojí, překvapil Quick

Sport

  6:00
TORONTO - Zajímavý hlas zazněl v debatě o tom, jak zvýšit počet vstřelených branek v NHL. Gólman Los Angeles Kings a dvojnásobný vítěz Stanley Cupu Jonathan Quick prohlásil, že je třeba hlavně důkladněji kontrolovat výstroj brankářů. Mnoho z nich se prý snaží chrániče si nelegálně trochu zvětšit.

Jonathan Quick považuje zvětšení branky za nesmysl. foto: Reuters

„To se v lize stává, nepochybně,“ řekl Quick pro LA Times a jedním dechem dodal, že za jeho působení v NHL (od roku 2005) si přitom nevzpomíná ani na jednu pokutu za nedovolenou výstroj.

Problém je podle amerického gólmana v tom, že kontrolu regulérní velikosti brankářské výstroje provádí v NHL pouze jediný člověk, bývalý brankář Kay Whitmore, a také to, že kontroly jsou jen na začátku sezony. Čili jednou za rok. „Brankáři mají přitom možnost pořídit si novou výstroj klidně každý měsíc,“ upozorňuje Quick.

Brankář Jonathan Quick.
Brankář Los Angeles Kings Jonathan Quick.

Whitmore jako oficiální kontrolór pochopitelně všechno sám nestíhá. „Je to těžký boj. Kay a ostatní by měli být u všech dodávek vybavení, které do NHL přijdou, a dohlédnout na jejich regulérnost,“ pokračoval Quick. „Pokud na to bude sám, nedostaneme se nikam,“ dodal úspěšný brankář.

Jak zvýšit počet vstřelených gólů?

Quickův názor zazněl během úterního setkání generálních manažerů klubů NHL v Torontu, kde jednou z hlavních otázek bylo to, jak zvýšit počet vstřelených branek. Tendence je klesavá, ukazují statistiky, v letošní sezoně je to zatím pouze 5,32 gólů na zápas.

Přitom od začátku sezony 2015/2016 vedení NHL nasadilo zajímavé prodloužení 3 proti 3, které zvýšilo diváckou atraktivitu a hlavně přineslo očekávané výsledky - 70 procent zápasů, které byly po 60 minutých nerozhodné, se rozhodlo právě v prodloužení. Vloni to bylo jen 45 procent.

Kromě zmiňovaného zmenšení brankářské výstroje (zejména se to týká betonů a chráničů ramen) uvažuje vedení soutěže i o zvětšení branek. „Pokud se na tom manažeři jednotlivých týmů dohodnou, nevidím v tom problém. Upřímně jde ale až o poslední možnost, tou primární je úprava gólmanské výstroje,“ pravil Collin Campbell, ředitel hokejových operací NHL.

Brankářská výstroj prošla od 70. let velkým vývojem, Na snímku Jiří Holeček a Jimmy Howard.

Zástupce všech klubů NHL se dohodli na další schůzce, která se uskuteční v březnu. Do té doby je možné posílat návrhy, jak zvýšit počet vstřelených gólů, včetně úprav herního systému. „Zvětšení branek je směšné,“ nechal se slyšet Jonathan Quick. „Je to jako kdybyste řekli ‚je nám to ukradené, prostě uděláme to nejjednodušší‘ a neřešili podstatu problému, kterou je tajně upravená výstroj některých mých kolegů,“ uzavřel gólman.

K tématu se vyjádřil i jeden z nejlepších brankářů poslední doby Henrik Lundqvist. „Měli bychom se zaměřit spíš na otevření hry než zmenšení výstroje,“ řekl gólman New Yorku Rangers s tím, že by musel nejprve vidět návrhy nových chráničů. „Myslím, že na několika místech prostě ke změnám dojít nemůže,“ upozornil.

Gólmanů se zastal i kouč Rangers Alan Vigneault. „Brankáři jsou nejvytíženější hráči týmu - na led 20 minut před zápasem - z ledu 20 minut po něm. Méně branek padá díky jejich stoupající kvalitě,“ uzavřel Vigneault.

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...