1. září 2010 12:48 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Brankářská otázka je ve Slavii vyřešená. Růžička věří, že na dlouho

Vladimír Růžička na tréninku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Růžička na tréninku. | foto: Reuters

PRAHA V hokejové Slavii se mezi třemi tyčemi střídali brankáři jako na běžícím páse. V loňské sezoně se mužů s maskou objevilo v sešívaném dresu dokonce pět - Furch, Neruda, Slipčenko, Hnilička a Orct.

Do letošní sezony si Slavia zajistila služby exkladenského Kopřivy. "Brankářem číslo jedna je Míra Kopřiva. Samozřejmě bude chytat i Robert Slipčenko, protože chytá velice dobře, ale jedničkou je Kopřiva," říká kouč Růžička k brankářské dvojici.

Na klubovém webu se objevila informace, že i když přišel brankář Kopřiva, tak o gólmanské jedničce nemáte jasno. Pořád trvá nejistota v brankovišti z předchozích sezón?
My jsme věděli, že potřebujeme posílit brankářský post. Dva roky jsme to hráli, tak jak hráli - vsázeli jsme na mladé brankáře. Ale vedení klubu se domluvilo na tom, že musí získat brankáře číslo jedna a tím je Míra Kopřiva. Samozřejmě bude chytat i Robert Slipčenko, protože chytá velice dobře, ale jedničkou je Kopřiva.

Za poslední desetiletí ve Slavii chytala řada skvělých brankářů. Ať už to byl Málek, Franěk nebo Svoboda. Který z nich po sobě zanechal nejlepší stopu?
Já si myslím, že tady zanechal výbornou stopu každý gólman. Ať už to byl Roman Málek, dobrou stopu tu zanechal i Petr Franěk, který nám hrozně pomohl do finále. S Adamem Svobodou jsme vyhráli titul. U hokeje se všechno rychle mění a není to o tom, že ve Slavii vydrží brankář deset let. I když to tak možná bude, protože momentálně věříme Kopřivovi.

Gólman Kopřiva působí na tréninku poněkud flegmaticky a někdy až laxně. Jak jste smířený s jeho povahou?
Já ho nechávám v klidu. Pro nás jsou důležité zápasy. On má velkou porci tréninků, trénuje s Frantou Pomahačem (trenér brankářů, pozn. red.) třikrát až čtyřikrát v týdnu, což je výborné.

Vladimír Růžička na lavičce Slavie.

Čím je Praha tak specifická, že ani na Slavii, ani na Spartě žádný brankář dlouho nevydrží?
(skočí do řeči) Já se o Spartu vůbec nezajímám. Ale u nás na Slavii se nám za posledních deset let podařilo dostat pětkrát do finále, za což jsme hrozně rádi. Brankáře sice trošku střídáme, ale možná to teď vyjde a dalších pět let tu zůstanou gólmani, které máme. Slipčenko i Kopřiva jsou poměrně mladí.

Pro mužstvo je asi lepší, když má jasnou brankářskou jedničku.
Jednička vždycky musí chytat o něco víc a musí být jasně dané, kdo jí je. V posledních několika letech jsme jedničku neměli, protože tu byli mladší gólmani. Kopřiva i Slipčenko, i když jsou mladí, tak už mají něco odchytáno. Slipčenko chytal výborně loňskou sezonu a Kopřiva chytal i v nároďáku.

Dominik Furch šel do minulé sezony z pozice jedničky a momentálně je v Berouně. Jakou má pozici ve Slavii?
Dominik je hodně mladý a uvidíme, jak to bude v budoucnu. Má velkou šanci se prosadit, ale musí hodně chytat v mužské soutěži. Vloni působil skvěle v Havlíčkově Brodě a věřím, že se prosadí i letos v Berouně. U gólmanů je to jiné. Zrají trošičku později a potřebují větší prostor.

Tipsport extraliga - 52. kolo

4.3. Jihlava 3 : 0 Olomouc
4.3. Pardubice 1 : 3 Mountfield HK
4.3. Kometa Brno 4 : 0 Litvínov
4.3. Plzeň 3 : 2 Zlín
4.3. Mladá Boleslav 3 : 2np Třinec
4.3. Chomutov 4 : 2 Sparta Praha
4.3. Vítkovice 3 : 2pp Liberec

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. HC Škoda Plzeň 52 28 0 0 8 172:123 107
2. Mountfield HK 52 26 0 0 12 146:101 99
3. HC Oceláři Třinec 52 24 0 0 14 143:122 92
4. HC Vítkovice Ridera 52 26 0 0 16 157:119 92
5. HC Kometa Brno 52 23 0 0 14 148:121 90
6. HC Dynamo Pardubice 52 20 0 0 21 128:139 76

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz