Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bratři jak se patří. Švédská dvojčata píší historii NHL

Sport

VANCOUVER/PRAHA - Vítěz kanadského bodování NHL v sezóně 2009/10: Sedin. Vítěz kanadského bodování NHL v sezóně 2010/11: Sedin. Zatímco loni ale triumfoval kapitán Vancouveru Henrik, letos ovládnul prestižní statistiku jeho o šest minut starší jednodvaječné dvojče Daniel. Třicetiletí rodáci ze švédského Örnsköldsviku se stali prvními sourozenci v zámořské lize, kteří něco podobného dokázali.

Daniel (vpravo) a Henrik Sedinové. foto: Reprofoto

Amerika příběhy miluje. Kanadsko-americká hokejová liga, nejslavnější soutěž světa, není výjimkou. Když se po loňském vítězství Henrika Sedina v kanadském bodování (Art Ross Trophy) a zisku Hart Memorial Trophy (nejlepší hráč ligy) dostal v průběhu ledna do čela statistik jeho bratr Daniel, celá liga i fanoušci očekávali, jak jeho tažení dopadne.

Zleva: Henrik a Daniel Sedin.

Jeden čas se dokonce obě jednovaječná dvojčata vyhřívala na prvních dvou místech kanadského bodování. Henrikovi, stejně jako například Stevenu Stamkosovi z Tampy v závěru došel dech, Danielovi nikoliv. Jako jediný hokejista v letošní sezóně překonal stobodovou hranici (41+63). A již v sobotu v noci, den před koncem základní části, měl zisk prestižní trofeje jistý.

DANIEL A HENRIK SEDINOVÉ

- Třicetiletí rodáci ze švédského Örnsköldsviku byli draftování Vancouverem v roce 1999 jako číslo 2. (Daniel) a 3. (Henrik) v prvním kole hned za Patrikem Štefanem. Kanadský klub musel na poslední chvíli horko-těžko získávat své volby na draftu, jelikož Sedinové chtěli i v NHL hrát jedině v jednom týmu.

- Dlouho se nemohli výrazněji prosadit, do loňské sezóny pouze Daniel v ročníku 2006/2007 překonal v sezoně hranice bodu na zápas (81 duelů - 84 bodů). Oba jsou olympijští vítězové (2006) a juniorští mistři Evropy (1998).

- Oba si drží až neskutečně vyrovnané statistiky. Až do loňského zranění Daniela měli téměř totožný počet zápasů i bodů (nyní Henrik 810, Daniel 787). Bodový průměr ale mají vzácně vyrovnaný - 0,82 bodu na zápas (Henrik 666, Daniel 651).

"Je to krásný pocit," usmíval se na reportéry ryšavý útočník Vancouveru, mimo jiné nejlepšího celku dlouhodobé soutěže. "Když loni Henk vyhrál kanadské bodování, dělal jsem si legraci, že jej napodobím," dodal. Z bratrského pošťuchování se nakonec zrodil historický milník slavné soutěže. Žádní sourozenci ještě nikdy nevyhráli kanadské bodování NHL.

"Já říkal už loni, že měl vyhrát Daniel, kdyby se nezranil, získal by mnohem více bodů než já," doplnil o šest let staršího sourozence Henrik, kapitán "Kosatek". Navíc letošní bodový král může napodobit bratra i v dalším ohledu. Je téměř jisté, že nebude chybět v závěrečné tříčlenné nominaci i na Hart Memorial Trophy. Slovutná NHL tak po letech souboje hvězdného trojlístku Ovečkin-Crosby-Malkin zažívá jinou dominanci.

Sedinové však touží ještě po jednom rekordu. Ukončit čekání Vancouveru na zisk Stanley Cupu. Kanadský celek na něj čeká od svého vstupu do ligy v roce 1970. Tým ze země, která dala hokej světu, pak získal "svatý grál" naposledy v roce 1993 (Montreal Canadians). Oba moc dobře vědí, že teprve poté bude jejich dominance úplná.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!