15. dubna 2011 13:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Byl labilní a k smíchu. Nyní ale nový Roy dozrál

Carey Price a vtípek fanoušků Bostonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Carey Price a vtípek fanoušků Bostonu. | foto: Reuters

BOSTON/PRAHA Pětce draftu z roku 2005 byla vždy předvídána velká budoucnost. Kanadský gólman Carey Price měl být novým Patrickem Roy. Jenže po parádním začátku kariéry v posledních dvou play off vyhořel jako kus papíru. A o gólmanovi Montrealu Canadians se začalo mluvit jako labilním mladíkovi, který se pod tlakem sesype. Jenže jak to tak vypadá, časy se mění...

Když před třemi lety vychytal jako gólman-nováček v prvním zápase play off nulu, byl z toho v Kanadě poprask. Tehdy jednadvacetiletý Carey Price se srovnání se slavným Patrickem Roy už vyhnout nedokázal. Právě legendární gólman a rodák z Montrealu podobný kousek v dresu nejslavnějšího klubu světa dokázal v roce 1986 jako poslední.

Price zářil, v sérii s nenáviděným Bostonem byl hlavním stavebním kamenem pro vítězství 4:3 na zápasy a postup do dalšího kola. Jenže v něm nejúspěšnější klub NHL historie vypadl s Philadelphií 1:4 na zápasy a Price jako kdyby série, ve které inkasoval v posledních dvou duelech deset branek zlomila.

Carey Price zasahuje v zápase proti Bostonu.

V následujících dvou play off totálně selhal. Zasáhl do osmi duelů, ani jeden nevyhrál. Gólový průměr kolem čísla čtyři, procentuální úspěšnost pod 90%. Hrůza, bída, děs. A fanoušci volali po jeho konci v klubu. Jenže Jacques Martin před letošní sezónou překvapil. Z Montrealu se pakoval Slovák Jaroslav Halák, který naopak v loňských bojích o Stanley Cup zářil.

"Věřím ve své schopnosti a doufám, že je v St. Louis ocení," řekl v červenci 2010 Halák a nepřímo si rýpl do vedení Canadians, že i přes dvojí selhání Price si nechali právě kanadského mladíka. Příznivci klubu byli na jeho straně. Jenže Price na sobě v létě zapracoval a přestože do sezóny nevstoupil ideálně, postupně se propracoval ve statistikách mezi absolutní špičku ligu.

Carey Price přijímá gratulace.

"Máme nejlepšího gólmana v soutěži," chválili jej spoluhráči. A v prvním kole se Montreal opět postavil Bostonu. A stejně jako před třemi lety vychytal proti Bruins Price v úvodním duelu nulu. "Ať se mu to líbí, nebo ne, hned na začátku nasadil laťku hodně vysoko. Myslím, že v současné formě je nejlepší brankář na světě," řekl o Priceovi spoluhráč Gomez, který asistoval na vítězné trefě Gionty (Montreal nakonec vyhrál 2:0).

Price si připsal v play off třetí nulu (všechny proti Bostonu) a první vítězství po třech letech. Navíc předčil v přímém souboji fantoma základní části Tima Thomase. "Není žádným tajemstvím, že jsem hráče nabádal, aby Priceovi co nejvíce znemožnili výhled. Jenže to se nám dnes nedařilo," stěžoval si kouč Bostonu Claude Julien.

Carey Price zasahuje v zápase s Bostonem.

"Pokud máme překonat brankáře jeho kalibru, musíme prostě zamezit tomu, aby střely viděl. Byli jsme všude kolem branky, ale ne před ní. To je jedna z věcí, kterou musíme v příštím utkání zlepšit," vysekl také Julien Priceovi nepřímo pochvalu. České rčení říká, že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš. "Nový Roy" by si jistě přál kdyby vstoupil, ovšem po případném vyřazení Bostonu se brodil jiným proudem než před třemi lety.

Pokud se mu to povede, může Montreal směle pomýšlet na sedmadvacátý Stanley Cup v historii. A první od roku 1993. Mimochodem, tehdy nestál v brance nikdo jiný než tolikrát zmiňovaný Roy...

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.