Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi jdou večer do boje. S Lotyšskem

Sport

  14:08
BRATISLAVA - (Od zpravodaje LN na Slovensku) Držte pěsti, čeští hokejisté přicházejí na scénu. Obhajobu titulu zahájí bitvou s Lotyšskem. "Potkávám známé kluky z ostatních týmů a atmosféra na mě dýchla," přiznal třeba forvard Patrik Eliáš. "Myslím, že jsme připraveni." Tak už to vypuklo...

Jágr, Voráček, Eliáš a Marek na tréninku v Bratislavě. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Konečně začalo mistrovství světa – zatímco Slováci či favorizované Rusko mají už v Bratislavě premiéru za sebou, národní tým čeká teprve dnes večer.

Kouč Alois Hadamczik zatím počítá s šesti beky a 12 útočníky, které na soupisce doplnilo duo gólmanů. Na cestě je totiž ještě pár posledních posil ze zámořské NHL.

Ta první už je v dějišti. Michael Frolík dnes doplní čtvrtou formaci vedle Hubáčka a Novotného. Další forvard Tomáš Plekanec, který by mohl hrát s Jágrem a Červenkou, se připojí až těsně před zápasem.

Stejně jako zadák Zbyněk Michálek, jenž má do slovenské metropole dorazit až zítra, ale odehraje první zápas nejdříve v pondělí s Dány. "Těšil jsem se sem. Snad mě trenér po tak dlouhé cestě nepošle zpět," řekl po příletu unavený Frolík.


Místo v týmu tak zatím nezbylo pro útočníky Koukala s Vampolou a obránce Nakládala s Němcem. Pokud budou skutečně k dispozici plánované posily z NHL, dva ze čtyř náhradníků může vedení výběru dopsat ještě po základní skupině.

Jako by se z Čechů vytratily napětí a nervozita – v táboře ve včerejší den vládla usměvavá nálada. Jeden zádrhel se ale přesto objevil. Týká se brankářské jedničky Ondřeje Pavelce, tedy konkrétně jeho výstroje. Když mu včera ráno komisaři Mezinárodní hokejové federace IIHF přeměřili betony, Pavelec od nich slyšel: "Zkrátit!"

Jsou totiž o devět milimetrů delší, než povolují normy. "Já to nechápu, mám stejnou výstroj jako loni, tak proč se to pokaždé měří úplně jinak?" kroutil hlavou Pavelec.

Pravda, je to pouze necelý centimetr, jenže hráči jsou citliví na každý detail své výstroje. Stejně jako Jaromír Jágr na ostří svých bruslí. Jako Jan Marek na úpravu hole...

Ondřej Pavelec.

Natož brankář, jenž má být klíčovým postem celého týmu. "Ale nesmím si připouštět, že mám o centimetr menší výstroj."

Pavelcovy betony si kustodi vzali do péče okamžitě po odpoledním tréninku, aby požadovanou výšku seřízli. Hrany museli zašít. "Ale nebude to problém," ujistil gólman.

Nebyl však jediný, který si stěžoval. Eliáše zase pro změnu překvapila špatná kvalita ledu na tréninkovém kluzišti, kde se Češi včera proháněli vůbec poprvé.

"V malé hale je tragický led, puk tam strašně skáče," říkal. "Ale v tréninku byla sranda, uvnitř mužstva vládne pohoda. Tak to má být."

Právě na psychické pohodě Češi stavějí. Má-li být ještě silnější, ukáže právě první ostrý zápas.

Na Slovensko se hrnou tisíce fanoušků, kteří chtějí první výhru.

Jenže pozor – vzdor "outsiderů" z loňska pokračuje, což už včera pocítilo Rusko prohrou s Němci.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!