29. prosince 2008 9:28 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Češi jsou i přes prohru spokojení

Český gólman inkasuje z hole Američana.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český gólman inkasuje z hole Američana. | foto: ČTK

OTTAWA Čeští hokejisté po debaklu s domácí Kanadou 1:8 podlehli ve svém druhém vystoupení na mistrovství světa hráčů do dvaceti let v Ottawě Spojeným státům americkým 3:4.

Trenér Marek Sýkora po zápase pochválil hráče za snahu v závěru, kdy se jim podařilo utkání zdramatizovat. Celkově spokojený s jejich výkonem ale nebyl, i když hráli mnohem lépe než v úvodním duelu proti Kanadě.

"Pořád tam jsou věci, nad kterými kroutím hlavou," řekl Sýkora novinářům.

Čeští junioři se výrazně zlepšili až za stavu 1:4 na začátku třetí třetiny.

"Kluci se nechali vyhecovat. Tou dobou mi Američané přišli až příliš uspokojení, že chtějí jít domů. Docela se nám závěr povedl. Scházelo opravdu málo k tomu, abychom utkání dotáhli do prodloužení," uvedl Sýkora.

Českým mladíkům vyšel i vstup do zápasu. V prvních minutách soupeře přehrávali, z převahy vytěžili i přesilovou hru, kterou však nevyužili.

"Naším záměrem bylo dostat soupeře na začátku pod tlak. Vše pramení ze zápasu s Kanadou, který byl výsledkově nepovedený. Chtěli jsme, aby kluci hráli aktivně jednodušším způsobem z vlastního pásma. Zvlášť na začátku to bylo patrné," uvedl šedesátiletý kouč.

Podle něj se hráči hbitě oklepali z úvodního debaklu proti úřadujícím světovým šampionům a hlavním favoritům turnaje. "Ukázal to už další trénink. Měl jiskru stejně jako dopolední rozbruslení. To vám pak napoví, že na týmu není deka. Snažil jsem se hráče povzbudit a zvýšit jejich sebevědomí. Z porážky 1:8 není jednoduché se dostat. Hráčům se to však povedlo, což předvedli dobrým vstupem do utkání s Američany," řekl Sýkora.

Naopak druhá třetina se mu vůbec nelíbila. "Hlavně útočníci nehráli to, co bych si představoval. Zbytečně se zbavovali puků, tíha pak ležela na obráncích," konstatoval. Když jeho tým inkasoval ve třetí třetině čtvrtý gól, soupeř polevil a čeští hráči se zlepšili. Sýkoru po zápase mrzelo, že se Američané prosazovali lehce. "Dostali jsme opravdu zbytečné branky, které vás srazí. Před čtvrtým gólem hráč vyjel z rohu před branku. Před třetí brankou Petr Strapáč nepochopitelně trochu zkolaboval u modré čáry, byl na puku a nedostali jsme ho ven," uvedl Sýkora.

Závěr se ale českému mužstvu povedl. "Hráči poznali, že se přes ně dá chodit. Poznali, že jsou schopni je zmáčknout," podotkl. Jeho svěřencům nechybělo mnoho k tomu, aby velký tlak korunovali vyrovnáním. "Měli jsme tlak do branky, který jsem předtím postrádal. To jsou pozitiva, o kterých budeme mluvit a chtít, abychom je zopakovali v dalších zápasech," uvedl Sýkora.

Čeští reprezentanti mají po úvodním zámořském dvojboji na kontě dvě porážky. Chtějí-li postoupit do čtvrtfinále, musí porazit Německo a Kazachstán. "Síla zámořského hokeje je ohromná. Ani fanoušci a většina trenérů ani nemá ponětí, jak je složité proti nim hrát. Závěr mě naladil do optimismu k dalším bojům," tvrdí Sýkora.

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz