3. listopadu 2008 18:09 Lidovky.cz > Sport > Hokej

České hokejisty čeká slavnostní zápas

Jaromír Jágr v reprezentačním dresu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Jágr v reprezentačním dresu. | foto: AFP

PRAHA Hokejovou reprezentaci čeká v úterý v pražské O2 Areně slavnostní vstup do sezony, okořeněný oslavami stého výročí hokeje v České republice. Přípravný duel se Slovenskem za účasti Jaromíra Jágra či Martina Straky bude hlavní diváckou atrakcí galavečera, během něhož bude uvedeno 41 osobností do Síně slávy českého hokeje.

Další budou oceněni pamětními stříbrnými mincemi a na ledě se po vystoupení reprezentací bývalých federálních partnerů představí v exhibici i české osobnosti minulých let.

"Samozřejmě oslavy sta let jsou skvělé, ale je to především mezistátní utkání. My uděláme všechno pro to, abychom uhráli co nejlepší výsledek a lidi odcházeli ze stadionu spokojení. Má být plná hala, chceme se prezentovat divákům dobrým hokejem a vyhrát," řekl trenér českých hokejistů Vladimír Růžička. Na lavičce národního týmu jej čeká comeback po třech letech, poprvé od triumfu na mistrovství světa ve Vídni v roce 2005.

Jeden z jeho asistentů Josef Jandač oslaví u národního týmu premiéru, Ondřej Weissmann se vrací poté, co po tragické smrti Ivana Hlinky působil jako Růžičkův spolupracovník v sezoně 2004/05 a pak až do olympijských her v Turíně byl i asistentem Aloise Hadamczika. Po zrušení zářijových přípravných duelů s Francií čeká nový tým odložený vstup do sezony. "Všichni se těšíme," podotkl Růžička.

Na ledě se mohou těšit fanoušci na Jágra, který po odchodu z New Yorku Rangers do Omsku má zájem hrát za národní tým i na mistrovství světa. V zápase proti Slovensku se představí poprvé od zisku bronzu na OH v Turíně, pak by se měl zapojit znovu až příští rok do přípravy na světový šampionát ve Švýcarsku.

Stejně tak obleče reprezentační dres poprvé od Turína i plzeňský lídr Straka, který však svou reprezentační kariéru podle svých slov v úterý definitivně uzavře. I když i jeho dlouholetý parťák Jágr se zařadil mezi ty, kteří by chtěli olympijského vítěze z Nagana a mistra světa z Vídně z roku 2005 přesvědčit, aby pokračoval. V úterý nastoupí Straka s kapitánským "céčkem".

Jágr se Strakou následný turnaj Karjala, který se hraje od čtvrtka do neděle v Helsinkách, vynechají. Kvůli vytížení v Lize mistrů se po zápase se Slovenskem odpojí od mužstva i čtveřice slávistů - gólman Adam Svoboda, obránce Petr Kadlec, útočníci Roman Červenka a Jaroslav Bednář - a také Jaroslav Hlinka z Linköpingu.

Na Slovensko narazí český tým poprvé od loňského prosince, kdy v tehdejší Sazka Areně soupeř vyhrál 3:2 v prodloužení. Do Prahy kouč Ján Filc, jehož čeká na lavičce také obnovená premiéra, přiveze mladý tým s osmi reprezentačními nováčky. "Moc se o to nestarám, nás zajímá hlavně ten náš tým. Nezáleží na jménech, ale na tom, jak hráči hrajou na ledě. Nemůžeme si dovolit někoho podceňovat. Je to jako každé jiné mezistátní utkání a doufám, že k tomu tak všichni přistoupíme," podotkl Růžička.

Slováci mají v kádru na zápas v Praze osm krajánků, mezi nimi i šest z české extraligy - beky Karola Slobodu ze Slavie, Stanislava Hudce z Plzně, Richarda Stehlíka z Vítkovic, Tomáše Malce z Třince, Ivana Švarného z Litvínova a karlovarského útočníka Františka Skladaného.

Velké zastoupení má sice slovenský hokej v Kontinentální lize, ale Filc nikoho z tamní soutěže nepovolal. "Otvíráme dveře generaci, která má vytvořit konkurenční prostředí etablovaným hráčům. Cílovou stanicí pro tyto hráče není mistrovství světa v příštím roce ani olympiáda v roce 2010, ale pro většinu z nich mistrovství světa na Slovensku v roce 2011," vysvětlil Filc na oficiálních stránkách Slovenského svazu ledního hokeje. Kouč mistrů světa z Göteborgu z roku 2002 tak bude opory brát až na vrcholné akce.

Zápas začne v 17:30 po slavnostním zahájení akce a úvodní buly vhodí hned trojice osobností, které by měly připomenout jednotlivé etapy českého hokeje. Ujmou se ho Blanka Modrá, dcera legendárního brankáře z 30. a 40. let minulého století Bohumila Modrého, hrdina olympijských her v Naganu Dominik Hašek a malý brankář z týmu, který ovládne úterní turnaj v minihokeji žáků třetích tříd.

Předpokládaná sestava ČR:
A. Svoboda - Rachůnek, Krstev, Kadlec, Čáslava, Barinka, Blaťák, Ševc, Kutlák - Jágr, Hlinka, Straka - Bednář, Červenka, Klepiš - Irgl, Vašíček, Čajánek - Čermák, Marek, Rolinek.

ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz