3. května 2010 11:22 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Česko chce MS v ledním hokeji v roce 2015. Podle Krále je favoritem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Česká radost po závěrečné siréně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká radost po závěrečné siréně. | foto: Reuters

PRAHA Jako velký favorit půjde Česká republika do souboje s Ukrajinou o pořadatelství mistrovství světa v roce 2015, o kterém rozhodne kongres Mezinárodní hokejové federace na konci letošního světového šampionátu v Německu. V návrat turnaje do Prahy a Ostravy po jedenácti letech od roku 2004 věří prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král.

Česko bylo mezi uchazeči už na uspořádání šampionátu v roce 2014, ale i kvůli konkurenci únorových olympijských her v Soči se vzdalo kandidatury a šampionát získalo Bělorusko. Na kongresu IIHF se spolu s ním bude snažit premiérově získat vrcholnou hokejovou akci Ukrajina, která však působí v divizi I.

"Není to vždy v rámci IIHF rozhodující. Jsou tam samozřejmě všechny země a někdy máte paradoxně pocit, že i ty velmi hokejově slabé země mají poměrně silné slovo. Ale samozřejmě, že ty naše šance na získání pořadatelství jsou veliké. Vidím je devadesátiprocentní," řekl novinářům Král.

Stejně jako v roce 2004, kdy navštívilo zápasy MS rekordních 552.097 příznivců, by se měl turnaj uskutečnit v pražské O2 Areně a v ostravské ČEZ Aréně. Finální prezentaci, kterou zástupci českého hokeje představí na kongresu v Kolíně nad Rýnem, předcházely podle Krále dva roky intenzivní práce. "Je to velká diplomacie, spousta jednání, dohadování termínů a jednání s dalšími kandidáty," doplnil Král.

Předsedkyně představenstva BPA Sport marketing, a. s. Jana Obermajerová a prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král.

V minulých dnech do Kyjeva, který by byl dějištěm v případě úspěchu Ukrajiny, zavítala delegace Mezinárodní hokejové federace. Do Česka nikoliv, protože zdejší prostředí a podmínky má IIHF prověřené. "Kandidatura má danou proceduru. My jsme předkládali požadované materiály. Uzavřeli jsme smlouvy o smlouvách budoucích s arénami v Praze a Ostravě a jsme celkově připraveni. Finální prezentace proběhne na kongresu IIHF," dodal Král.

Po letošním turnaji v Německu se bude příští mistrovství světa konat v roce 2011 na Slovensku. V dalších dvou letech se podělí o uspořádání šampionátu Švédsko s Finskem a v roce 2014 se bude bojovat o medaile v Bělorusku. Podle Krále čeká s výhledem i k domácímu turnaji velká práce především mládežnický hokej.

"Třeba teď na Švédských hrách byli Švédové se čtyřmi hráči ročníků 1990 a 1991. I Finové je tam měli. V tom máme velké rezervy, o tom se bavíme pořád. Nedovedu si vybavit v současné době našeho hráče, který by mohl taky tak nastoupit. A to je prostě průšvih. Takže ten program určitě musíme nastartovat. Na svazu nastaly v tomto směru změny, po mistrovství světa začne příprava na další roky," připomněl Král nově vzniklý sportovní úsek a nástup reprezentačního šéftrenéra Slavomíra Lenera.

Ondřej Pavelec

Boj čeká české hokejisty i na nadcházejícím šampionátu. Prezident svazu ale věří, že na turnaji v Německu se český tým vyrovná s obrovským množstvím omluvenek, které se trenéru Vladimíru Růžičkovi sešly. "Já z toho smutný nejsem. Věřím, že omluvy jsou objektivního rázu. A pokud by nebyly, pro mě stejně takový hráč nepředstavuje toho pravého, kterého bychom na takovou akci chtěli. Výzva pro ostatní je tak velká, že to může být velmi zajímavé," prohlásil Král.

Stojí za koučem Růžičkou s názorem, že hráče nelze přemlouvat, aby reprezentovali. "Nejsem ani lidsky nastavený tak, že bych chodil a přemlouval, aby šel někdo reprezentovat svoji zem. Samozřejmě na to může být názor různý, ale takhle to cítím. A je to i jinde. Nedovedu si představit, že by někde v Americe nebo v Kanadě někoho přemlouvali. A podle toho to taky na ledě vypadá," myslí si Král. Věří, že se tým semkne, a i když nebude tak zkušený, o dobrý výsledek zabojuje a propadák nehrozí. "Není se čeho bát. My jsme čtyři roky na žádné velké nepřešli přes čtvrtfinále. Spíš jsem povaha, že se na turnaj těším.

Jakub Voráček střílí gól.

Myslím si, že ti kluci, kteří dostávají šanci, většinou končili před branami. I historie ukázala, že semknutost týmu a motivace je někdy víc než hvězdné mužstvo. Pojedeme v situaci, na kterou za poslední roky nejsme zvyklí. Ale třeba to bude naopak," podotkl Král.

Podle něj je celospolečenským problémem, že se vytrácí vlastenectví. "O tom mluvím dva roky. Není to o tom, že bych ten pocit jenom měl. Ono to tak opravdu je. Ale to není jenom věc hokeje. Má to hlubší kořeny. Jenom proto, že se ten hokej více prezentuje, tak je to vidět. Jinak je to větší, markantní problém," dodal Král.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz