Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko - Finsko 8:5. Junioři slaví bronz, nepříznivý stav otočili šesti góly v řadě

Sport

  14:42aktualizováno  19:13
Medailová sbírka českých juniorů z mistrovství světa se rozšířila. Nečekaně. Ještě ve 40. minutě zápasu o třetí místo totiž výběr hokejistů do dvaceti let prohrával s Finskem 2:5. Nepříznivou ztrátu však rozmetal šesti zásahy a po loňském stříbru se nyní ve švédském Göteborgu díky vítězství 8:5 raduje z bronzu. Rozhodující zásah při gigantickém obratu zaznamenal obránce Tomáš Hamara, pět bodů posbíral útočník Ondřej Becher (3+2), čtyři pak kapitán Jiří Kulich (2+2).

Když se ve sportu střetávají dva poražení semifinalisté, často se v následném vzájemném utkání postarají o divokou podívanou. Totéž platilo i během pátečního podvečera ve Scandinaviu.

Česko vs. Finsko

Online reportáž

Po většinu jeho průběhu zůstávali zklamaní čeští fanoušci, kteří přihlíželi, jak jejich mladí krajané na ledě nejprve rychle ztrácí 0:2, a když už ztrátu dotáhnou, ještě bleskověji třikrát inkasují.

A přesto neprohrají.

Becher v čase 39:05 trestá protivníkovu laxnost, obratně si za beky přikopává na modré čáře kotouč bruslí, aby zabránil ofsajdu, uhání sám na Niklase Kokka a přesnou ranou pod jeho ruku vykřesává naději – 3:5.

Ve 45. minutě se přidává Kulich, jenž se během magického pátku konečně trefuje ve vyřazovacích bojích – 4:5. A svěřenci hlavního kouče Patrika Augusty jsou na dostřel.

Jiří Kulich snížil v utkání o bronz s Finskem na 1:2.

Toho dne využívají hned tři přesilovky, takže se ještě necelé tři minuty před koncem základní hrací doby neohroženě pouští do risku bez brankáře. Bez Jakuba Vondraše, který po prvních dvou gólech střídal Michaela Hrabala.

Vyplatilo se. Kulich se znovu opírá do kotouče, ten skáče před brankoviště, kde jej Becher zasahuje špatně, ale zároveň ideálním způsobem. Na tabuli svítí cifry 1:56. Tolik zbývá do třetí sirény, když je vyrovnáno.

Vyrovnávací branka Ondřeje Bechera:

O patnáct sekund později zkouší štěstí proti těžce pasivním Seveřanům zadák Hamara. Jeho pokus čistě prochází až za Kokka a role se obrací. Najednou tak z branky na střídačku uhání finský brankář.

Jenže jeho týmu hra s odkrytými zády nevychází. Dominik Rymon uklízí kotouč do sítě poté, co obírá rozhozeného obránce Kärkiho. Ještě jednou trefou do prázdné branky Becher kompletuje hattrick. A Češi nepřetržitě juchají.

Radost českých mladíků po zisku bronzových medailí na mistrovství světa do 20 let.

Do souboje vstupovali díky lepším turnajovým výsledkům jako domácí, navrch s výhodou delšího odpočinku. K tomu semifinálové utkání neztratili v závěrečných minutách jako soupeř, který s americkým favoritem držel vyrovnaný stav až do 57. minuty. Než po sporném vyloučení rozhodl Cutter Gauthier.

Divoké klání zklamaných navíc spoluřídil švédský hlavní sudí Tobias Björk, jenž se podepsal právě pod čtvrteční rozhodcovské fiasko ve večerním duelu.

„Jsem si jistý, že každý bude naštvaný tak, jak by měl. Do souboje o bronz půjde tým nažhavený,“ prohlašoval Rasmus Kumpulainen.

MS hokejistů do dvaceti let 2024

Příloha iDNES.cz

Zrovna finský útočník se také jako první prosadil, když v 6. minutě bez problému najel do mezikruží a přišpendlil puk k tyči. Gólman Hrabal přes clonícího Koskipirttiho neviděl.

Zakrátko si přes nasazenou masku prsty otíral slzy na střídačce. Jani Nyman v čase 7:43 využil souboje Alschera s Konstou Heleniusem a zblízka napasoval kotouč pro změnu k přední tyči. Hrabala, který na turnaji dosud nevynechal jediný duel, nahradil Vondraš.

Jakub Vondraš vystřídal v utkání s Finskem v brance Michaela Hrabala.

Byl to hororový start. Dvacítka se vyjma úvodní šance osamoceného Šalého, jemuž před Kokkem sjel puk z hole, zcela odmlčela. Rozdíl v pohybu byl v tu chvíli značný. Ač měl soupeř takřka o pět hodin méně času na oddech a vzpamatovával se ze semifinálové křivdy.

Plzeňský odchovanec Vondraš se ale proti aktivním Finům rychle rozehřál a třeba opakovanými zákroky proti dorážejícímu Nymanovi udržel šance na vyrovnání.

Jani Nyman se snaží prosadit proti českému brankáři Jakubu Vondrašovi.

Augustův tým se jej dočkal v 29. minutě díky první přesilovkové ráně Kulicha a skvělému švihu ze zápěstí od rozjetého Jakuba Štancla.

Ale jen na patnáct sekund, kdy Nyman křižným pasem objevil Heleniuse a ten snadno zakončil. Podobně jako Lenni Hämeenaho za dalších devatenáct vteřin.

Když si stejný hráč pak nádherně obhodil Hamaru a individuální akci dovršil bekhendovým zakončením za marně se natahujícího Vondraše, šance juniorů klesly takřka ke dnu.

Krásný gól Lenniho Hämeenaha na 5:2:

Přesto si nakonec nejkrásnější momenty vychutnával právě pěknou fintou obhozený obránce a parta kolem něj. Češi zlomili Finy, kteří se upnuli na bránění, a v euforickém stavu přebírali bronzové placky i významnou trofej.

„Nebyl to jednoduchý turnaj. Rozdíl mezi vítězstvím a prohrou je tenký,“ líčil pro Hokej.cz Augusta. „Hráči ale odvedli něco navíc, aby si to zasloužili. Teď jsou v kabině šťastní a věřím, že si to budou dlouho pamatovat. Dokud nevyhrají nějakou velkou, zlatou medaili.“

Podívejte se na sestřih utkání o bronz mezi Českem a Finskem:

Mistrovství světa do 20 let
O 3. místo 5. 1. 2024 15:00
Česko Česko : Finsko Finsko 8:5 (1:2, 2:3, 5:0)
Góly:
16:16 Kulich (Melovský, Hamara)
28:37 Štancl (Melovský, Becher)
39:05 Becher (Štancl, Čech)
44:41 Kulich (Melovský, Hamara)
58:04 Becher (Kulich, Šalé)
58:19 Hamara (Kulich, Becher)
58:52 Rymon
58:54 Becher
Góly:
06:13 Kumpulainen
07:43 Nyman (Kaskimäki, Pulkkinen)
28:52 Helenius (Nyman, Kaskimäki)
29:11 Hämeenaho (Kulonummi, Lassila)
34:32 Hämeenaho (Kulonummi, Keskinen)
Sestavy:
Hrabal (8. Vondraš) – Alscher, Hamara, Čech, Cibulka, Galvas, Prčík, Kočí – Kulich (C), Šapovaliv, Šalé – Redlich, Melovský, Bareš – Štancl, Becher, Rymon – Židlický, Přibyl, Maštalířský.
Sestavy:
Kokko (Vinni) – Pulkkinen, Kulonummi, Pieniniemi, Salin, Kärki, Kangas, Väisänen – Naukkarinen, Lassila, Hämeenaho – Kaskimäki, Helenius, Nyman – Männistö, Keskinen, Halttunen – Kumpulainen, Bau, Koskipirtti.

Rozhodčí: Björk (SWE), Murray (CAN) – Nyquist (SWE), Rampír (CZE)

Počet diváků: 9647

Přejít na on-line reportáž
Autor: