Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Oslabení před finále. Dodatečná stopka pro Ruttu, Krejčík musel do nemocnice

Čeští hokejisté bojují o postup do finále mistrovství světa proti Švédsku. Jan Rutta v souboji. (25. května 2024) foto:  Michal Růžička, MAFRA

Národní tým se ve finále domácího mistrovství světa bude muset obejít bez Jana Rutty. Český obránce dostal od disciplinárního panelu IIHF (Mezinárodní hokejová federace) stopku na jeden zápas za faul loktem na švédského útočníka Isaca Lundeströma. Po semifinálové výhře 7:3 navíc musel do nemocnice další z beků Jakub Krejčík.
  23:18

K Ruttově nedovolenému zákroku došlo v českém obranném pásmu v probíhající pětatřicáté minutě. Lundeström po něm zůstal ležet na ledě a sudí po chvíli hru přerušili.

„Švédský útočník dostal ránu přímo do hlavy, nebyl schopen se před jakýmkoliv kontaktem se soupeřem bránit,“ stojí v oficiálním prohlášení.

Klíčovou roli při rozhodování sehrál fakt, že Lundeström nebyl v držení kotouče. Přímo na ledě se nevylučovalo, nikdo z rozhodčích zákrok v reálném čase zřejmě nepostřehl.

Proto nemohli přezkoumat situaci u videa, po krátké poradě dali pokyn k pokračování utkání.

„Nevím, zůstal tam ležet, což nikdy nechcete vidět,“ odpovídal po utkání Rutta na dotaz, zdali se po faulu lekl.

Získají čeští hokejisté na domácím MS zlaté medaile?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 20:30neděle 26. května 2024. Anketa je uzavřena.

Ano13618
Ne2282

„Na zákrok jsem nekoukal, hned jsem se ho ptal, jestli je v pohodě a říkal, že jo. Strach jsem měl, ale nic se nestalo.“

Obránce San Jose se však nakonec musí smířit s těžkým verdiktem. O finále, do nějž se Češi propracovali po čtrnácti letech a vůbec poprvé v samostatné historii v domácím prostředí, totiž přijde.

Rutta obdržel stopku na jeden zápas. Podle disciplinárního panelu IIHF zcela evidentně vytrčil loket od těla a směrem k hlavě švédského útočníka, který v NHL hájí barvy Anaheimu.

Pro národní tým jde před rozhodující kláním celého šampionátu o nepříjemnou komplikaci, ale kouč Radim Rulík by i tak stále měl mít k dispozici šest obránců.

Čeští hokejisté bojují o postup do finále mistrovství světa proti Švédsku. Na snímku Jakub Krejčík. (25. května 2024)

Krejčík sice po nepříjemném zásahu pukem do obličeje musel ze semifinále odstoupit, ale po ošetření v útrobách stadionu se vrátil do akce s celoobličejovým krytem na helmě.

„Po zápase jel do nemocnice, bude tam asi nějaký zákrok. Uvidíme v neděli,“ hlásil po postupu do boje o zlaté medaile reprezentační kouč.

Češi v neděli vyzvou Švýcary, kteří v dramatickém utkání přetlačili Kanadu 3:2 po samostatných nájezdech. Finále startuje ve 20.20.

Autoři: ,