Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novým prezidentem českého hokeje je Hadamczik, zvítězil už v prvním kole volby

Sport

  15:28aktualizováno  18:42
Jen jedno kolo stačilo ke zvolení nového prezidenta hokejového svazu. Volbu ovládl Alois Hadamczik, který získal nadpoloviční většinu hlasů (31 ze 60). Suverénně porazil Jiřího Šlégra, Dominika Haška, Bedřicha Ščerbana i Otakara Černého, stává se tak nástupcem Tomáše Krále.

„Je to pocta a závazek. Budu dělat všechno, abych nezklamal. Kdykoli mě zavoláte, můžu přijet. Slibuju vám, že budu za vámi jezdit. Nebudu sedět v kanceláři. Věřím, že lidé, kteří sedí na svazu, se mnou najdou společnou cestu. Kdo ne, rozejdeme se. Takhle to v životě chodí,“ prohlásil Hadamczik po svém triumfu.

Volba nového prezidenta v pražském Clarion Hotelu byla až osmnáctým bodem programu sobotní konference. Kandidáti absolvovali desetiminutové projevy, poté probíhala diskuze.

První kolo volby mělo odstartovat v 16.30, nakonec se hlasovalo až přibližně o hodinu později. Navíc s komplikacemi, několika delegátům totiž nefungovalo elektronické zařízení, a tak se přešlo na klasickou „papírkovou“ metodu.

Velkým tématem byl v diskuzi svazový Projekt Dukla, který má za úkol vychovávat v prvoligových Litoměřicích mladé hokejisty pro národní tým. „Nesouhlasím s tím (projektem) nejen já, ale hodně dalších lidí,“ ozval se Hadamczik.

Hašek začal svůj projev tím, že z řečnického pultíku shodil lampu. Šlégr zase potvrdil, že v případě zvolení by neopustil své místo v Radě ČT. „Televize zasedá jen jednou za měsíc, moji práci by to neomezilo,“ pronesl.

Věcně mluvili Černý i Ščerban, další dva kandidáti na prezidentský post. Nakonec neúspěšní.

Uzávěrka přihlášek byla v pondělí 6. června. Původně se měla o volné místo ucházet šestice kandidátů, ale viceprezident svazu i Mezinárodní hokejové federace Petr Bříza nominaci odmítl.

V případě, že by žádný z kandidátů neobdržel v prvním kole volby nadpoloviční většinu hlasů, následovalo by další kolo, do něhož postoupí dva s nejvyšší podporou. Tentokrát ovšem stačilo jediné hlasování.

Kompletní pětice uchazečů prezentovala své myšlenky v pondělní debatě na ČT Sport. „Nikdo z nás hokej za rok nezmění, ale může nastavit systém a získat důvěru,“ prohlásil aktivní Hadamczik, jenž svým přesvědčivým projevem nakročil k vítězství.

Delegáty s rozhodujícím hlasem na konferenci jsou: prezident ČSLH (1), viceprezidenti ČSLH (3), předseda dozorčí rady ČSLH (1), zástupci Tipsport extraligy (14), zástupci Chance ligy (14), zástupci II. ligy ČR (14), zástupci krajských výkonných výborů ČSLH (14) a zástupce ligy žen (1).

Vzhledem k tomu, že prezident a jeden z viceprezidentů (Libor Zábranský) rezignovali, volí jejich nástupce 60 delegátů.

Další místo by se uvolnilo v případě, že by se novým šéfem svazu stal buď Ščerban, nebo Šlégr. Na to však nedošlo. Pozici ve výkonném výboru obsadil Aleš Kmoníček, který porazil Černého a Ctibora Jecha.

Majitel Pardubic Petr Dědek svou kandidaturu nakonec stáhl, jako důvod uvedl podání podnětu k prošetření stávajícího vedení svazu na policii.

„Mám podezření ze spáchání několika trestných činů stávajícího vedení Českého svazu ledního hokeje, a tak, jak jsem už několikrát upozornil, že k tomu směřuje a informace k nám doputovaly, jsem podal podnět orgánům činným v trestním řízení na prošetření podnětů ze spáchání několika trestných činů,“ doplnil.

„Z jeho pohledu je to obvyklý způsob, kterým se snaží prosadit svoje zájmy a umlčet oponenty. I proti němu a jeho firmám je vedeno trestní stíhání pro závažné daňové delikty,“ reagoval Král.

Odchod z funkce oznámil Král loni v září na základě zveřejnění informací o jeho dřívější spolupráci s vojenskou kontrarozvědkou StB.

„Českému hokeji přeju jen to nejlepší. Miluju ho,“ zdůraznil na tiskové konferenci po skončení světového šampionátu, odkud národní tým přivezl bronzovou medaili.

Autoři: ,

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...