Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český pokus o zázrak ve skupině smrti. Juniorský šampionát se blíží

Sport

  14:00
ROCHESTER/PRAHA - Pokud letos nepostoupí čeští hokejisté do 20 let do bojů play off, nedivte se. Jakýkoliv jiný lepší výsledek by totiž byl jen milým překvapením. Za tři dny v Buffalu startuje juniorské mistrovství světa, kde už loni Češi bojovali o záchranu. Papírovými prognózami jsou nyní do stejné pozice odepsáni znovu.

Radost českých mladíků v zápase dvacítek proti Finsku. foto: ČTK

Ale musejí se vyplnit? Vyhne-li se reprezentace skupině o udržení, bude to malá hokejová senzace. Češi by totiž postoupili do vyřazovacích bojů na úkor Kanady, Švédska či Ruska – tedy tří žhavých adeptů na světový titul.

Rok 2010 v obrazech

Extrémní skupina pro všechny
Však už před týdnem trenér Miroslav Přerost připustil: "Chceme být pozitivní. Jenže kdo trochu sleduje dění v mládežnickém hokeji, dobře ví, jaká je současná realita..." Ta realita je poměrně drsná.

Český tým čeká v téhle kategorii na medaili už šest let. Doba, kdy na přelomu tisíciletí vyhrál dvě zlata, je už dávno pryč. Mládež v zemi seniorských mistrů světa upadla do krize a dvacítka několik let zjišťuje, že jí ve světové špičce ujel vlak. Teď byl k ní los ale obzvlášť drsný. Ve skupině se utká s opravdovými giganty a ani zdánlivě slabší Norové nebudou snadné sousto.

ČEŠI NA MS „20“

Síla soupeřů očima Slavomíra Lenera

Norsko – 28. prosince, 1.00 hodina:
"Trochu připomínají letošní Dány na seniorském mistrovství světa v Německu – ne že by je ostatní podcenili, oni mohou překvapit, jak jsou zdatní. Norové patří se svou kondicí do evropské špičky. Můžeme je přehrát zkušenostmi."

Kanada – 28. prosince, 22.00 hodina:
"Nejsilnější soupeř. Oni nezpomalí v jediném střídání, neuspokojí je vedení 3:2, 5:2 ani 8:2. Největší devizou je jejich domácí prostředí. Vyznačují se dravostí, abyste proti ní měli aspoň malou šanci, musíte podat úplně maximální výkon."

Švédsko – 30. prosince, 21.00 hodin:
"Blížili se spíš kanadskému stylu, ale teď jsou ohromně technicky vyspělí. Navíc všichni hráči mají zkušenosti s vrcholovým hokejem, protože tam pravidelně hrají v elitních seniorských soutěžích. Tým bude psychicky velmi silný."

Rusko – 1. ledna, 1.00 hodina:
"Výběr s obrovským potenciálem, plný individualit, které umí kdykoli rozhodnout. Ale zároveň mohou být psychicky labilní, nezačne-li se jim hned dařit. Přes ně může ze silné trojice vést cesta do play off."

"Jestli je tohle nejsložitější situace posledních let? To se teprve ukáže. Papírově to ovšem nic příznivého není," přiznal LN i Slavomír Lener, šéftrenér české mládeže. Tak jen krátce pro představu: Rusové rodí každý rok nové a nové talenty, které se chtějí vyrovnat Alexandru Ovečkinovi.

Švédové juniorům začali přikládat velký význam, což je už několik let pasuje do absolutní elity. A Kanada? Netřeba mluvit... Finále hraje už devět let za sebou a o svoji pětiletou nadvládu přišla až v lednu tohoto roku.

"Skupina je extrémně těžká pro všechny, vždyť se v ní mohou soupeři překvapit navzájem," tuší Lener. "Včetně Norů, ti už nejsou soupeř, s nímž čekáte povinné body."

Jenže chce-li si národní mužstvo zachovat naději na postup, musí seveřany v první bitvě porazit. A pak děj se vůle boží... V pětičlenné skupině dva poslední celky poputují do bojů o záchranu.

"Ale my víme, co nás čeká," nepanikaří trenér Přerost. Jeho výběr se spoléhá na zbraně, které ho zdobily po celou sezonu – tedy soudržnost a týmový výkon. "Pomohla nám během roku cesta do Kanady, kde si hráči vyzkoušeli užší kluziště," věří kouč.

Možná to něco do sebe opravdu mělo. Češi, kteří se v zámoří už týden aklimatizují, porazili v úterní přípravě obhájce titulu z USA 3:2 po samostatných nájezdech. Po včerejší generálce s Němci tým zúžili na konečnou nominaci.

Mise o zázrak se rychle blíží.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!