Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Jak ubránit Malkina? přemýšlí čeští hokejisté

Sport

  13:38
STOCKHOLM - Hokejisté Ruska loni na světovém šampionátu v Bratislavě vytasili jako zbraň obrovitého Jevgenije Arťuchina, kterého využil kouč Vjačeslav Bykov, aby znepříjemnil zápas českým hvězdám. Na letošním šampionátu má trenér Zinetula Biljaletdinov jiný kalibr než stodvacetikilového útočníka Petrohradu - nejproduktivnějšího hráče NHL Jevgenije Malkina.

Švédsko - Rusko (Malkin) foto: Reuters

Hvězda Pittsburghu na turnaji nasbírala v pěti zápasech dvanáct bodů a v pátek hattrickem a dvěma asistencemi zařídila výhru nad Švédskem 7:3.

"Proti Švédům byl neskutečný. To je něco, co předvádí v NHL za góly a nahrávky. Momentálně je to asi nejlepší hokejista světa. Jediný recept snad je ho udržet na střídačce," smál se útočník Petr Průcha, ale vážněji dodal, co by na Malkina mohlo platit. "Musíme s ním bruslit, držet si ho blízko u těla. Ale bude to s ním těžký, jsem na to sám zvědavý."

Obránce Lukáš Krajíček pamatuje souboje proti Malkinovi z NHL. "Všichni ví, co od něj čekat. Je to výborný hráč, dobrý technik, silný na puku a má dobrou střelu. Nesmí se nám dostat na záda. Je třeba držet ho u mantinelu a být mezi gólmanem a ním," řekl zadák Dinama Minsk, který v zámoří hrál za Floridu, Vancouver, Tampu Bay a Philadelphii.

Hlídat elitní útok Pittsburghu prý bylo hodně náročné. "Zvlášť s Crosbym to byla výborná lajna. Vždycky jsem byl radši odcouvaný dozadu a čekal, co přijde," uvedl Krajíček. Podle něj se ale nelze zaměřit jen na Malkina. "Je tam Dacjuk, spousta dalších šikovných útočníků, nejde hlídat jen jeho a nepřemýšlet nad ostatními." I čtyřicetiletý útočník Petr Nedvěd, který odehrál v NHL 982 zápasů a nasbíral 717 bodů, ví, že to proti Malkinovi nebude jednoduché. "Vezměte si, kolik gólů dal v NHL, a dokazuje to i tady na mistrovství světa. Samozřejmě je strašně nebezpečný sám, ale dokáže i připravit spoustu šancí spoluhráčům, takže si na to musíme pozor. Ale na zápas se těšíme, hrát s Rusy je pro nás vždycky trošku víc," prohlásil Nedvěd.

Krajíček: Musíme jim hru otrávit

Nejlepší recept na Rusko je prý hru sborné znepříjemnit a otrávit. "Každý ví, že když se jim chvilku nedaří, tak začnou tahat a předržovat puky. Pak by je mohli začít ztrácet ve středním pásmu. Budeme muset hrát trpělivě a využívat naše protiútoky," prohlásil Krajíček.

Češi očekávají od Rusů především technický hokej. Obrovitý Arťuchin týmu kouče Aloise Hadamczika hru znepříjemňovat nebude. "Arťuchina znám, hrál jsem s ním v Tampě. Jako hráč je samozřejmě nepříjemný. Trefil Karla Rachůnka a Milana Michálka. Je dobře, že tu není, srážky s ním jsou fakt nepříjemné, protože má sto dvacet kilo," připomněl Krajíček loňský duel z osmifinálové skupiny, kdy Arťuchin zranil Karla Rachůnka i Milana Michálka.

Proti Švédům ale Rusové také předvedli tvrdou hru a beci Dmitrij Kalinin a Alexej Jemelin dostali za zákroky na Johana Franzéna disciplinární trest. Kalinin, který švédskému útočníkovi zlomil krosčekem nos, na tři zápasy a Jemelin za píchnutí holí na jedno utkání. Průcha čeká vyhecovaný zápas i bez Arťuchina. "Já se toho nebojím, přímo se na to těším," dodal Průcha před duelem se sbornou, kterou Češi porazili v šesti z posledních sedmi zápasů včetně duelu o bronz v Bratislavě.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!