Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Čeští hokejisté odstartují sezonu startem na turnaji Karjala, v Praze vyzvou Švédsko

Čeští hokejisté slaví gól do sítě Finska foto: Erik Simander/TT News Agency via ReutersReuters

Helsinky - Česká hokejová reprezentace zahájí sezonu startem na listopadovém turnaji Karjala v Helsinkách. Jeho součástí bude domácí zápas se Švédskem, který se uskuteční 5. listopadu v pražské O2 areně. První díl seriálu Euro Hockey Tour (EHT) tak bude mít klasickou podobu, ve finské metropoli se národní tým představí 7. a 8. listopadu.
  12:16

Zástupci Česka, Švédska, Finska a Ruska, kteří se na turnajích EHT pravidelně setkávají, v září jednali o možnosti, že by při koronavirové krizi nahradili tradiční turnaje dvojzápasy, které by se v jednotlivých reprezentačních pauzách konaly pouze se dvěma účastníky na jednom místě.

„Byla to záložní varianta, jedna ze tří možností,“ řekl ČTK generální sekretář Českého svazu ledního hokeje Tomáš Urban. Vedle dvojzápasového modelu a klasické turnajové podoby účastníci jednali o možnosti, že by zrušili jednotlivá utkání mimo hlavní dějiště turnaje. „Dohodli jsme se ale, že budeme pokračovat ve stávajícím systému se vším všudy,“ uvedl Urban.

Jakub Flek slaví se spoluhráči výhru nad Ruskem po nájezdech.
Michal Řepík v souboji o puk

I představitelé finského hokeje preferovali turnajový model a dnes oficiálně oznámili, že od místních úřadů získali výjimku a mohou akci v Hartwall areně uspořádat.

„Je skvělé, že národní tým může po dlouhé době opět hrát. Turnaj Karjala je důležitou součástí přípravy národních týmů a jeho důležitost se nyní ještě zvyšuje. Vždyť jsme naposledy hráli v únoru na švédském turnaji EHT,“ uvedl generální manažer finské reprezentace Jere Lehtinen.

Kvůli pandemii koronaviru bylo v minulé sezoně zrušeno květnové mistrovství světa a neuskutečnily se ani České hry, které byly nejprve přeloženy z přelomu dubna a května na srpen a poté zrušeny.

Turnaj Karjala se v listopadu uskuteční ve speciálním režimu. Bude omezen počet diváků, kteří budou mít povolen vstup do haly pouze na utkání domácího výběru. Aktuálně to vypadá, že kapacita bude upravena na 4500 lidí. Ostatní duely se odehrají zcela bez fanoušků.

Zvláštní režim budou mít i jednotlivé reprezentační týmy, které budou před odlety speciály doma testovány na covid-19 a test je čeká i bezprostředně po příletu do Finska. Hokejisté budou mít rezervovaný svůj hotel a mimo zápasy se nebudou smět pohybovat po městě. Měla by tak vzniknout podobná „bublina“ jako při play off zámořské NHL. Osobní kontakt s hráči nebudou mít povolený ani novináři.

Zápas Česko - Švédsko se bude hrát ve čtvrtek 5. listopadu od 18:00 a organizační opatření budou podobná jako v Helsinkách. Zda budou mít do O2 arény umožněn přístup diváci, to bude záležet na platných omezeních v danou chvíli.

Finský turnaj bude premiérou pro nového trenéra české reprezentace Filipa Pešána, jenž nahradil po předčasně ukončené minulé sezoně Miloše Říhu.

Turnajovým systémem by měla následně pokračovat celá sezona. V prosinci by se mělo hrát v Rusku, v únoru ve Švédsku a v květnu v České republice. Pešánův výběr by měl do ruského turnaje vstoupit zápasem ve Finsku. „Uvidíme, co nám situace povolí. V současnosti ale plánujeme, že budeme hrát podle obvyklého scénáře,“ řekl Urban.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat