Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Chára je nejtvrdším střelcem všech dob

Sport

  14:56
MONTREAL - Slovenský hokejový obránce Zdeno Chára z Bostonu se stal hlavní postavou dovednostních soutěží All Star Game, jež tradičně předcházely utkání hvězd kanadsko-americké NHL. V kolébce hokeje Montrealu ustanovil nový rekord v tvrdosti střelby vytvořený při setkání hvězd, když poslal kotouč na branku rychlostí 169,6 kilometru za hodinu.

Nejtvrdší střelec All Star Game všech dob. foto: ČTK

ON-LINE PŘENOS ALL STAR GAME ŽIVĚ ZDE! JIŽ NYNÍ PŘISPÍVEJTE DO DISKUZE SVÝMI POSTŘEHY A NÁZORY!

Předchozí rekord, který držel jiný zadák Al Iafrate, byl vytvořen rovněž v Montrealu před 16 lety a měl hodnotu 169,3 km/hod. Ve vyprodané hale Bell Centre měl velkou příležitost zapsat se mezi vítěze jednotlivých dovednostních soutěží také český forvard Milan Hejduk z Colorada ve vyřazovacím klání v samostatných nájezdech. V poslední trojici nejlepších však ztroskotal na gólmanovi Minnesoty Niklasi Bäckströmovi a soutěž nakonec vyhrál Shane Doan z Phoenixu.

Nejrychlejším bruslařem byl edmontonský Andrew Cogliano, nepřesněji střílel Jevgenij Malkin z Pittsburghu a nejnápaditější zakončení přiřkli fanoušci v hlasování Alexandru Ovečkinovi z Washingtonu. Utkání nadějí opanovali nováčci výhrou 9:5 nad "druhoročáky". Slavnostní hokejový večer načali rychlíci na bruslích, jejichž jediným úkolem bylo obkroužit v co možná nejkratším čase jedno kolo po obvodu kluziště. V těsném klání byl nejrychlejší Cogliano v čase 14,31 vteřiny.

Následovala volná kategorie v nápaditosti zakončení, o jejímž vítězi rozhodovali svými textovými zprávami fanoušci. Fotbalovými kousky s prvky brazilské techniky okouzlil Alexej Kovaljov, k vidění byli i další ekvilibristické parádičky, ale obhajobu prvenství z loňska si nakonec odnesl Ovečkin. K všeobecnému překvapení za přispění krajana Malkina.

Malkin kdysi býval Ovečkinovým velkým kamarádem, ale v poslední době mezi oběma hráči vznikaly čím dál větší kontroverze. Ty se ale nyní zdály zcela zapomenuty. Ke konci svého vystoupení vyzbrojil Malkin Ovečkina kloboukem ozdobeným kanadskou vlaječkou, velkými brýlemi ve stylu Elvise Presleyho, na cestu ho ještě osvěžil pitím z láhve, dodal druhou hůl a Ovečkin se rozjel na branku. Oběma holemi vedl puk, jednu před brankářem zahodil a úspěšnou dorážkou skóroval.

Díky této show zvítězil zcela přesvědčivě před ostatními s téměř 43 procenty hlasů. "Byla to zábava pro fanoušky, aby měli možnost vidět, kdo jsme a jací jsme," řekl Ovečkin zámořským novinářům. Z usmíření měl dobrý pocit i Malkin. "Předtím jsme spolu mluvili. Teď mluvíme až moc," smál se Malkin. "Ano, už jsme zase dobrými kamarády," dodal.

PODÍVEJTE SE ZDE NA VIDEO:

 V Utkání nadějí zvítězil tým nováčků nad zkušenějšími hráči působícími v NHL druhým rokem 9:5. Hlavní zásluhu na vítězství měl bostonský Blake Wheeler, jež v duelu hraném se třemi hráči a gólmanem na obou stranách na tři šestiminutové třetiny, zaznamenal čtyři branky a navrch přidal i asistenci. Wheeler zatím prožívá výtečný vstup do NHL, když ve 47 odehraných zápasech této sezony nasbíral 30 bodů za 14 gólů a 16 nahrávek.

V přesnosti střelby nedokázal obhájit loňské prvenství český bek Tomáš Kaberle z Toronta, jenž minulý rok včetně finále trefil hned sedm terčů z osmi pokusů. Nyní zaznamenal jen tři úspěšné rány z osmi střel v kvalifikačním kole a do finále nepostoupil. Tam se naopak probojovali nejlepším možným způsobem Malkin a Dany Heatley z Ottawy, kteří ani jedinkrát neminuli. Finálový souboj vyšel o něco lépe Malkinovi, který se mýlil jednou, Heatley netrefil dvakrát.

Tvrďák Chára, šikula Doan
Tvrdost střelby má nového rekordmana. Přestože byl až do úplně posledního pokusu v soutěži ve vedení Shea Weber z Nashvillu, obrovitý Chára si nenechal vítězství vzít a v novém rekordu završil v této soutěži svůj hattrick. Jeho první zahřívací pokus měl hodnotu 166,2 km/h, ale na Webera to o dvě desetiny nestačilo. Poté přišel nový rekord a slovenskému kapitánovi Bostonu hlasitě aplaudovalo i publikum konkurenčních Canadiens, jehož fanoušci na hráče Bruins jinak bučeli.

Chára jim za ocenění poděkoval. "Jsem rád, že to brali tak, o co v této soutěži jde. Vím, že jsou velmi vášniví a Boston je jejich největším rivalem. Můj dnešní výsledek je nejvíc, co jsem kdy dokázal vystřelit. Už mi naměřili okolo 166 nebo 167, ale mít rekord All Star je něco, na co jsem pyšný," prohlásil Chára. "Věděl jsem, že rekord je okolo 169, ale nevěděl jsem přesně. Rekordy jsou od toho, aby se překonávaly, a je dobře, že tu je nastavená nová hranice na další roky," dodal Chára, který měl ze svého rekordu očividnou radost. Chára nezapomněl ani na charitu a pro svůj fond Right To Play (Právo hrát) dokázal za přispění svého, pěti konkurentů v soutěži, šesti zakládajících klubů NHL, vedení NHL a hráčské asociace vybrat celkem 24 tisíc dolarů.

Drama do poslední chvíle nabídla soutěž o krále střelců v samostatných nájezdech. Z celkem 36 účastníků, jimž se postavili čtyři gólmani Niklas Bäckström, Henrik Lundqvist, Jean-Sebastien Giguere a Tim Thomas, zbylo po dvou eliminačních kolech jen šest hráčů, jimž se podařilo dvakrát skórovat.

Po třetím kole už bylo ve hře jen trio Doan, Marc Savard a Hejduk, přičemž český útočník jel jako poslední. Ve čtvrtém a pátém kole oba jeho soupeři neuspěli, ale Hejduk ani jeden ze svých mečbolů neproměnil. Nedal ani šestý nájezd, kdy musel skórovat jako jeho soupeři, a vypadl. Rozhodla sedmá série: Doan dal, Savard neuspěl.

Autor: