Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Číňané na ledě: Kunlun začíná svoji misi v KHL naostro. Kontroverzi už má za sebou

Sport

  7:00
PEKING/PRAHA - Čína rozhodně není zemí hokeji zaslíbenou, letos se ale může známá hokejová mapa důrazně rozšířit o nejlidnatější zemi světa. Svoji premiérovou sezonu v Kontinentální hokejové lize rozjede nový klub - Rudá hvězda Kunlun. A že se s tímto celkem nudit fanoušci nebudou, dokázaly už přípravné duely.

Číňané mají první foto: Reprofoto

Už ve čtvrtek v jedenáct hodin nastoupí hráči Kunlunu k prvnímu soutěžnímu souboji v rámci KHL, když se v Chabarovsku utkají s místním klubem.

Pekingská slavnost

Hlavní město Číny každopádně hostilo už v úterý uvítací ceremoniál. Ruský velvyslanec v Číně Andrej Denisov, který se účastnil slavnostní akce, zmínil, že jde o důkaz toho, jak obě země v poslední době rozvíjí aktivní spolupráci na poli sportu.

„Již brzy se stane něco, na co všichni čekáme. 5. září nastoupí první čínský klub k prvnímu domácímu zápasu v KHL. Kunlun přivítá Admiru Vladivostok,“ lákal Denisov místní na datum premiéry čínského nováčka na domácím ledě.

„Už chybí jen týden do zápasu, který vejde do historie. Rád bych proto popřál hráčům hodně štěstí a fanouškům zajímavé zápasy,“ dodal. A o ty by nouze být neměla. Posuďte sami.

Komplikace při přátelácích

Ozkoušet si led, sehrát se. To byl cíl hokejistů Kunlunu v srpnových přípravných duelech proti kazašské Astaně. Jenže první zápas přinesl skoro 200 trestných minut, ten druhý pak šílenství Damira Ryspajeva.

Ten sám napadnul hned čtyři hráče čínského klubu, k tomu si chtěl pár dalších podat přímo na střídačce. Jeden z hráčů skončil v nemocnici. Jeho touha udělat si z ledové plochy boxerský ring skončil jeho doživotním zákazem startu v ruské nejvyšší soutěži.

Co se ale výsledků jako takových týče, čínskému celku se v přípravě dařilo tak napůl, z jedenácti duelů vyhráli čtyřkrát, jednou remizovali, zbylých šest zápasů prohráli. Jakou roli bude hrát asijský celek v regulérní sezoně?

Jak všechno vlastně začalo?

To začnou fanoušci zjišťovat již brzo. Jak již bylo psáno, premiéra první duel odehrají svěřenci Vladimira Jurzinova mladšího dnes přes poledne.

Celý příběh vzniku Rudé hvězdy Kunlun se začal naplno psát v polovině března, kdy podepsali Vladislav Treťjak (prezident Ruské hokejové federace), Gennadij Timčenko (předseda představenstva KHL) a šéf pekingského celku Ngok Jen Jü dohodu o přijetí vůbec prvního čínského klubu v KHL (liga se rozšířila na 29. týmů, sedm z nich má základny mimo Rusko).

Definitivní rozhodnutí padlo patnáctého července. Číňané mohli slavit, o devět dní později pak nastoupili do první přípravy, ve které podlehli 0-2 Traktoru Čeljabinsk.

Hokejisté Kunlunu při přípravě.
Hokejisté Kunlunu při přípravě.

Dres asijského klubu na sebe navléknou i dva hráči, kteří působili v české extralize. Jedním z nich bude úřadující mistr z Liberce Martin Bakoš, spolu s ním je v Číně i Tomáš Marcinko.

Jinak se ale tým bude opírat hlavně o hráče z Finska nebo Ruska. Čínské hráče naleznete na soupisce zatím jen tři, kvalita hokejistů v této zemi prostě a jednoduše více nedovoluje. Nejen v Kunlunu ale všichni věří, že právě působení v KHL toto brzo změní.

Autoři:

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...