Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Číslo 87 opět žije! Crosby povstal z popela a opět táhne svůj Pittsburgh

Sport

  16:30
PITTSBURGH/PRAHA - Také americké „Ocelové město“ má svého blanického rytíře. Sidney Crosby procitl, když ho tým Pittsburgh Penguins potřeboval nejvíc, a opět je z něj ten správný vůdce táhnoucí svůj tým za hokejový „Grálem“.

Crosby má konečně opět důvod k radosti. foto: ČTK/AP

Jako by nejlepší hokejista uplynulé desetiletky zbloudil na příkrý sráz. Jako by se Crosbyho slavná epocha smutně a spěšně chýlila ke konci. Ztrápená pittsburská superstar se v NHL prodírala superbídným podzimem. A pak... Jaký to zlom! O Vánocích jako by na tvořivého centra zase sedla jeho múza.

V posledních týdnech není v lize lepšího hráče. Před noční porážkou od NY Rangers bodoval v 11 zápasech v řadě, ke 12 gólům přihodil 10 asistencí. Jeho vzkříšení žene Penguins v tabulce z podpalubí na pozice zaručující účast v play-off.

KANADSKÁ SMRŠŤ. Sidney Crosby střílí gól německého brankáři Endrasovi.
Hvězda Pittsburghu Sidney Crosby se ukáže na mistrovství světa v Praze.

Číslo 87 se znovu rozzářilo. Bylo načase. Podobně jako třeba montrealský centr Tomáš Plekanec (3+5 v uplynulých čtyřech utkáních) zabral, když bylo mančaftu nejhůř.

Nový trenér, nová energie

Historická šňůra chicagského kouzelníka Kanea. Působivý nástup edmontonského zelenáče McDavida. Závody s legendami floridského veterána Jágra. Pokračující střelecké rodeo ruského démona Ovečkina.

NHL na úsvitu sezony 2015/16 sledovala jiné hrdiny a málem zapomněla na „Klučíka Sida“. Nebo si ho aspoň moc nevšímala. On se zatím soužil v zakončení, v prvních 18 startech se zmohl na chabé dva góly. Cítil se spoutaný opatrnou taktikou kouče Johnstona. Postrádal sebevědomí a beky, kteří by mu poslali puk přesně do jízdy. Nejvíc mu vadilo, že se nedostával do šancí.

Špitalo se dokonce o jeho rozepři s majitelem klubu Lemieuxem. Je pravda, že pokračoval postupný pád Penguins: draví kandidáti na Stanley Cup se ukryli do stáda týmů vděčných za místo v play-off.

Když se v zámoří probírali adepti kanadské soupisky pro Světový pohár, pro Crosbyho jméno se najednou obtížněji hledalo místo.

28letý útočník přitom posbíral snad všechny důležité trofeje, které hokejisty lákají. V říjnu a listopadu však uvázl v hlubokém splínu. Proces Crosbyho vysvobození se spustil v prosinci, kdy propuštěného Johnstona nahradil trenér Sullivan a vrátil hráčům svobodu.

Crosbymu prospěl příchod zručného zadáka Daleyho z Chicaga a posléze taktéž uzdravení ještě šikovnějšího obránce Letanga. „Každý se chce po výměně kouče předvést, začíná od nuly,“ citovala ho internetová stránka Penguins. „Snažil jsem se přidat. Celý mančaft zabral, což prospělo každému z nás.“

Hrozí v Pittsburghu revoluce?

Pittsburský kapitán okřál i proto, že byl z jeho lajny odvelen trápící se kanonýr Kessel. Na křídlech má Kunitze s Hornqvistem. Tohle trio táhne tým, který z minulých 16partií vytěžilo 23 bodů, byť se teď musí obejít bez zraněného Malkina. Vzestup je do značné míry Crosbyho dílo.

„My, co jsme poblíž, nejsme překvapeni,“ řekl manažer Jim Rutherford deníku National Post. „Delší dobu hraje dobře, ale až nyní se to promítá do statistik.“

Z Crosbyho opět čiší radost na ledě i v kabině. Jeho povstání vrací víru v lepší budoucnost Penguins jejich fanouškům i nejvyšším šéfům. Nejde pouze o tento ročník. Další nezdar party okolo Crosbyho a Malkina by sváděl k vážným úvahám o revolučních změnách. Kanadský zlatý chlapec však zatím hodlá setrvat ve vlídné současnosti.

V tabulce produktivity se vyšvihl na 6. místo. Na prvního Kanea ztrácí 23 bodů a ve zbývajících 30 utkáních ho asi nedožene. Vydrží-li mu ale svižné tempo a dotlačí-li Pitts- burgh do play-off, mohl by se ještě ucházet o třetí Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče sezony. Navzdory zvlášť krušnému podzimu.

Kanadské bodování NHL
1.P. Kane (Chicago) 57 76 (32+44)
2.J. Benn (Dallas) 54 61 (28+33)
3.E. Karlsson (Ottawa)55 60 (11+49)
4.T. Seguin (Dallas)54 58 (28+30)
5.J. Kuzněcov (Washington)52 54 (15+39)
6.Crosby (Pittsburgh) 52 53 (24+29)
Autor:

Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě
Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě

V redakci jsme otestovaly látky a nitě z e-shopu Funny Bunny. Hned 3 naše redaktorky si osahaly široký sortiment barevných látek a kvalitních nití,...