Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čistka v Budějovicích byla velké riziko, které se zatím vyplácí, ví Zajíc

Sport

  10:30
PRAHA - Hokejisté Českých Budějovic se v posledních dvou sezonách nedostali do play off, a tak před letošním ročníkem nastaly změny. Mounfield opustilo čtrnáct hráčů a přišla nová krev. Tento tah se povedl. Budějovice letos hrají na špici extraligy. "Tým si ověřil, že funguje to, co do něj kouč Výborný vkládal," říká v postavení v tabulce sportovní manažer Jihočechů Josef Zajíc.

Josef Zajíc, manažer Českých Budějovic. foto: Jakub Knoll

V kádru Mountfieldu došlo přes léto k velké čistce. Klub se čtrnácti hráči neprodloužil nebo rozvázal smlouvy. Co jste tomu říkal?
Z pohledu hráčů je to neskutečný zásah do chemie týmu. Příčina ohromné změny byla několikrát přetřásána v médiích. Už delší dobu šlo o mentální uspokojení hráčů, a proto ke změnám došlo. Poté byla velká neznámá, jak noví hráči budou schopni se napojit na stejnou vlnu. Šlo o velké riziko, do kterého se Mountfiedl pustil.

V posledních dvou sezonách se České Budějovice nedostaly do play off. Jak je možné, že došlo k uspokojení?
Hráči, kteří už tu jsou dlouho, si jsou schopni udržet svoje místo v sestavě. Tím pádem se i vyvíjí tlak na to, aby noví hráči nedostávali tolik prostoru. Nebo naopak, když je mladý hráč na tréninku aktivní, tak ho soudržnost starších, uspokojených hráčů dokáže vyštvat. Aby se tomu předešlo, došlo ke změnám.

Po 14. kole letošní Tipsport extraligy byly Budějovice na prvním místě. Překvapilo vás to?
Samozřejmě, že to je to nejlepší, co se nám mohlo stát. Všichni ale víme, že před námi je necelých čtyřicet zápasů základní části a může se stát cokoliv. Tým si ale ověřil, že funguje to, co do něj kouč Výborný vkládal a když se pokyny dodržují, můžeme porazit každého. V týmu jsou dobré povahy, které dokázaly akceptovat trenérovu myšlenku. Tohle průběžné pořadí je pro "pohodu" v mužstvu strašně důležité. Sebevědomí je hlavní rozdíl mezi vítězem a poraženým.

Konkrétně s Janem Snopkem bylo jednání o pokračování v klubu zvláštní. Nejdříve klub uvažoval o rozvázání smlouvy, poté si ho v týmu ponechal. Co se změnilo?
Jan Snopek si s trenéry a vedením předložili nějaké podmínky, které byli všichni schopní akceptovat a začalo se s čistým štítem. Snopek doteď dokazuje, že si toho váží, v bodování +/- je na předních pozicích. A sám ukazuje, že se nad nikým nemá předčasně lámat hůl. Zatím je platný a hraje výborně.

Velké překvapení také bylo, když během letní přípravy nečekaně ukončil hráčskou kariéru brankář Roman Turek. To byl asi velký zásah do mužstva.
To nás hrozně zaskočilo. Počítalo se s tím, že Roman Turek bude hokejovým tátou Jakuba Kováře. Zvažovali jsme příchod zkušeného gólmana, ale jsou tu odborníci Gula a Jágr a po poradě s nimi jsme se rozhodli, že dáme přednost mladé brankářské dvojici Kovář - Hrubec. Oba to do téhle chvíle zvládají velmi dobře.

A jaké jsou cíle vedení potažmo sponzorů?
Ja si myslím, že pro nás je odměna, když kluci odehrají výborný zápas, ať už prohrají nebo vyhrají. Ale první cílem bylo změnit herní projev a tvář mužstva. S jídlem roste chuť, a tak teď je to play off, a potom ta meta nejvyšší. Ale důležité je, se soustředit zápas od zápasu. Je důležité brát realitu. Teď jsme měli pět vážně zraněných, klíčových hráčů a i bez nich se týmu dařilo. Majitelé mají nevyšší ambice, ale jsou schopni reagovat na překážky: zranění, pokles formy... Nemůžeme si stěžovat na přehnané ambice vedení a sponzorů.