Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Cítím se dobře,' hlásí usměvavý Jágr před MS

Sport

  22:21
BRNO - Po návratu z Ruska sice Jaromír Jágr s nadsázkou tvrdil, že jeho forma je po dlouhé zápasové přestávce strašná, jeho výkony na Českých hokejových hrách ale s tímto vyjádřením vůbec nekorespondovaly. Jágr v Brně zářil, střílel branky, připravoval gólové šance spoluhráčům a byl vyhlášen nejlepším útočníkem turnaje.

Jaromír Jágr. foto: ČTK

Herně se mu vydařilo zejména sobotní utkání proti Rusku, kdy vstřelil gól a na tři přihrál. Celkem nasbíral šest kanadských bodů. "V Rusku jsem dost trénoval. Chybělo mi ale zápasové tempo," řekl novinářům Jágr, jenž si v Brně chtěl zvyknout na herní rytmus v plném zatížení.

Proto šel například v sobotu večer po utkání s Ruskem ještě trénovat, aby se unavil. A požádal kouče Aloise Hadamczika, aby mohl nastoupit i v posledním duelu proti Švédsku. Jeho snaha směřuje k tomu, aby se na náročný světový šampionát na Slovensku připravil co nejlépe.

"Možná by bylo lepší, kdybych si odpočinul. Ale pro mě bylo důležitější si vyzkoušet, jaké budou moje výkony při únavě. Cítím se dobře," uvedl Jágr, pro nějž je stěžejní zvládnout dva zápasy po sobě. Tak jako se bude hrát na blížícím se mistrovství světa.

Jágr: Hokej je jak šachy
"První dvě utkání proti Finsku a Rusku byla z našeho pohledu o něco lepší. Dnes nás Švédové přehráli. Lépe bruslili i hráli ve středním pásmu," popsal Jágr příčiny prohry ve třetím zápase. "Všechno je o pohybu, o nohách. Pokud jsi někde o krůček později, tak děláš chyby. A nemáš na nic čas. Švédové mají dobře propracovanou hru ve středním pásmu. My jsme se tomu nepřizpůsobili. Dělali jsme chyby a Švédové z protiútoků dávali góly," vrátil se k prohranému duelu.

Další příčinou nezdaru podle jeho slov bylo, že útočníci odjížděli obráncům. Ti neměli komu přihrát. "Hokej je jako šachy. Hraje se nahoru dolů. Důležité je přizpůsobit se taktice soupeře," konstatoval Jágr, jenž přiznal, že se mu hraje lépe proti Rusku.

"Hodně záleží, proti jakému týmu se hraje. Rusové jsou známí hračičkové, kteří raději chodí do útoku než do obrany. Pro mě jako ofenzivního hráče je to jednodušší," řekl.

V dnešním duelu čeští hokejisté nevstřelili v závěru branku ani v početní převaze šesti proti třem. "Není to jednoduché. Loni na světovém šampionátu měli Rusové s týmem plných zvučných jmen také tuto početní výhodu proti nám ve finále, a gól nedali. Bránící hráči padají dobře do střel, lehají si. Je těžké najít mezeru na přihrávku," doplnil Jágr.

Jaromír Jágr.

Myslí si, že letošní tým je ještě lepší než loni, kdy čeští hokejisté získali v Německu titul mistra světa. "Bude pouze záležet, kolik úsilí hráči do hry dají. A hlavně na štěstí," řekl.

"Soupeři jsou vyrovnaní, všechny zápasy jsou na hraně. Dnes jsem se například cítil stejně jako v sobotu. A výsledek byl úplně jiný. Někdy jsou dny, kdy se daří, na co člověk sáhne. Jindy je to opačně," podotkl Jágr. Má ale vyzkoušeno, že výsledek záleží na tvrdé práci v přípravě. Potom je otázkou času, kdy přijde forma.

Jágr vždy tvrdil, že hraje hokej pro diváky. "Nyní už ale zápasy beru i tak, abych si zahrál. Moc mi jich do konce kariéry totiž nezbývá. Proto je beru jako bonus," pousmál se devětatřicetiletý hráč.

V brněnském turnaji se Jágr představil s novou hokejkou, kterou měl vyrobenou na zakázku, a také v nových rukavicích. Ty staré měl už šest let a byly minimálně dvacetkrát prošívané. "Nerad si zvykám na nové věci, teď už ale nastal čas udělat změnu. Výhodou nové hokejky je kromě větší přesnosti také rychlost vystřeleného kotouče," řekl.

Jágr vyměnil rukavice a hokejku
Přitom nemusí dávat do rány tak velkou sílu. "Obdivuhodné je, že mi hokejka i rukavice hned padly. Stačilo, že jsem s nimi trénovat deset dnů, abych si postupně zvykal," pochvaloval si části nové výstroje.

Poprvé ve své kariéře v Brně Jágr zažil, že si jej fanoušci vytáhli na děkovačku i po prohraném utkání. "Divákům děkujeme, byli fantastičtí. A také bylo vidět, že hokeji rozumějí. Hlediště bylo plné i v zápasech, kdy jsme nehráli," všiml si Jágr, který se už těší na světový šampionát, neboť očekává podobnou atmosféru, jaká byla na mistrovství světa 2004 v Praze.

Autoři: ,

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...