Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co nabídne KHL? Plno hvězd i olympijskou předehru

Sport

  18:20
PRAHA - Těsně před startem základní části si pražský Lev zajistil návrat Jakuba Klepiše. Nový ročník Kontinentální hokejové ligy, který začíná už ve středu, však nabídne i mnohem větší hvězdy - v čele s jedním z nejlepších útočníků světa Iljou Kovalčukem.

Hokejisté Lva Praha Nicklas Danielsson (vpravo) a Danil Fajzullin foto: ČTK

Nadnárodní hokejová soutěž řízená z Ruska se rok od roku vyvíjí a nová sezona tak bude v mnoha směrech znamenat i novou KHL. Na které změny a vrcholy ligy, v níž budeme vídat spoustu českých hráčů, se můžeme těšit? Sestavili jsme hitparádu zajímavostí nového ročníku.

Ďábel Kovalčuk

Ruský bohatýr se dohodl na ukončení astronomického kontraktu v­ New Jersey (čímž vlastně uvolnil místo pro Jaromíra Jágra) a podepsal celku SKA Petrohrad, pravděpodobně nejbohatšímu klubu Evropy. Takový hráč jako Kovalčuk ještě v KHL dlouhodobě nepůsobil, nepočítáme-li loňský podzim a výluku NHL.

ČTĚTE TAKÉ

Boj o Soči

V KHL se představí více než 40 českých hokejistů (15 jich je na soupisce Lva) a skoro každý z nich aspoň v koutku duše myslí na olympijské hry v Soči. Tam sice budou dominovat hvězdy z NHL, ale pět šest míst pro hokejisty z Evropy by se v národním týmu najít mohlo.

A ta zaplní s největší pravděpodobností právě hráči z KHL: Roman Červenka, možná Petr Čáslava, Jiří Novotný nebo jeden z brankářů Alexander Salák - Jakub Kovář. To domácí Rusové z KHL klidně sestaví půl nominace.

ČTĚTE TAKÉ

Červenka v superklubu

Na jaře působil v Calgary, přesto říká: "V tak nabitém kádru, jaký má Petrohrad, jsem ještě nehrál."

Roman Červenka vzdal sen dobýt NHL a podepsal tříletý kontrakt s­ ruským superklubem. V něm si opět užívá technický hokej na velkém ledě a měl by patřit k dominantním postavám celé ligy. "Člověk je zase v první lajně, tráví hodně času na ledě, chodí na přesilovky," těší Červenku. "To je to, co jsem chtěl hrát."

ČTĚTE TAKÉ

Na jih. A na východ

Nenasytná soutěž v létě znovu expandovala - tentokrát na jih a na východ. Novými členy jsou Medvěščak Záhřeb a daleký Vladivostok. Oba celky budou zajímavým zpestřením.

Ten chorvatský hraje v moderní hale pro 15 tisíc diváků a už jeho zápasy alpské ligy EBEL provázely parádní návštěvy i velmi bouřlivé prostředí. Vladivostocký Admiral zase přivede KHL až k Japonskému moři a doplní dosud jediný klub z východu - Chabarovsk. "Holt tam poletíme častěji, ale bude to zajímavé," říká bek Filip Novák z Dynama Moskva.

Kdo zastaví Dynamo?

Nepatří k nejbohatším, přesto Dynamo Moskva dva roky po sobě získalo titul v KHL, Gagarinův pohár. Roli úspěšného týmu by ráda převzala spousta dalších favoritů: Ufa, Omsk, Kazaň, Magnitogorsk, zmiňovaný Petrohrad a také slavný klub CSKA Moskva, jenž chytá druhý dech. Na startu je KHL 

Autor: