11. února 2010 6:26 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Dlouhá pauza se extraligovým klubům příliš nelíbí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Vladimír Růžička. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Růžička. | foto: ČTK

PRAHA Hokejová extraliga na tři týdny zavřela své brány. Nejnavštěvovanější česká soutěž se přerušila kvůli olympijským hrám, na nichž ji budou reprezentovat dva zástupci – slávista Roman Červenka a vítkovický brankář Jakub Štěpánek.

Kluby teď musí řešit, jak udržet hráče ve formě a jak je co nejlépe připravit na play off či play out. Až se třetího března začne opět hrát, budou už totiž zbývat jen dvě kola do konce základní části. Kluby na sedmém až desátém místě poté čeká předkolo vyřazovacích bojů.

První šestka, která do čtvrtfinále postoupí přímo, si bude muset opět jedenáct dnů počkat. "Lépe to v současné době vymyslet nešlo. Kvůli olympiádě, mistrovství světa a čtyřem turnajům Euro Hockey Tour má liga nesmírně nabitý program," vysvětlil generální manažer třetích Pardubic Zbyněk Kusý.

Přitom zrovna Východočeši olympijskou přestávku vůbec nevítají. "Podle našich dlouhodobých statistik nám tyhle přestávky vůbec nesvědčí," povzdychl si Kusý.

Tři ligy se nezastaví
Mnoho manažerů proto volá po změně. Chtějí světový šampionát jen jednou za dva roky. "Pak by se dala extraliga i během olympiády naplánovat jinak. Ale Mezinárodní hokejová federace to jen tak nepřipustí, z mistrovství mají velké peníze," dodal Kusý.

"V olympijské sezoně je šampionát druhořadou záležitostí, měl by se zrušit," souhlasil vítkovický trenér Kamil Konečný. Ve Finsku, na Slovensku a v Bělorusku zvolili jiné řešení. Své ligy během Vancouveru nepřeruší. "Ale ani to není dobré řešení. Fanoušky teď bude víc zajímat olympiáda. A hokej se přece hraje kvůli fanouškům," řekl komentátor Martin Hosták.

Zatímco hokejoví příznivci budou bedlivě sledovat olympijské tažení národního týmu, extraligovým trenérům přibudou vrásky na čele. Musí vyřešit složitý rébus – jak udržet hráče ve formě. "Navíc hrozí, že hráči ztratí koncentraci. Minimálně na ty dva zbývající zápasy základní části," myslí si Hosták.

Největší problémy budou mít zřejmě ve Slavii a Mladé Boleslavi. Právě tyto dva kluby svedou bitvu o poslední místo v předkole play off. Pražané sice nepostoupí jen v případě, když dvakrát prohrají a Boleslav dvakrát vyhraje, ale mají jinou potíž. Trenér Slavie Vladimír Růžička povede ve Vancouveru reprezentaci. "Těžko říct, co to s nimi udělá. Ale třeba to bude vítaný oddych od hlavního kouče."

Všechny kluby s výjimkou Komety Brno nadělily hráčům minimálně do soboty volno, pak budou střídat tréninky na ledě s fyzickou přípravou. A na závěr sehrají minimálně jeden přátelský zápas.

Zápasový výpadek se nelíbí ani hráčům. "Není to dobré. Spousta kluků ztratí formu. Třeba my pak budeme ještě čekat další týden a půl na čtvrtfinále," líčil nejlepší extraligový střelec Petr Ton. Jediní, kdo olympijskou pauzu přivítá, jsou tak rodinní příslušníci hráčů. "Děti mají zrovna jarní prázdniny, vyrazil jsem za nimi na hory," usmíval se Ton.

  • 0Diskuse
Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky