Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Hašek odletěl do Toronta, jako první Čech bude uveden do Síně slávy

Sport

  11:11
PRAHA - Už jen několik dnů dělí hokejového brankáře Dominika Haška od dalšího úspěchu, v pondělí bude jako první Čech uveden do Síně slávy v Torontu.

Dominik Hašek na setkání vítězů z Nagana. foto: MAFRA - Michal Sváček

Hrdina olympijských her v Naganu a držitel řady českých i zámořských trofejí se o tom, že vstoupí do elitního klubu hvězdných hokejistů, dozvěděl už v červnu; oficiální ceremoniál je naplánován na 17. listopadu.

Do Kanady Hašek odletěl již ve čtvrtek. „Není to ani s předstihem, ani na poslední chvíli. Vše začíná v pátek a končí v pondělí večer,“ řekl Hašek před odletem a poukázal tak na fakt, že uvedení do Síně slávy doprovází řada společenských událostí. „Mám program napsaný, ale detailně jsem ho nesledoval,“ pousmál se devětačtyřicetiletý gólman.

Už v červnu prohlásil, že si rozhodnutí o uvedení po bok velikánů světového hokeje hodně váží. „Člověk nehraje hokej, aby se mu to podařilo. Když hraje, tak na to nemyslí. Když ale skončí a zamyslí se nad kariérou, nad tím, co mu hokej dal a co naopak dal hokeji on, tak je to krásný pocit a obrovská čest být tam s řadou fantastických hráčů z různých zemí,“ podotkl.

Dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru si už v minulém týdnu začal připravovat slavnostní řeč, kterou pronese při svém uvedení. „Před týdnem jsem si ji napsal v češtině a pak nechal přeložit do angličtiny. Společně s agentem pracujeme na tom, aby byla pěkná. Musíme ji ale ještě zkrátit, teď je ještě dlouhá,“ řekl Hašek.

Slavný hokejový brankář Dominik Hašek ukončil sportovní kariéru
Dominik Hašek je v Buffalu stále populární
Dominik Hašek přebral slavnostně na ledě symbolickou šavli
Dominik Hašek předvedl několik vynikajících a originálních zákroků.

Podobný projev si připravoval i loni, kdy v Pardubicích vyvěsili dres s jeho číslem 9 pod strop arény. „Trochu mi to pomohlo. Každá řeč je jiná, tohle je pro trochu jiné prostředí. Některé věci jsou samozřejmě stejné, některé ale jiné,“ uvedl pětinásobný držitel Zlaté hokejky pro nejlepšího českého hráče sezony a český Hokejista století.

Už nyní ví, že zanedlouho bude muset připravovat další projev: 13. ledna totiž jeho číslo 39 slavnostně vyřadí Buffalo.

Vedle oficialit se Hašek v Torontu potká také s řadou kamarádů, spoluhráčů i protihráčů. „Uvidím spoustu hráčů, kluků, se kterými jsem se neviděl už více než deset let. Především z Buffala. Slyšel jsem, že jich tam přijede hodně, tak jsem na to zvědavý,“ řekl Hašek, jenž se těší například na setkání s Michalem Groškem. „Měl by tam být. Ani jsem věděl, kde na světě žije,“ pousmál se.

Každého z členů Síně slávy v Torontu připomínají určité artefakty; v Haškově případě to bude výzbroj, ve které v roce 2002 vyhrál v dresu Detroitu první Stanleyův pohár.

„Oni samozřejmě chtěli olympijskou (výzbroj), ale tu jsem jim nedal. Tu si schovám až jednou tady do české Síně slávy,“ dodal Hašek.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!