Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Dominika Haška okradli. A ještě brankáře soužily tupé brusle

Dominik Hašek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dominik Hašek | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

HAVLÍČKŮV BROD Dominik Hašek včera neprožíval zrovna veselý den. Po letní pauze ho čekal první trénink na ledě, na který se nikdy ani trochu netěší. Navíc ho cestou do Havlíčkova Brodu na premiérové setkání s novými spoluhráči ze Spartaku Moskva okradli.

"Zastavil jsem se na benzince na kafíčko a někdo mi z auta šlohnul skoro dvacet tisíc," ulevil si. "Doufám, že mi během tréninku někdo neodmontuje bicykl z auta," ukázal na střechu svého volva s šedivou metalízou a švédskou značkou, na jehož střeše odpočívalo horské kolo.

Hašek na dvoutýdenní soustředění svého nového klubu přijel jako první a cestou do šatny si všiml i své fotografie vystavené v nitru stadionu ještě z časů, kdy v NHL nosil dres Buffala. "Kdo by jen řekl, že mě sem jednou zanese hokejový osud," usmál se. "Vůbec si nevzpomínám, že bych tady někdy chytal," rozhlížel se zvědavě kolem.Dominik Hašek

Když se potkal s trenérem Spartaku Milošem Říhou, hned se ptal, jestli skutečně ještě večer zamíří na led. "Jasně, že jo," potvrdil kouč pro Haška nepříliš veselou zvěst. "Že by se mi už v červenci chtělo na led, tak to tedy doopravdy ne. Ale aspoň si tady vyzkouším novou výzbroj. Tedy jestli ji dám vůbec dohromady," povídal rozverně a začal tahat ze svého vozu obří bágly.

"Mám nové betony, lapačku i vyrážečku. A taky helmu," ukázal na svůj tradiční typ, který ozdobily klubové barvy Spartaku Moskva. "Trochu je mi ještě těsná, ale je to lepší, než kdyby mně na hlavě plandala. Nebude problém ji upravit."

Moskevský tým dorazil na Vysočinu kvůli zácpě na dálnici až před 20. hodinou, ve chvílích, kdy už Hašek zvolna a evidentně opatrně kroužil po ledě zimního stadionu. Chvílemi se dokonce zdálo, jako by mu bruslení moc nešlo... Po čtyřicetiminutovém tréninku zamířil mezi prvními do šatny a potvrdil, že brusle skutečně neměl v optimálním stavu.

Hlavně se nezranit
"Naposledy jsem je měl na nohách, když jsme s Pardubicemi získali na jaře titul," prozradil důvod potíží. "Skákali jsme tehdy radostí na všem možném, občas dokonce i na betonu. Takže se nemůžu divit, že je mám dost tupý," bavil se.
Dominik Hašek

Nestárnoucí gólman se právě i proto na ledě pohyboval spíše rozvážně. "Hlavně pravá brusle mně tak klouzala, že jsem měl až obavy, aby se mi nerozjely nohy." Úvodní trénink sezony posloužil víceméně jen na rozdýchání. I proto Rusové stříleli na Haška jen lehce.

"Už jsem přece jen starší, takže jsem si hlavně dával pozor, abych se při nějakém prudším pohybu nezranil," říkal. "Musím být na začátku opatrný, protože není nic horšího, než když se člověku hned v úvodu sezony něco stane a namísto trénování se léčí..."

Říha na gólmana mluví rusky

Oba jsou Pardubičané, ale v nové sezoně se sešli v ruském klubu Spartak Moskva. Brankář Dominik Hašek a jeho nový trenér Miloš Říha (52).

Jak velkou volnost budete Haškovi v přípravě dávat?
V dopoledních trénincích na ledě určitě ne. A co se týče druhé odpolední fáze, měl by mně nastínit, co chce dělat, a já mu pak případně jeho program doplním.

Právě kvůli odpoledním tréninkům, které nebude absolvovat s týmem na ledě, si asi přivezl bicykl, ne?
Asi jo, nepřepokládám ale, že by v současném parnu šlapal po okolí na kole. Nejspíš až příští týden, kdy se má trochu ochladit.

Budete na Haška v kabině mluvit rusky, nebo česky?
Před celým kolektivem mluvím na hráče vždycky rusky. Když se s někým bavím individuálně, tak zase mluvím jazykem země, odkud dotyčný pochází.

Už jste měl možnost posoudit, jak na tom Hašek s ruštinou je?
Sám tvrdí, že docela obstojně. Už v Moskvě na tiskovce po podepsání smlouvy prý všemu rozuměl. S některými novináři dokonce mluvil rusky, takže zcela jistě do téhle řeči pronikne velmi brzy. Navíc třičtvrtina mužstva mluví anglicky, takže nebude mít určitě problém. Stejně jsou to věci... Jsme ruský tým, a v šatně se mluví hlavně anglicky...

Co si od Haška v týmu vlastně slibujete?
Třeba i to, že by měl být jakousi prodlouženou rukou trenéra. Slyšel jsem, že v Pardubicích tuhle roli zvládal výtečně. Mužstvo skoro ani nepotřebovalo trenéry, když použiju nadsázku. Byl bych rád, kdyby tuhle roli plnil i v našem Spartaku.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...