9. září 2015 11:55 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Desetiletí věrný, nejvíc bodů. Doprošovat se smlouvy nebudu, říká Plekanec

Hokejový útočník Montrealu Tomáš Plekanec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hokejový útočník Montrealu Tomáš Plekanec. | foto: Reuters

MONTREAL Hokejového útočníka Tomáše Plekance čeká možná poslední sezona v Montrealu. Vedení klubu se s ním totiž zatím stále vůbec nebavilo o prodloužení stávajícího kontraktu, který mu příští léto vyprší.

V Montrealu válí už jedenáct sezon, v NHL za jiný klub nenastoupil. Stabilně patří mezi nejlepší útočníky týmu, je na něj spolehnutí v ofenzivě i v defenzivě. Přesto s ním manažer slavného klubu zatím neprohodil jediné slovo o budoucnosti.

„Rád hraju za Canadiens, ale nepůjdu se zeptat, jestli mě chtějí,“ pravil Plekanec žertovně v rozhovoru pro kanadskou agenturu Canadiens Press. „Jestli o mě budou mít zájem, tak bych řekl, že se ozvou.“

Kladenský odchovanec si s Montrealem už zažil při vyjednávání o novém kontraktu své. V roce 2009 se v něm mísily pocity, když s ním vedení podepsalo pouze roční kontrakt na 2,75 milionu. Ten krok jako by mu říkal, že s ním příliš nepočítají. Dokonce hrozilo, že vše dojde až k nepříjemné arbitráži.

Plekance tehdy dostali pod tlak: musel dokázat, že si za rok zaslouží mnohem lepší zacházení. Odpověď byla jednoznačná: v sezoně se stal se 70 body nejproduktivnějším hráčem týmu - což bylo jeho tehdejší maximum v NHL - a už v polovině června měl v kapse šestiletou smlouvu na 30 milionů dolarů.

Ovšem teď by se situace mohla opakovat. Čeká ho nová sezona a neví, co bude po ní. Podle Plekance je momentálně míč na straně klubu. „Nebo bych jim měl zavolat a říct: Chcete mě? Mám číslo na manažera, ale jestli mě chce, tak si jsem jistý, že bude kontaktovat mého agenta a začnou se bavit,“ poznamenal Plekanec.

Ten patří k nejlépe placeným hráčům Montrealu, v nadcházejícím ročníku si vydělá 5 milionů dolarů. V tom uplynulém nechyběl v jediném zápase a nasbíral 60 bodů za 26 gólů a 34 asistencí. Zároveň je nejstarším útočníkem v kabině, přestože mu je teprve 32 let.

Zůstává ovšem v klidu: „Teď to není na mně. Už jsem v téhle situaci byl. Nevěděl jsem, co bude. Není to nic neobvyklého.“

Je proto možné, že Plekanec po sezoně (nebo možná už v jejím průběhu) poprvé v kariéře přestoupí. Třeba i kvůli tomu, že má Montreal na soupisce řadu drahých hráčů a bude mít problém vměstnat se do platového stropu. Namátkou: jen obránce P.K. Subban z něj za rok ukrojí 11 milionů dolarů.

Jaroslav Tomas

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!