Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Draft v NHL: V zákulisí pikle, na pódiu show

Sport

  16:17
MONTREAL - Jaký měsíc v roce je pro NHL nejdůležitější? Odpověď zní: červen. Ačkoli v Evropě se už začíná s přípravou na novou sezonu, NHL teprve čeká vrchol té minulé. Nejdříve finále Stanley Cupu, pak předávání tradičních cen a na závěr vstupní draft do NHL. Ten letošní se uskuteční dnes a zítra v Montrealu.

Zetterberg září na ledě. foto: ČTK

Asi každý zná snímky z draftu. Hráč stojí na pódiu v dresu a s kšiltovkou svého nového týmu a v objetí generálního manažera. Ale draft je mnohem víc. „Jde o velkou show. Hlavně první kolo, trvá totiž i dvě hodiny,“ líčí skaut Detroitu Vladimír Havlůj. „Chvíli trvá, než hráč zjistí, že zaznělo jeho jméno, pak ještě musí z hlediště dojít na pódium. Na velkém plátně běží ukázky z jeho zápasů,“ dodává služebně nejstarší český skaut.

Skauti pracují celý rok

Draft se koná vždy na stadionu některého z klubů NHL. Kluziště se změní v plochu, na kterou se mimo pódia vejde místo pro třicet stolů všech týmů NHL a oddělená sekce pro média. Draft je velkou událostí především v Kanadě, ale letos ho bude přenášet i americká televize.

Samotnému výběru předchází celoroční práce skautů. „Během roku vytváříme pořadí hráčů,“ vysvětluje skaut Pittsburghu Robert Neuhauser. „To se podle výkonů hráčů mění. Nakonec je v něm asi sto jmen. My máme náš finální seznam hotový až den před draftem.“ Proč tak pozdě? Kluby ještě těsně před draftem mají důležité pohovory s hráči.

Na draftu pak týmy musejí svůj výběr nejdříve zaznamenat do počítače, který má každý u svého stolu. Proto se ve chvíli, kdy generální manažer oznámí do mikrofonu vybraného hráče, objeví jeho jméno na velké černé tabuli. „Když vybíráme třeba na 27. místě, už když je na řadě klub na 20. pozici, napíšeme do počítače jméno. Až tým před námi oznámí, koho si bere, tak jméno odešleme,“ vysvětluje Havlůj.

Ne vždycky se ale vše povede. Loni například teď už bývalý generální manažer Philadelphie Bob Clarke přišel na pódium, ale když měl říct, koho si jeho klub vybral na dvaadvacátém místě, tak jméno zapomněl a opřel se o nápovědu. Tým především musí reagovat na situaci, když si hráče, kterého chce, vybere tým před ním. 

Nedílnou součástí draftu jsou výměny hráčů. Neuhauser přibližuje, za jakých okolností tým k výměně sáhne. „Máme vytipovaných několik hráčů, o které máme zájem v prvním kole. Když budou před naším výběrem všichni pryč, nabídneme svou pozici jiným týmům. Když ale o hráče moc stojíme a myslíme si, že při našem výběru třeba na dvacáté pozici už bude pryč, snažíme se udělat výměnu nahoru.“ Součástí výměn jsou jak pozice klubů při výběru, tak týmoví hráči.

Každý draftovaný hráč, který je přítomen, se jde pozdravit s novým týmem. Potom odchází na focení.

Ne všechny příběhy na draftu končí šťastně. Jsou i hráči, kteří na draft přijedou s očekáváním, ale odjedou bez dresu a čepice. To se loni ve Vancouveru stalo českému obránci Davidu Růžičkovi.

Zapadlá jednička a hvězda ze sedmého kola

Alexandr Daigle
„Ottawa Senators si jako prvního vybírá Alexandra Daigleho,“ ohlásil komentátor při draftu v roce 1993. V té době velký talent, teď průměrný hráč ve švýcarské lize. O kanadském útočníkovi se dnes mluví jako o jednom z největších zklamání mezi jedničkami draftu ve sportovní historii. Daigle byl považován za jednoho z nejtalentovanějších hráčů svého ročníku. V sezoně 1992/93 nasbíral v quebecké juniorské soutěži 137 bodů a získal několik individuálních trofejí. Není divu, že to ottawský management zaujalo natolik, že dal přednost Daiglemu třeba před Chrisem Prongerem nebo Paulem Kariyou.Jenže mladý Kanaďan nikdy nenaplnil očekávání Senators a po čtyřech a půl letech byl vyměněn do Philadelphie. Daigle si ještě zahrál za Tampu Bay a New York Rangers, až v roce 2000 skončil s hokejem a začal novou kariéru v Hollywoodu. Do NHL se vrátil v roce 2002. Po sezoně v Pittsburgu se přesunul do Minnesoty. Od roku 2006 je hráčem švýcarského Davosu.

Henrik Zetterberg
Někteří hráči si na draftu užívají slávu, jiní ho sledují doma a doufají, že zazní i jejich jméno. Jsou ale i tací, které draft vlastně nezajímá. „Nebyla to pro mě velká událost, nemyslel jsem na to,“ vzpomínal Henrik Zetterberg. V roce 1999 se všichni zajímali o boj mezi českými útočníky Patrikem Štefanem a Pavlem Brendlem, a švédskými dvojčaty Henrikem a Danielem Sedinovými. Kdo bude jednička draftu? Zcela stranou stál nenápadný švédský mladík Zetterberg.
Vybráno bylo už 209 hráčů, když si evropský skaut Hakan Andersson a asistent generálního manažera Detroitu Jim Nill vzpomněli na malého hubeného Zetterberga, kterého zahlédli na jednom evropském turnaji.
Jejich volba vzít 210. výběrem Zetterberga se potvrdila jako správná v roce 2001, když byl vyhlášen nováčkem roku ve švédské lize. Další sezonu už byl Zetterberg jmenován nejlepším hráčem soutěže.
Od sezony 2002/03 už byl Švéd stabilním členem kádru Detroitu. V roce 2006 získal se švédskou reprezentací zlatou medaili na olympiádě v Turíně, ale také prožil zatím svou nejlepší sezonu v NHL. 

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!