17. prosince 2014 14:42 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Edenem už se zase rozléhá řev. Pokusím se o reset, slibuje nový kouč

Trenér hokejistů Slavie Dušan Gregor. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trenér hokejistů Slavie Dušan Gregor. | foto: hc-slavia.cz

PRAHA Poprvé předstoupil před nový tým a nebral si servítky. Když hráči nedělali herní cvičení podle jeho představ, stadionem v Edenu se rozléhal řev jako za dob Vladimíra Růžičky. „Pokusím se Slavii resetovat a udělat všechno pro to, aby nebyla tam, kde je,“ řekl její nový trenér Dušan Gregor.

Slovenský kouč, jenž před pár týdny skončil v ruském Vladivostoku, před sebou nemá jednoduchý úkol - červenobílí se utápějí v krizi, která je dovedla na úplně dno extraligové tabulky. A i když je v hokejové extralize do konce základní části ještě daleko, hlavním cílem Pražanů je jednoznačně vyhnout se baráži.

Rozhodoval jste se dlouho, jestli do Slavie jít?
Řeknu to takhle: všichni dobře víme, co Slavia znamená v českém hokeji a kde momentálně je. Všichni víme, kolik je odehraných zápasů. Zodpovědnost cítí majitel, cítím ji samozřejmě já. Je důležité, abychom všichni spolu udělali maximum pro to, aby se situace zlepšila. Nikdo to neudělá sám, ani pan Pitter, ani Gregor, nikdo. Musíme najít společnou řeč, spojit úsilí.

Máte trenérskou zkušenost s takovou situací?
Ne.

Co od ní očekáváte?
Je to práce jako každá jiná. Nepotřeboval jsem sem jít, ale přesvědčilo mě setkání s majitelem klubu.

Čím vás přesvědčil?
Určitě ne penězi, pokud byste mysleli na tohle. Spíš nedokážu odpočívat, odpočinul jsem si po návratu z Ruska a rozhodl jsem se do toho jít. I když samozřejmě vnímám, že to může být dobrodružství.

O ruské anabázi

Dušan Gregor působil tři roky v Rusku, kde se přes Karagandu a Krasnojarsk z nižší VHL dostal až do Kontinentální ligy. V ní vedl od léta Vladivostok, kde byl však 20. listopadu odvolán. Trenérské konce na východě bývají roztodivné. „To jsou věci, které musíte zvládnout. Vracet se do minulosti nemá význam. Mohu ale jednoznačně říct, že zkušenost z Ruska pro mě byla velkou školou. Jsem rád, že jsem si to mohl zkusit a řeknu otevřeně - rád bych se tam ještě někdy vrátil, přestože vím, že to bude hodně těžké.“

Dá se říct, že je před vámi jedna z největších výzev?
Velmi nerad bych říkal největší, neposouvejme to do výzev, nevýzev. Česká extraliga a český hokej celkově má svoji váhu. Teď jsem tu a všichni si uvědomujeme, kde se nyní nacházíme.

Šel jste do angažmá s tím, že budete pracovat s týmem, který tu je, nebo dojde k posílení?
Určitě bych byl rád, kdybychom posílili. Záleží na možnostech na trhu, kdo bude vhodný a schopný nám pomoci. Nerad bych, abychom stříleli na náhodu. Pokud do něčeho půjdeme, tak to musí správná volba. Není čas na nějaké tápání.

Předpokládám, že největší svízel je v obraně, že?
Sám jste si na tu otázku odpověděl.

Je hlavním cílem záchrana, nebo ještě pošilháváte po play off?
Jestli dovolíte, tak na tuhle otázku neodpovím. Všichni víme, kde se necházíme, ale víme i to, kde se na začátku sezony nacházelo Brno nebo Zlín… Žijeme. Ještě jsou před námi nějaké zápasy a v hokeji je možné všechno.

Jak si vybavujete Slavii, když jste působil v extralize. To bylo asi úplně něco jiného, co?
Zase bych se nerad pouštěl do hodnocení, ale asi to povím tak, že jsem v hlavě měl zapamatovanou jinou Slavii. Ale to není kritika na tohle mužstvo, psychika je hodně důležitá věc. Týmu se nepodařily nějaké zápasy, ale přijdou Vánoce a prostor k odpočinku a tréninku. Pokusíme se Slavii resetovat a udělat vše proto, aby nebyla tam, kde je. Duben ukáže, jestli se nám to podařilo.

Jaký máte o Slavii přehled, jak dlouho jste ji sledoval?
Za poslední dny jsem se snažil sehnat maximum informací, hodně čerpám od Pepy Beránka, který mi bude dělat asistenta.

Josef Beránek byla jasná volba?
Dá se říct. Beryho znám, hráli jsme spolu v Trenčíně, i když je to už nějaký pátek. Jednoznačně jsem chtěl zachovat určitou kontinuitu, cítím i zodpovědnost a myslím, že Pepu současná situace nenechává klidným. Nemíním si všechno vzít na hrb já, na Pepíka je to také naloženo.

Na čem chcete ve Slavii stavět, jak bude vypadat její hra?
Musíme pracovat na některých věcech, které Slavii srazily tam, kde je. To je možná disciplína. Týmu jsem hned řekl, že nemůžeme být první v počtu vyloučení. Hokej je o detailech a malé chybičky rozhodují. Tam hledejte odpověď.

Znáte některé hráče osobně, nebo před sebou máte samé nové tváře?
Osobně znám Honzu Holuba, kterého jsem vedl v Liberci, ale znám hodně kluků. I když jsem byl tři roky mimo extraligu, snažil jsem se pořád mít určitý kontakt. A na to tu mám i Beryho, na kterého hodně spoléhám. Není to o Gregorovi, ale o nás všech, jak už jsem zmínil.

Ve Slavii byl Vladimír Růžička. Je pro vás i jeho odkaz jakýmsi závazkem?
Vláďa tu byl a zařadil se mezi trenérské osobnosti českého hokeje a dneska už i na mezinárodním fóru. Ale už je to jedna skončená kapitola a my musíme jít dál. I když nechci, aby to vyznělo neskomně.

Majitel Pitter řekl, že chce přivést pořádného trenéra. Těší vás, s jakou důvěrou přícházíte?
(usmívá se) To je otázka na něj.

Jak máte postavenou smlouvu? Do konce sezony?
Mám smlouvu do konce sezony, ale jsou tam nějaké věci okolo. Ty bych zatím nerad konkretizoval.

Už jste si našel bydlení v Praze?
Chci si něco najít. Byl jsem v podstatě tři roky pryč bez rodiny. Praha není tak daleko, aby sem za mnou nemohla jít i manželka. Zatím jsem provizorně na hotelu, ale chci si jednoznačně najít byt, abychom si to i trošku užili. Každý ví, že Praha je jedno z nejhezčích měst na světě. Neříkám, že budu pořád chodit po památkách, protože jsem člověk, který většinu času tráví v práci na zimáku, ale určitě si nějakou minutku najdeme i na to.

Tipsport extraliga - 52. kolo

4.3. Jihlava 3 : 0 Olomouc
4.3. Pardubice 1 : 3 Mountfield HK
4.3. Kometa Brno 4 : 0 Litvínov
4.3. Plzeň 3 : 2 Zlín
4.3. Mladá Boleslav 3 : 2np Třinec
4.3. Chomutov 4 : 2 Sparta Praha
4.3. Vítkovice 3 : 2pp Liberec

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. HC Škoda Plzeň 52 28 0 0 8 172:123 107
2. Mountfield HK 52 26 0 0 12 146:101 99
3. HC Oceláři Třinec 52 24 0 0 14 143:122 92
4. HC Vítkovice Ridera 52 26 0 0 16 157:119 92
5. HC Kometa Brno 52 23 0 0 14 148:121 90
6. HC Dynamo Pardubice 52 20 0 0 21 128:139 76

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.