14. března 2015 10:37 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Eliáš o budoucnosti v Devils: Nejsem hráč do čtvrtého útoku

Patrik Eliáš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Patrik Eliáš | foto: Reuters

NEW JERSEY Po odchodu hokejisty Jaromíra Jágra na Floridu jako by přestal New Jersey Devils většinu českých fanoušků zajímat. Z početné party krajanů už zbyli pouze dva útočníci Patrik Eliáš a Martin Havlát. Oba kamarádi však nezažívají v klubu z Newarku pohodu. Příští rok by tak mohla česká stopa u „Ďáblů“ zmizet úplně.

V září 2013 před startem minulého ročníku NHL Jaromír Jágr dal na Facebook fotku z večeře se spoluhráči: „Čtyři mušketýři z Devils mluvící česky společně na večeři.“

Jágr se v New Jersey sešel s obráncem Markem Židlickým a útočníky Partikem Eliášem a Rosstislavem Oleszem, který sice záhy odešel přes Švýcarsko zpět do Vítkovic, ale před touto sezonou ho nahradil Martin Havlát.

Ačkoliv čeští fanoušci jsou ve vztahu k zámořské soutěži silně ovlivněni „Jágrmánií“, bylo zřejmé, že právě tento klub upoutá největší pozornost tuzemského publika. Ale tohle už je pryč. A možná bude hůř.

Jágr si vydupal odchod. Vedení ho poslalo na Floridu, kde si po počátečním šoku zvykl a dohání s 1 072 asistencemi bývalého (a neoblíbeného) kouče Adama Oatese v počtu nahrávek. Zbývá mu jich sedm. Také bek Židlický přestoupil, v Detroitu si jej chválí a měl by bojovat o Stanley Cup.

Eliáš: Když mě nebudou chtít, ať mi to řeknou

Navíc nálada dvou veteránů z Česka, kteří v kádru zbyli, se zhoršuje. Eliáš podle zákulisních spekulací bude příští rok hrát ve čtvrtém útoku. Už totiž není schopný dávat 30 gólů za sezonu, k tomu mu ještě poběží smlouva na 5,5 milionů dolarů. „Neakceptoval bych to, protože se nepovažuji za hráče do čtvrtého útoku a nebyl bych v této roli prospěšný týmu. Jednoduché,“ řekl zámořským médiím za měsíc 39letý útočník.

Eliáš v aktuálním ročníku postupně dosáhl na několik milníků: 600 asistencí, 1000 bodů a 400 branek. V 58 zápasech zaznamenal 29 bodů (10+19), přesto to v klubové produktivitě českému útočníkovi stačí na třetí místo. Předchozí lídr Jágr už sbírá body za Panthers.

Eliáš celou kariéru zasvětil New Jersey, stala se z něj ikona Devils. Ovšem přísný šéf Lou Lamoriello moc nehledí na zásluhy ani národnost.

„Já nikdy nemám oblíbeného hráče. Každý večer mám rád jen toho hokejistu, který hraje dobře,“ řekl nedávno v rozhovoru pro MF DNES.

O situaci kolem Eliáše teď neurčitě tvrdí: „Dnes hraje proti nejlepším hráčům z každého týmu každý zápas. Proč se obávat zítřka?“

Český hokejista reaguje: „Když mě nebudou chtít, ať mi to řeknou. Jsme přesvědčený, že si mě někdo vezme. O to strach nemám.“ Eliáš přitom chtěl uzavřít působení v NHL tam, kde v roce 1996 začalo.

Havlát vzteky rozštípal hokejku: Nevím, proč nehraju

Ještě hůře je na tom jeho kamarád Havlát. Ve 12 ze 14 posledních duelů byl zdravým náhradníkem, na jeho místě nastupuje obránce Peter Harrold. Nehraje ani forvard Michael Ryder. „Je to těžké pro ně a bylo to také těžké rozhodnutí, ale potřebujeme mít sedmého obránce,“ vysvětlil Lamoriello.

Pak zámořským žurnalistům odsekl: „Řeknu vám to takhle - vědí to a vím to já. Myslím, že je to všechno, co vám můžu říct.“

„Opravdu?“ divil se Havlát. „Nemluvil jsem s ním.“

Ač 33letý křídelník veřejně moc neremcá, štve ho to. Na tréninku před čtvrtečním zápasem v Coloradu (1:2 po nájezdech) po ráně pukem do obličeje rozštípal hokejku. „Cítil jsem se v tu chvíli dobře,“ podotkl k výlevu dlouhodobé frustrace.

„Nevím, proč nehraju. Kdykoliv budou chtít, abych hrál, jsem připravený,“ vzkázal Havlát, jenž nastoupil naposledy 27. února.

Zdá se, že česká stopa v Devils mizí...

Michael Bereň

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.