Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Eliáš věřil ve výhru, namíchli ho rozhodčí

Sport

  10:17
QUÉBECK - Útočník Patrik Eliáš se dnes proti švédským hokejistům bodově neprosadil a medailový sen české reprezentace skončil. Útočník New Jersey litoval ztraceného vedení 2:1 těsně před koncem a kroutil hlavou nad výkony rozhodčích.

Eliášovi úsměv zmizel. foto: ČTK

"Je to zklamání, s tímhle nemůže být nikdo spokojenej," řekl po utkání novinářům druhý nejproduktivnější hráč výběru kouče Aloise Hadamczika. "Pro mě je to jedno z největších zklamání v kariéře. Byl jsem tady od začátku a chtěl jsem si to užít. Užil jsem si to, hokej mě bavil, zahrál jsem si s kvalitními hokejisty, ale chtěli jsme samozřejmě udělat výsledek. Myslím, že jsme na to měli. Věřil jsem, že když dá Radim Vrbata gól, že to udržíme," dodal.

Ve čtvrtfinále si podle něho nelze soupeře příliš vybírat, pokud tedy mužstvo nenarazí na outsidera, jakým je třeba Norsko proti Kanadě. "V tom čtvrtfinále by byly všechny zápasy kromě dvou týmů nesmírně vyrovnané," uvedl Eliáš s tím, že někdy je výsledek do jisté míry otázkou štěstí. "My jsme ho neměli, když jsme vedli. A po tom jsme za stavu 1:1 měli šance a neproměnili je," připomněl Eliáš.

Ocenil však i výkon Henrika Lundqvista v brance soupeře. "Jejich gólman je kvalitní," pochválil Eliáš oporu konkurenčních New York Rangers. Sám ho zkoušel překonat bez úspěchu. "Dvakrát jsem to tam měl, o tom věděl. Říkal mi po zápase, ať už to na něj přestanu zkoušet," přiblížil přátelskou konverzaci Eliáš.

Hodně ho však rozhodili rozhodčí. "Jsem zklamaný z jejich výkonu. Před tím druhým gólem Švédové do 'Hnildy' najeli, minutu před koncem měli Švédové šest hráčů na ledě... Pro ně (rozhodčí) to tak důležitý turnaj není, pro nás je to ale nesmírně důležitý. Každá chyba pak rozhoduje," zlobil se. Rozdíl mezi rozhodováním v NHL a na světovém šampionátu je podle něj velký. "Já se na ty rozhodčí dost vyřval, je to skok mezi NHL a těma mezinárodníma sudíma. Oni si možná neuvědomují složitost těch zápasů."

Podle dvaatřicetiletého třebíčského rodáka český tým plnil zápasový plán. "My věděli, že by se to takhle nějak mělo odehrávat. 'Hnilda' nás podržel, měl nejlepší zápas tady a dal nám šanci, abychom v tom zápase zůstali," připomněl povedený výkon gólmana Milana Hniličky.

S Hniličkou se sešli u příležitosti vyhlášení nejlepších hráčů zápasu a nejlepší trojice českého výběru na celém turnaji. "Jen jsem mu řekl, ať nekloní hlavu, že může být na sebe hrdej za to, jaký nám odchytal zápas," řekl Eliáš.

Autor: