Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Extraligu čekají nová pravidla. Kontroverzní, ale i to Averyho

Sport

  10:00
PRAHA - Hokejová extraliga otevře už zítra své brány. A do nového ročníku vstoupí i s upravenými pravidly, převzatými od mezinárodní federace IIHF. Lidové noviny přibližují ty nejzajímavější z nich.

Podobný obrázek možná uvidí fanoušci i v Česku foto: ČTK

Brankářské přílby: Pokud je brankář zasažen do masky tvrdou střelou, rozhodčí může přerušit hru, ale jen pokud soupeř nemá bezprostřední možnost vstřelení branky. V minulosti musel sudí hru přerušit. Právě tohle pravidlo asi přinese nejvíce emocí.

"Podle mě to není šťastné řešení. Puk letí velkou rychlostí a může gólmana zranit," řekl LN nejlepší střelec minulého ročníku extraligy Petr Ton. Podle sparťanského útočníka tak rozhodčí prakticky nikdy nepřeruší hru. "Jen málokdy totiž puk odlétne někam daleko, většinou zůstane kolem brankoviště. Pro nás hráče nebude problém se novému pravidlu přizpůsobit, ale důležité je, aby všichni rozhodčí posuzovali situace stejně," dodal.

GRAFIKA (po kliknutí se zvětší):
Averyho pravidlo.

Novinka se nelíbí ani nejzkušenějšímu hráči extraligy Františku Ptáčkovi. "Když dostane gólman pecku do hlavy a bude hrozit, že by mohl dostat druhou, tak by měl přece rozhodčí hru přerušit," dumal obránce Českých Budějovic. "Uvidíme ale, jak často bude k podobným věcem docházet. Snad si nikdo na sestřelování brankářů nezaloží taktiku," smál se.

Pásmo pro střídání: Až dosud se mohli hráči měnit ve třímetrovém ochranném pásmu u střídaček. Nyní se prostor zúží na pouhý metr a půl. "Vyzkoušeli jsme si tohle pravidlo v létě na turnaji ve Švýcarsku. Už tam jsme dostali tresty, další určitě přijdou i v extralize," popisoval Ptáček. "Hráči si podle mě brzy zvyknou, čároví je pohlídají," myslí si člen komise rozhodčích Pavel Halas.

Trestné střílení: Podle Halase je nejdůležitější změnou posuzování faulu na hokejistu v brejku. Pokud mu brankář skočil pod nohy, dostal jen dvě minuty. Penalta mohla být totiž nařízena jen za zákrok zezadu. To se nyní změní. "A to je správné. Těmihle zákroky proslul hlavně Roman Čechmánek," vyprávěl Ptáček.

Rychlonohý kanonýr Ton je v extralize jedním z nejčastěji faulovaných hráčů při samostatném úniku. Proto změnu regulí ohledně brankářů vítá. "Je to vždy přerušení velké šance na gól. Proto je správné, že se nyní bude trestat penaltou."

Provádění trestného střílení: Změna se týká i samotného nájezdu. Dříve mohli trenéři vyslat na penaltu specialistu, kterým je třeba Ton. Od léta však jezdí postižení hráči. "Kdo si tu šanci vybojuje, ať jede," mávl Ton rukou.

Averyho pravidlo: Jak dokáže jeden hráč ovlivnit pravidla svého sportu, předvedl i útočník Sean Avery (viz grafika výše). Z NHL nyní převzala pravidlo IIHF. "Bavili jsme se o tom s kolegy na mistrovství světa a olympiádě a nikdo nikdy podobný kousek kromě Averyho nepředvedl. Ale je dobře, že pravidla nyní pamatují i na tohle," řekl Halas.

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...