Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fanoušci dumají, jak popradskému Lvu fandit

Sport

  8:00
Už mají hotový kádr, plány pro sezonu a k dispozici vlastní letadlo. Popradský klub HC Lev je podle svých slov připraven na premiérovou sezonu v Kontinentální hokejové lize.

HC Lev Poprad (Netík). foto: ČTK

„Ambicí vedení klubu je mít vyrovnaný rozpočet. Chtěli bychom také dát na skříň v kanceláři Gagarinův pohár. Musíme být ale realističtí, každý zápas, který vyhrajeme v play off, bude bonusem,“ vysvětlil na včerejší tiskové konferenci finanční ředitel Marcel Binek.

O víkendu prošli Popradští závěrečnou inspekcí KHL a teď už myslí na ostrý start sezony, který v sobotu obstará duel s Omskem.

Pro evropský hokej to bude zajímavá podívaná. Lev, který chtěl původně hrát v Hradci Králové, je prvním klubem KHL mimo území bývalého Sovětského svazu. Tomu odpovídá i složení kádru – ten je především „československý“.

Mnoho lidí spekulovalo, zda se dá narychlo vytvořený klub dohromady jako tým. Podle výsledků v přípravě se zdá, že se cíl povedl. Lev prohrál jen dva z deseti zápasů. Porazil třeba dvakrát českého mistra z Třince a jednou CSKA Moskva. „Sedli jsme si, funguje to,“ řekl brankář Tomáš Duba.

Jenže zdání může klamat. O opravdové síle klubu se zatím fanoušci Popradu neměli možnost přesvědčit. CSKA bylo jediným klubem Kontinentální ligy, se kterým se zatím střetli. „Přínosnější by bylo, kdybychom potkali více klubů z KHL,“ krčil Duba rameny. „Soupeři nebyli tak silní. Na druhou stranu jsme byli v obrovské zátěži, protože tréninky byly opravdu tvrdé,“ přiznal LN i forvard Václav Nedorost.

GRAFIKA. Lev Poprad v sobotu vstoupí do KHL. Kádr je tvořen hlavně z Čechů a Slováků.

Pro klub tak bude zřejmě velkým úspěchem, když se dostane do play off. Mezi favority nového ročníku soutěže totiž patří hlavně bohaté kluby Ufa a Petrohrad. V jednom je však už Poprad předčil. Jako jediný tým KHL má k dispozici vlastní letadlo od ČSA.

Všichni ostatní využívají běžné komerční lety.

Možná tak vedení klubu chtělo zmírnit šok, který některé hráče neznalé KHL čeká. Rusko není zrovna malá země, a tak musí hokejisté podstoupit leckdy i extrémně dlouhé přesuny. Třeba Chabarovsk je od Popradu vzdálen zhruba 11 000 kilometrů. „Mám rád cestování, takže Rusko je výzvou. Střihnem si i jednu Asii, určitě je to tam fajn. Horší než jet autem do Finska to nebude,“ smál se Duba s odkazem na časté cesty za rodinou své finské manželky. Duba a spol. na tom jsou však přece jen lépe než juniorka Popradu. Ta před dvěma týdny jela na turnaj do Orenburgu 32 hodin vlakem…

V Popradě bude kromě Lva hrát i extraligový HK ŠKP. Přesto by aspoň v úvodu KHL měli Lvi mít podporu jasnou. „Lístků na Omsk moc nezbývá. Na první zápasy určitě vyprodáno bude, ale pak bude záležet jen na našich výkonech,“ líčil Nedorost. Fanoušci ale přece jen řeší jeden problém. V přípravných duelech totiž moc nevěděli, jak klubu fandit. Ozývalo se sporadické „Poprad, Poprad“, tento pokřik ale patří hlavně extraligovému klubu.

„Sám si nedokážu představit, jak nás budou povzbuzovat. Snad si něco najdou,“ usmál se kapitán a jedna z hvězd Luboš Bartečko.

Poprad může doufat, že tohle zůstane jeho jediným problémem. V zákulisí se totiž pořád spekuluje, že klub nemá ještě pokrytý rozpočet na celou sezonu…